Reklama
środa, 22 stycznia 2025 20:12
Reklama
Reklama

Kim są Kociewiacy? Jak sami siebie identyfikują i oceniają? To wszystko w projekcie multimedialnym Aleksandry Orlikowskiej

Aleksandra Orlikowska to fotografka (regionalistka i nie tylko?), która wpadła na pomysł, by uwiecznić na zdjęciach portrety Kociewiaków. Nie są one jednak tylko obrazami bohaterów, ponieważ to także ich unikalne, niepowtarzalne historie, pełne miłości do Małej Ojczyzny. O wszystkim tym możemy dowiedzieć się z projektu kulturalnego o Kociewiu i Kociewiakach dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kim są Kociewiacy? Jak sami siebie identyfikują i oceniają?  To wszystko w projekcie multimedialnym Aleksandry Orlikowskiej

Autor: Aleksandra orlikowska/collage red.

Własna Historia jest kompleksowym udokumentowaniem kultury Kociewia poprzez przeprowadzanie wywiadów z mieszkańcami obszaru i stworzenie serii międzypokoleniowych portretów zakończonych wystawą fotograficzną. Wystawa odbyła się już w Miejskim Ośrodku Kultury w Skórczu. Być może będą kolejne. Jako Gazeta Tczewska, objęliśmy wszystkie te działania naszym patronatem.


 

Unikalne zdjęcia - unikalne historie 

Wystawę, o której mowa pani Ola zatytułowała „Własna Historia”. Obrazuje ona projekt, który ma na celu ukazanie współczesnego obrazu Kociewia i poruszeniu kwestii istotnych dla regionu. Podczas wydarzenia podsumowano dotychczasowe działania projektowe i rzecz jasna zaprezentowano unikalne fotografie.


 

- Zaprezentowałam w serii ok. 20 zdjęć, przy których umieściłam fragmenty wywiadów eksplorujące temat świadomości regionalnej – mówi pani Ola Orlikowska. - Wspólnie z uczestnikami będziemy dyskutowaliśmy o składnikach tożsamości takich jak obecność gwary w życiu codziennym, poczuciu regionalnej odrębności, oraz przywiązania do lokalnych terenów, również w dobie migracji i metropolizacji. Międzypokoleniowy wielogłos jest dla nas podstawą do zrozumienia kociewskiej obyczajowości, więzów rodzinnych, duchowości, a także relacji mieszkańców z naturą. Równoległym środkiem przekazu będzie materiał archiwalny wkomponowany w tekst pisany – dawne fotografie uzyskane od uczestników projektu.


 

Podczas wystawy portrety starszych osób zawisły na ścianie naprzeciwko zdjęć młodszej generacji, sprawiając, że sama forma wystawy stworzy symboliczny dialog, umożliwiający międzypokoleniową wymianę wiedzy i doświadczeń.


 

- Jednak elementem prawdziwie łączącym generacje będzie czynne zaangażowanie wolontariuszy – uzupełnia pani Ola. - Prowadzona okiem koordynatora grupa (5 osób) była odpowiedzialna za pomoc w projekcie.


 

Ten niecodzienny, etnograficzny projekt pomaga zrozumieć naturę Kociewia i odrębność kulturową Kociewiaków, co często jest bagatelizowane i pomijane. Z drugiej strony nasz region jest coraz częściej zauważany np. za sprawą coraz liczniejszych wydarzeń m.in. turystycznych, przy okazji konferencji popularno – naukowych np. Kongresów Kociewskich czy po prostu hucznych imprez, nawiązujących do naszej tożsamości.


 

Kultura masowa niszczy poczucie odrębności regionalnej?

Społeczność Kociewia stanowi niezwykle ważną grupę w kontekście bogactwa kulturowego Pomorza, jednak podczas gdy wiedza o innych grupach etnicznych w Polsce jest dość powszechna, Kociewiacy są często pomijani, co przyczynia się do zacierania się ich tożsamości. Jest to szczególnie niepokojące w dobie globalizacji, wpływów kultury masowej i migracji, gdzie różnorodność kulturowa ulega standaryzacji. Zwłaszcza młodsze pokolenia, narażone na wpływy mediów i nowych technologii, przez co tracą kontakt z lokalnym dziedzictwem i tradycją, co prowadzi do coraz mniejszego poczucia związku z regionem u znacznej części młodzieży.


 


 

- Jako społeczność, Kociewie staje więc w obliczu konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego oraz budowania więzi międzyludzkich, które są fundamentem wspólnoty – tłumaczy pani Ola Orlikowska. - Dlatego celem projektu jest rozbudzenie lokalnego patriotyzmu i nawiązanie międzypokoleniowego dialogu poprzez zaangażowanie dorosłych i młodzież w eksplorację tego, co stanowi o ich tożsamości regionalnej. Będzie to próba podkreślenia unikalności Kociewia w relacji do innych regionów w Polsce i zwiększenia obecności, wartości i widoczności naszej małej ojczyzny w kontekście różnorodności kulturowej kraju. Naszym celem jest ukazanie Kociewia tym, czym jest – a więc miejscem bogatego dziedzictwa kulturowego, które należy promować i chronić. Tak żeby stwierdzenie „Jestem Kociewiakiem” przywodziło na myśl dumę i poczucie odpowiedzialności za przyszłość regionu. Projekt pozwoli znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania: Kim są Kociewiacy? Jak sami siebie identyfikują i oceniają? Czy łączy ich poczucie wspólnoty? W jaki sposób opisują swój region, przeszłość, tradycje i współczesność? Jakie wyzwania stawia przed nimi globalizacja i dzisiejszy świat? Które wartości są dla nich kluczowe? Jakie marzenia żywią młodzi i jak widzą przyszłość swojego regionu?


 

Zderzenie pokoleń i poglądów

Projekt Własna Historia stworzy przestrzeń do kolektywnego odkrywania kultury i tradycji regionu. Wzmacnia poczucie wspólnoty lokalnej poprzez podkreślenie istoty dzielonych wartości, ale będzie miał zapewne również wpływ na kształtowanie solidarności i wzmacniania społecznych więzi. Własna Historia nie tylko zaprosi do aktywnego udziału w życiu społeczności osoby starsze, uwzględniając tym samym ich rolę w naszym społeczeństwie, ale poprzez zaangażowanie młodzieży, zbuduje most pomiędzy pokoleniami i będzie inspiracją do poznawania lokalnego dziedzictwa kulturowego, szczególnie wśród młodych osób. Udział w kształtowaniu historii wspólnoty poprzez dokumentowanie życia i doświadczeń mieszkańców pozwoli młodszym pokoleniom lepiej zrozumieć i docenić wkład starszych osób w rozwój regionu, stając się okazją do budowania trwałych relacji międzypokoleniowych opartych na bazie wspólnych działań projektowych i rozmów.


 

Wystawa, o której wspomnieliśmy w materiale na wstępie jest dostępna jeszcze do 7 listopada br. w Miejskim Domu Kultury w Skórczu.


 

Projekt dostał dofinansowanie, więc jeżeli powstanie artykuł, potrzebny jest następujący zapis: „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa

Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura -

Interwencje. Edycja 2024”.


 

Opr. W. Mocny/Aleksandra Orlikowska

Fot. A. Orlikowska


 


 

PONIŻEJ HISTORIE I OPINIE O KOCIEWIU PREZENTOWANYCH W PROJEKCIE POSTACI


 

Katarzyna Bugaj

Powinniśmy kultywować to, co zostało wcześniej stworzone i nie dodawać niczego na siłę, bo wtedy stajemy na granicy kiczu, który tylko udaje coś, co nas wyróżnia. Przekazywanie wiedzy między wierszami, hasłowo, bez przymusu jest dużo bardziej wartościowe niż zmuszanie kogoś do nauki. Kiedy poruszam z młodzieżą temat legend kociewskich na lekcjach, są żywo zainteresowani. Wielu z nich nie ma pojęcia, że Kociewie ma swoje mroczne, czasami tajemnicze historie. To rozbudza w nich ciekawość. Inne rejony w Polsce dostają na promocję języka i kultury dofinansowania z Unii Europejskiej. Jednak w dobie rozwijającej się prężnie myśli technologicznej i dostępu do mediów społecznościowych nie trzeba mieć dużo pieniędzy, aby skutecznie promować region. Wystarczą odwaga i wyobraźnia.


 


 

Magdalena Rutkowska

Zawsze czułam się trochę zagubiona. Niewygodnie mi było w miejscach, w których się znajdowałam – wśród ludzi, w pracy, w swoim ciele… Wszędzie coś było nie tak. Teraz czuję się niesamowicie spójnie. Myślę, że musiałoby się wiele wydarzyć, aby poczuć się tak dobrze gdzieś indziej i z kimś innym. Tak naprawdę, gdy się poznaliśmy, nasze życie i Łuby stały się integralną częścią naszego związku. Nie wyobrażam sobie siebie tutaj bez Krzysia, ani Krzysia beze mnie, ani nas bez Łubów i naszego życia tutaj. Chyba nie zdążyłam się tym wszystkim jeszcze wystarczająco nacieszyć. Ale najlepiej na świecie czuję się tutaj.


 


 

Krzysztof Snarski

Zawierucha wojenna bardzo rozrzuciła moich przodków po całej Europie, więc to, że jestem z Gdyni, wynika po prostu z faktu, że tam osiedlili się rodzice. Ludzie tutaj są pewni siebie i tego, kim są. Nie muszą tego rozgłaszać, afiszować i promować. Bardzo chciałbym się tutaj zakorzenić i zostać Kociewakiem. Nie wiedziałem, że posiadanie historii jest dla mnie ważne, dopóki nie poznałem tych ludzi. Ja nie miałem takich korzeni.


 


 

Aleksandra Orlikowska

Na blisko 10 lat wyjechałam z Polski. Chciałam zatrzeć przeszłość i napisać zupełnie nową historię. Ale okazało się, że nie ważne jak bardzo chciałabym z tym terenem zerwać, on zawsze był i będzie częścią mnie. Dopóki tego nie zaakceptowałam, nie byłam w stanie w pełni siebie poznać. W jakiś tajemniczy sposób wszystko zatacza dla mnie pełną pętlę właśnie tu. Nigdzie, nigdzie, absolutnie nigdzie na świecie nie znalazłam takiego spokoju, który tu znajduję niemal w każdym zakamarku. Tylko tutaj las brzmi tak, jakby zawsze szumiał dla mnie. Tutaj wyrosły moje korzenie, więc cokolwiek się wydarzy, to drugiego takiego miejsca dla mnie już nie będzie. Wyjechałam. Musiałam wyjechać. Żeby zrozumieć wartość miejsca, z którego pochodzę.

 


 

Zygfryd Anhalt 

W tamtym czasie Pani Romanowska pełniła obowiązki dyrektora, pewnego dnia powiedziała, że ma kogoś, kto nauczy mnie tańca kociewskiego. Facet pokazał mi tylko jeden krok, a ja potrzebowałem czegoś na scenę, więc wszystkie figury musiałem sam ułożyć z młodzieżą. To było trudne, bo taniec zmieniał tempo z wolnego na szybkie, ale się udało. Młodzież tańczyła w strojach ludowych i wyszło przepięknie. Potem przyjechał do mnie ktoś z województwa, żeby rozpisać figury. Ten taniec dzisiaj nazywa się „koszyk”.


 


 

Emilia Majkowska

Na początku edukacji muszę wpoić dzieciakom czytanie, pisanie, liczenie, ale opowiadamy im także o Kociewiu. Wystarczy lekko poruszyć temat i pojawia się w nich duża ciekawość. Czasami mówię im o gwarze kociewskiej, przypominając sobie słowa, które sama słyszałam w dzieciństwie. Jako nauczycielka mogę być takim kołem napędowym do rozmów z rodzicami. Żeby tematy tożsamości regionalnej były poruszane. Żeby dzieci chciały wiedzieć więcej na temat Kociewia. Bo tu jest pięknie. Tu jest wszystko. Czego chcieć więcej?


 


 

Julka Rychłowska 

Wyobraź sobie, że do twoich drzwi puka kosmita i mówi: Julka, musisz mi pokazać najfajniejsze rzeczy w swoim rejonie! Gdzie byś go zabrała?

Julka: Na pole.

Alicja Rynkowska

U samej siebie zaobserwowałam, że jak jestem na studiach, to rozmawiam z wszystkimi „normalnie”, ale jak wsiądę do pociągu, wyjdę w Tczewie i ktoś zapyta mnie jak tam podróż, odpowiem: „Jo, tam dobrze byli”. Wychodzę i jestem innym człowiekiem. Jestem „sobą”. Tak bardziej. Jak mogę komuś opowiedzieć o różnych miejscach, to sama czasem wpadam w zachwyt nad tym, jakie to ciekawe. Chociażby to, że Skórcz jest jedną z najstarszych osad na Pomorzu, jest już rzeczą niezwykłą. Niestety właściwie nikt o tym nie wie. Dlaczego tak ważne fakty dryfują w przestrzeni gdzieś pomiędzy nicością a zapomnieniem? Buduje to we mnie niedosyt. Wydaje mi się, że Kociewie sprzedaje się samo, że nie trzeba go ubarwiać. Wystarczy opowiedzieć o nim od serca. Czasami świadomość tego, co się wydarzyło, jest istotniejsza niż materialne pozostałości.


 

Beata Górska

Moja mama była prostą osobą, ale była mądra życiowo. W domu rodzinnym cały czas rozmawiała z nami po kociewsku. Ale tutaj wszyscy tak mówili. Moje koleżanki i koledzy, czyli nasza banda, bo tak na siebie mówiliśmy, rozmawialiśmy między sobą po kociewsku. To był nasz naturalny język. Jak chodziłam do szkoły podstawowej to był jeszcze komunizm i nauczyciele zabraniali nam mówić po kociewsku, ponieważ uważali, że to język wsi. Kilka lat temu zatrzymała mnie na ulicy moja nauczycielka i powiedziała mi, że cieszy się niezmiernie, że mówię po kociewsku i że rozsławiam region. Wspomniała, że kiedyś ustrój nie pozwalał na to, żeby mówić gwarą. Jestem dumna z tego, że dziś mogę promować Kociewie.


 


 

Gizela Warkocka-Stiwe

Wyobrażałam sobie siebie w dorosłym życiu w mieście, w szpilkach, w korporacji. Przez chwilę byłam nawet dziennikarką, ale potem doszło do mnie, że to nie to, że to nie tędy droga. Nie wiem, po prostu chyba dojrzałam do tego, że jednak jestem stąd i wolę to. Gdybym wyjechała, brakowałoby mi wszystkiego, zaczynając od powietrza, które tutaj inaczej pachnie, przez wiatr, który wieje w inny sposób. Las daje mi spokój i poczucie jedności z otoczeniem. Czuję, że tu przynależę. Nie jestem obcym elementem.


 


 

Zbigniew Tocha 

Za moich czasów nie było czegoś takiego jak Kociewie – to była po prostu Polska. Dopiero po wojsku, jak przyszedłem do Skórcza, zacząłem to dostrzegać. Miałem około 30 lat. Wcześniej nikt u nas tak nie mówił. Nie zwracano na to uwagi.


 


 

Maria Pająkowska-Kęsik

Jan Paweł II powiedział kiedyś, że pielęgnowanie kultury i przekazywanie tradycji nie polega tylko na odtwarzaniu, ale na przenoszeniu tego, co najlepsze, do nowych czasów i form. W ten sposób unikamy zgrzytów i możemy integrować tradycję w nowoczesny sposób. Istnieje przekonanie, że niezależnie od tego, kim jesteśmy, chcemy być dostrzegani i wyróżniać się. Współczesne społeczeństwa starają się znaleźć sposób na zachowanie swojej odrębności i indywidualności w obliczu globalnej jednolitości. Człowiek z jednej strony ma tendencję do upodabniania się i dążenia do równości, ale z drugiej strony pragnie zachować swoją indywidualność. Uważam, że trzeba różnić się pięknie.


 

Kacper Cybula 

Mam znajomych z Łodzi, którzy mają domek w Łubach. Potrafią przyjechać tutaj już w piątek po pracy i wyjechać w poniedziałek rano. Byle co do minuty spędzić czas tutaj. Nieraz siadają na rowery i robią po 40 kilometrów, potem idą na grzyby. Godzinami chodzą po lasach. Jak przychodzi wieczór i wszyscy odpoczywają, oni idą posiedzieć nad rzekę. Czasami, kiedy późno wracam, widzę, że o północy nadal siedzą przy ognisku. Pytani, nie potrafią powiedzieć, co konkretnie ich tu ściągnęło. Po prostu mówią, że czują się tu inaczej. Sam jak czasami przebudzę się ze snu i wyjdę na dwór spojrzeć w niebo, to aż mi szkoda nocy. Gdybym wyjechał stąd na dłużej, brakowałoby mi spokoju.


 


 

Ryszard Walkowski

Mój dziadek był małomówny, za to babcia to zupełnie inna historia. Zdarzało się, że mówiła do mnie: „Czy ty jesteś rychtych w głowie?”, albo: „Ty to jesteś chyba trochę natrzaśnięty!”. Dowiedziałem się później, że to frazeologizmy – tak nazwała to profesor Pająkowska – i od razu poczułem się mądrzejszy. Zacząłem wplatać frazeologizmy do moich dialogów, żeby zachować gwarę kociewską. Może to Alzheimer, albo już dziecinnieje, bo nie pamiętam, tego, co zrobiłem przed chwilą, ale wracam do lat młodości. Czuję silną więź z moimi korzeniami.


 

Krzysztof Gornowicz 

Jak byłem mały, to myślałem, że świat kończy się za lasem. Stojący na górce kościół w Hucie Kalnej to była dla mnie największa budowla na świecie. Potem byłem w wielu katedrach na całym świecie i wszystko było większe, ale tylko tamten mały kościół w Hucie jest mój. U nas mówi się o Wielkiej i Małej Ojczyźnie. Niemcy mówią inaczej. Owszem, istnieje słowo ojczyzna, Vaterland, od ojca, natomiast nie mają wyrażenia Mała Ojczyzna, tylko Heimat, odnoszące się do rodzinnych stron. To oddaje siłę przywiązania do domu.


 


 

Michał Kargul 

Ognisko pracy pozaszkolnej wydało piękny elementarz kociewski. Jest tylko jeden problem – elementarz opowiada o życiu sprzed 50 lat. Jak się pytam uczniów, kto wie, co to jest pług, orka, brona to rękę podnosi dwoje dzieciaków. Na stu. To tak jakbyś uczył dzieciaki o życiu na księżycu. Wielu fajnych ludzi, którzy działają na rzecz Kociewia jest przekonanych, że jak się zbierzemy do kupy, powiemy, że mamy fajny pomysł to ludzie to chwycą, zrobią i będzie fajnie. A ja jestem rebeliantem i mówię, że nie. Tu jest potrzebny system. Jak nam się marzy wykrystalizowanie kociewszczyzny, która będzie trwała i coś niosła, to nie obejdziemy się bez działań systemowych.


 

Dariusz Wieliński 

Podczas jednej z wizyt w górach zwróciłem uwagę na to, że Górale chodzą w tradycyjnych strojach, zwłaszcza podczas świąt kościelnych. To zrobiło na mnie ogromne wrażenie, bo w tym wyjątkowym dniu większość ludzi była ubrana w stroje z elementami ludowymi. Pomyślałem wtedy: “Dlaczego u nas nie ma takiego zwyczaju?”. Moja żona jest hafciarką, więc poprosiłem ją, aby wyhaftowała dla mnie koszulę z kociewskim wzorem. W naszej rodzinie promowanie regionu przez haft to tradycja, która jest dla mnie powodem do dumy. To nie jest opłacalna praca, ale nie wszystko w życiu robi się dla pieniędzy.

 


 


 

Agata Wielińska 

Planujemy wesele, ale rodzice jeszcze o tym nie wiedzą. Chcemy, żeby dekoracje miały w sobie elementy w stylu kociewskim, na przykład kwiaty polne, takie jak maki, chabry, rumianki, kłosy, owies. Już wyszukałam zaproszenia kociewskie w Internecie, również na sukni ślubnej chciałabym mieć jakiś kociewski akcent.


 


 

Marcin Czecholinski 

Kiedyś podczas swobodnej rozmowy pani Bogusia Fiałkowska powiedziała: „Marcin, przecież stąd jesteś, jesteś nasz, a jednak ciągle uczysz się tej kociewskości?”. Odpowiedziałem, że tak, jestem stąd, ale dla mnie to wszystko jest wciąż nowe. Nadal uczę się tego, nie zamykam na swój świat, chcę poznawać i dostrzegać to, co w tym regionie jest najpiękniejsze – szczególnie teraz, kiedy zostałem sołtysem, przedstawicielem wsi. W Małych Ojczyznach chodzi o to, aby pozwolić na zbudowanie wspólnego mianownika, pewnej bazy, która pomoże w zespoleniu ludzi i umożliwi większą pomiędzy nimi współpracę. Za każdym razem, gdy mam okazję, zaznaczam, jak ważny jest wpływ tych, którzy promują kulturę kociewską. Jednak nie możemy zamykać się w izbach pamięci regionalnych. Potrzeba młodych, wolnych twórców, którzy przeniosą tradycję w zupełnie nowy wymiar. Nazywam to odwagą młodości.


 


 

Grzegorz Piotrowski

W mitologii greckiej był taki tytan, który odzyskiwał swoją moc po wyczerpujących zapasach ze światem zawsze, kiedy wrócił do łona swojej matki, czy do jaskini, z której wyszedł. Musiał tam poleżeć, czyli symbolicznie umrzeć, żeby narodzić się na nowo z pełną siłą. Wydaje mi się, że człowiek wracając do miejsca, w którym się urodził, wychował, dojrzewał, przeżywał pierwsze rozczarowania i radości, też symbolicznie odzyskuje moc. Oddychając powietrzem, które po raz pierwszy wypełniło jego płuca, pijąc wodę, która wypływa z tej ziemi, i słysząc głosy, których jeszcze jako berbeć nieświadomie słuchał i analizował, ucząc się. Uświadomienie sobie tego, skąd się pochodzi, skąd się jest, to jakby przebudzenie w sobie uśpionych mocy, które w nas drzemią. Możemy próbować dzielić się tą cząstką magii, ale czy obudzi to inne dusze? Zawsze możemy próbować, bo cóż nam szkodzi? Wszystkie mitologie mówią, że poszukiwanie jest ważne, nawet jeśli człowiek na końcu drogi staje z pustymi rękami. Świadomość to coś niebywale wartościowego.

 

 


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza w styczniu na koncerty symfoniczne i wydarzenia Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza w styczniu na koncerty symfoniczne i wydarzenia Koncerty symfoniczne i wydarzenia PFB w styczniuSala Koncertowa1/01/2025, środa, godz. 17:00Bilety w cenie: 106,50-218 złWielka Gala Sylwestrowa FilharmoniiWystąpią:Orkiestra PFB  George Tchitchinadze – dyrygentAleksandra Kubas-Kruk – sopranMałgorzata Walewska – mezzosopranTomasz Kuk – tenorAndrzej Dobber – barytonProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie:Część IGiuseppe Verdi – Uwertura do opery Nieszpory sycylijskieGiacomo Puccini – Aria Cavaradossiego Recondita armonia z opery ToscaGaetano Donizetti – Aria Noriny z opery Don PasqualeFrancesco Cilea – Aria Principessy Acerba Voluttà z opery Adriana LecouvreurUmberto Giordano – Aria Carlo Gerarda Nemico della patria z opery Andrea ChénierGiacomo Puccini – Aria Lauretty O, mio babbino caro z opery Gianni SchicchiErmanno Wolf-Ferrari – Uwertura z intermezza Il segreto di SusannaGiuseppe Verdi – Kwartet z opery RigolettoPrzerwa [20']Część IIGeorges Bizet – Uwertura do opery CarmenHabanera z opery CarmenAria don José La fleur que tu… z opery CarmenKuplety Escamillo Votre toast z opery CarmenLéo Delibes – Pieśń hiszpańska Dziewczęta z KadyksuStanisław Moniuszko – Aria Rokiczany z opery RokiczanaRuggero Leoncavallo – Pieśń MattinataGiacomo Puccini – Aria Calafa Nessun dorma z opery TurandotJerry Bock – Duet Sunrise, sunset z musicalu Skrzypek na dachuGiuseppe Verdi – Libiamo z opery TraviataCzas trwania koncertu: ok. 120 min.Koncerty sylwestrowe na Ołowiance z lżejszym repertuarem to wieloletnia tradycja. W tym roku zapraszamy do świata opery na koncert pod nazwą Wielka Gala Sylwestrowa Filharmonii. Orkiestra PFB pod batutą swojego szefa George’a Tchitchinadze z udziałem wybitnych śpiewaków operowych wykona fragmenty takich oper jak Carmen Georgesa Bizeta (w tym słynną Habanerę), Traviata Giuseppe Verdiego (usłyszymy arię toastową Libiamo ne' lieti calici), czy Turandot Giacoma Pucciniego (Aria Calafa Nessun dorma). Zabrzmią m.in. takie perełki jak aria Cavaradossiego Recondita armonia z opery Tosca czy aria Lauretty O, mio babbino caro z opery Gianni Schicchi Pucciniego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2024 roku:Ruch Muzyczny--Sala Koncertowa04/01/2025, sobota, godz. 19:00Bilety w cenie: 60-111,50 złI Bal Gdański – Tango showWystąpi:Guillermo Rozenthuler – śpiewCuarteto Re!TangoPaweł A. Nowak – bandoneonŁukasz Perucki – skrzypcePaweł Zawada – fortepian, aranżacjeMaciej Sadowski – kontrabasDilara Ogretmen, Tymoteusz Ley – taniecARC Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Łukasza PeruckiegoProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie:wspaniałe tanga z różnych stron świataCzas trwania koncertu: ok. 80 min.Zabawa taneczna przy muzyce granej na żywo przez Standard Acoustic.Tango to ekspresyjna muzyka, bezpruderyjna poezja, barwne stroje i wreszcie hipnotyzująca siła tańca. Przed nami doskonałe, stylowe aranżacje.-Przy zakupie biletów na co najmniej trzy Koncerty Karnawałowe – Bale Gdańskie cena karnetowa wynosi 75 zł za osobę na jedno wydarzenie (z wyłączeniem sektora A1). Szczegóły w kasie biletowej PFB, ul. Ołowianka 1, tel.: 58 320 62 62.Uwaga! Osoby uczestniczące w Koncercie Karnawałowym zapraszamy na taneczny I Bal Gdański we foyer przy muzyce na żywo, który odbędzie się zaraz po wydarzeniu. Zainteresowani mogą ponadto skorzystać z wyjątkowej oferty firmy BanGlob.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny--Sala Koncertowa10/01/2025, piątek, godz. 19:00Bilety w cenie: 33-131,50 złKoncert symfoniczny – Swing, swing, swingWystąpi:Orkiestra PFB Sławomir Chrzanowski – dyrygentGary Guthman Quartet w składzie:Gary Guthman – trąbka, fulgelhornFilip Wojciechowski – fortepianPaweł Pańta – kontrabas, gitara basowaCezary Konrad – perkusjaProwadzenie: Krzysztof Dąbrowski W programie m.in.:Ziggy Elman – And the Angels SingDuke Ellington – It Don’t Mean a Thing (If it Ain’t Got That Swing)Louis Prima – Sing, Sing, SingConsuelo Velázquez – Besame MuchoJohnny Mercer – Blues in the NightCzas trwania koncertu: ok. 120 min.Zapraszamy do krainy swingu, bluesa i jazzu, w których Gary Guthman Quartet czuje się jak ryba w wodzie. Największe standardy swingu w wykonaniu symfonicznym z udziałem Orkiestry PFB pod batuta Sławomira Chrzanowskiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa 11/01/2025, sobota, godz. 19:00Bilety w cenie: 60-131,5 złII Bal Gdański – Wieczór Bałkański  Wystąpi:Zespół Czarnina:Nina Kodorska – śpiew, instrumenty perkusyjnePatryk Walczak – akordeonOliwier Andruszczenko – klarnet, saksofonHipolit Woźniak – gitarai goście:Konstanty Szemraj – gitara akustyczna, mandolina, buzukiMarta Maślanka – cymbały, instrumenty perkusyjneProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie:muzyka bałkańska i orientalnaInspiracje czerpane z etnicznych brzmień szeroko pojętego orientu, a więc tradycyjne melodie romskie, rumuńskie, bałkańskie i bliskowschodnie. Muzyczna wędrówka, która rozpocznie się w Indiach, a toczyć się będzie przez przeróżne inne kraje.Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Zabawa taneczna przy muzyce granej na żywo przez Rarytas Live Band.-Przy zakupie biletów na co najmniej trzy Koncerty Karnawałowe – Bale Gdańskie cena karnetowa wynosi 75 zł za osobę na jedno wydarzenie (z wyłączeniem sektora A1). Szczegóły w kasie biletowej PFB, ul. Ołowianka 1, tel.: 58 320 62 62.Uwaga! Osoby uczestniczące w Koncercie Karnawałowym zapraszamy na taneczny II Bal Gdański we foyer przy muzyce na żywo, który odbędzie się zaraz po wydarzeniu. Zainteresowani mogą ponadto skorzystać z wyjątkowej oferty firmy BanGlob.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Biała12/01/2025, niedziela, godz. 10:00 (dla dzieci 4-6 lat) i 11:30 (dla dzieci 7-10 lat)Bilety w cenie: 19-48 zł Kultura z muzyką za pan brat – Dobre stroje i nastrojeProwadzący:Dorota Połom – aktorka, animatorkaBożena Golanowska-Kapczyńska – dziennikarka, edukatorkaPiotr Kapczyński – muzykCzy wiecie, jak ważne jest dobranie stroju odpowiednio do okoliczności? Dobrym ubiorem można okazać komuś szacunek, a niestosownym – nawet go obrazić. Wspólnie dobierzemy stroje do różnych miejsc i sytuacji. Poznacie różnicę pomiędzy nieoficjalną okazją a wyjściem do teatru czy filharmonii. Odróżnimy styl codzienny od eleganckiego dzięki różnym melodiom. A na zakończenie przygotujemy mały pokaz mody przy muzyce.Czas trwania: ok. 40 min.Kultura z muzyką za pan bratNie od dziś wiadomo, że kultura z muzyką idą w parze. Warto krzewić w dzieciach małych i dużych szeroko rozumianą kulturę, czyli zasady dobrego zachowania, aby wszystkim nam żyło się milej i lepiej. Znakomicie pomaga w tym muzyka, ponieważ każda wyśpiewana i wytańczona wiedza zostaje w nas na dłużej, a nierzadko nawet na całe życie. Wspólnie wyśpiewamy i wytańczymy więc kulturę na co dzień, stosowny ubiór oraz zasady panujące w restauracji, teatrze czy filharmonii.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa13/01/2025, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:00Bilety w cenie: 28 złKoncert edukacyjny – Bum! Trach! Bęc! – bliskie spotkania z rytmemWystąpią:Aleksandra Kurnyta – instrumenty perkusyjneAnton Shynkarenka – instrumenty perkusyjneArkadiusz Skotnicki – instrumenty perkusyjneTomasz Skrętkowski – instrumenty perkusyjneMateusz Wiczyński – instrumenty perkusyjneCzy wiecie, jak ważny w muzyce jest rytm? A może jesteście ciekawi, jak wiele różnych instrumentów kryje Filharmonia w swoich zakamarkach? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą niestrudzeni perkusiści Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Odkryją przed Wami fascynujący świat instrumentów perkusyjnych. Rozpoczną od tajemniczych, afrykańskich melodii prosto z Ghany, a następnie czekają Was gorące, latynoamerykańskie rytmy, argentyńskie tanga, a także angielskie walce i muzyka rozrywkowa. Nie zabraknie gratki dla prawdziwych melomanów – wielkich skarbów muzyki symfonicznej.Wiek: 4+Czas trwania: ok. 50 min.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala nad Motławą 14/01/2025, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 38 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Warsztaty muzyczne: Muzykalny maluszekWiek: 1–4 latCzas trwania: 45 min.Twoje dziecko ma talent muzyczny?Pokażemy Ci, jak go rozwinąć!Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia umuzykalniające dla dzieci i całych rodzin. Przyjdź, dołącz do nas i wspólnie pobawmy się muzyką. Tym, co wyróżnia nasze zajęcia spośród innych, są wspaniała zabawa przy wartościowej, bogatej stylistycznie muzyce, starannie dobrany każdy szczegół oraz skupienie się na pielęgnowaniu relacji w rodzinie. Wykorzystujemy piosenki w języku polskim oraz angielskim. Każde spotkanie to wspólne muzykowanie, śpiewanie, zabawa z rekwizytami, gra na instrumentach muzycznych. Wykonamy proste instrumenty muzyczne oraz przedmioty związane ze sztuką. Damy Wam też wskazówki, jak umuzykalniać dzieci w domu i co robić, by muzyka stała się naturalną częścią Waszego życia.Zajęcia prowadzi certyfikowany trener Pomelody – Dorota Pawlus. Na co dzień mama ośmioletniej Julki i flecistka Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Jej pasją jest rozwój muzyczny i językowy dzieci. Pełni funkcję dyrektora w Centrum Edukacyjno-Artystycznym EduArt&Fun.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Presto, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa17/01/2025, piątek, godz. 19:00Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Muzyczna podróż po epokachWystąpią:Orkiestra PFBNika Nikvashvili – fortepian, kierownictwo artystyczneIano Tamar – sopranProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie: Nika Nikvashvili – OvertureAntonio Vivaldi – Sposa son disprezzata Franz Shubert – Ave MariaRobert Schumann – Ich grolle nichtGiuseppe Verdi – aria Mercè, dilette amiche z opery Nieszpory sycylijskieFryderyk Chopin – PreludeGiacomo Puccini– Intermezzo z opery Manon LescautGiacomo Puccini – aria O mio babbino caro z opery Gianni SchicchiGiacomo Puccini – aria Vissi d'arte z opery ToscaGabriel Fauré – Après un rêveFrancesco Cilea – aria Io son l'umile ancella z opery Adriana LecouvreurCharlie Chaplin – SmileEnnio Moricone – Cinema paradisoVaja Azarashvili – Sacekvao moedanzeSilent NightNika Nikvashvili – Khorumipatriaracha Ilia 2 – Ave Maria Program koncertu to istny kalejdoskop muzyczny w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Usłyszą Państwo najwspanialsze arie od baroku do muzyki XX wieku, m.in. słynne Ave Maria F. Schuberta, arie z oper Tosca, Adriana Lecouvreur czy Nieszpory sycylijskie. A także popularne utwory muzyki filmowej takie jak Smile C. Chaplina czy słynny temat z Cimena paradiso E. Morricone.Czas trwania koncertu: ok. 100 min.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa18/01/2025, sobota, godz. 19:00Bilety w cenie: 70-151,50 złIII Bal Gdański – Wieczór z Grupą MoCartaWystąpią:Grupa MoCarta:Filip Jaślar – I skrzypceMichał Sikorski – II skrzypcePaweł Kowaluk – altówkaBolek Błaszczyk – wiolonczelaProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie:skecze Grupy MoCartaNajważniejsze i najlepsze utwory zespołu i najstarsze archiwalia, a także liczne anegdoty z artystycznego życia oraz garść najnowszych dzieł. Muzycy Grupy MoCarta udowodnią, że podobnie jak legendarne instrumenty, z wiekiem stają się coraz lepsi.Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Zabawa taneczna przy muzyce granej na żywo przez Rarytas Live Band.-Przy zakupie biletów na co najmniej trzy Koncerty Karnawałowe – Bale Gdańskie cena karnetowa wynosi 75 zł za osobę na jedno wydarzenie (z wyłączeniem sektora A1). Szczegóły w kasie biletowej PFB, ul. Ołowianka 1, tel.: 58 320 62 62.Uwaga! Osoby uczestniczące w Koncercie Karnawałowym zapraszamy na taneczny III Bal Gdański we foyer przy muzyce na żywo, który odbędzie się zaraz po wydarzeniu. Zainteresowani mogą ponadto skorzystać z wyjątkowej oferty firmy BanGlob.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Kameralna19/01/2025, niedziela, godz. 12:00Bilety w cenie: 16-33 złKlasyka na OłowianceWystąpią:Hornet Quartet w składzie:Michał Szczerba – waltorniaGabriel Czopka – waltorniaŁukasz Łacny – waltorniaPiotr Kowalski – waltorniaDominika Glapiak – prowadzenie, kierownictwo artystyczneW programie m.in.:Leonard Bernstein – West Side Story (wybrane fragmenty)Eugene Bozza – Suita na 4 rogiCzas trwania koncertu: ok. 70’Zanim ojciec kwartetu smyczkowego Joseph Haydn ustanowił zestawienie czterech instrumentów smyczkowych swego rodzaju kanonem wykonawczym, istniały już kompozycje na taki skład. Muzyka XVII wieku jest ich pełna. Nie można zatem mówić, iż mistrz Haydn kwartet wynalazł. On go niejako uczynił. Nadając równorzędne znaczenie wszystkim czterem aktorom muzycznego dzieła, sprowadzając ich do wspólnego mianownika, pozostawiając autonomicznymi zarazem – to wciąż niewystarczające słowa dla opisania tej nieśmiertelnej materii. Kwartetu zazdrościły smyczkom instrumenty wszelkiej maści. Powoływanie tego typu kolektywów złożonych z innych instrumentów nie było niczym dziwnym. Kwartet waltorniowy – to przykład niebywale udanego połączenia instrumentów homogenicznych. Instrumentów o niezmiernie zbliżonej barwie, lecz takich, które najczęściej słyszymy w roli orkiestrowych solistów w tłumie. W wykonaniu Hornet Quartet usłyszymy między innymi: L. Bernsteina - The West Side Story - wybór ustępów ze znakomitej suity orkiestrowej czy Suitę E. Bozzy w oryginale skomponowaną właśnie na cztery waltornie. W jaki sposób ideę muzykowania kameralnego realizują artyści znający na wylot specyfikę instrumentu każdego ze swoich muzycznych partnerów? Jak osiągnąć jednolite brzmienie, przy zachowaniu przejrzystości zamierzonej przez kompozytora faktury muzycznej? Zapraszamy do świata kwartetu – widzianego w ciekawym, nietuzinkowym odbiciu prezentowanym przez muzyków Hornet Quartet.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Kameralna21/01/2025, wtorek, godz. 9:00 i 11:00Bilety w cenie: 17 złLekcje z Mistrzami – Astor PiazzollaKarnawał w rytmie argentyńskiego tangaWystąpią:Maciej Kacprzak – akordeonMałgorzata Remiszewska – bandoneonAgnieszka Waśniewska – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie:muzyka Astora PiazzolliAstor Piazzolla to kompozytor tanga argentyńskiego, bandoneonista i aranżer. Jego dzieła przeniosły tradycyjne tango w nowy świat stylu zwanego nuevo tango, łącząc elementy jazzu i muzyki klasycznej. Jako wirtuoz instrumentu zwanego bandoneonem, regularnie wykonywał własne kompozycje z różnymi zespołami. Pewien amerykański krytyk opisał Piazzollę jako najwybitniejszego na świecie kompozytora muzyki tango. By się o tym przekonać, wybierzcie się z nami w podróż do słonecznej i roztańczonej Argentyny.Wiek: 10-14 latCzas trwania: ok. 50 min.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa24/01/2025, piątek, godz. 19:00Bilety w cenie: 28-90 złKoncert symfoniczny – Robert Kwiatkowski / Piotr PawlakWystąpią:Orkiestra PFBRobert Kwiatkowski – dyrygent, skrzypcePiotr Pawlak – fortepianProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Felix Mendelssohn-Bartholdy – Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę d-moll [37’]Przerwa [20']Robert Schumann – I Symfonia B-dur op. 38 [30’]Czas trwania koncertu: ok. 100 min.Koncertmistrz Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej ponownie wystąpi w podwójnej roli – skrzypka-solisty i dyrygenta. W pierwszej części koncertu towarzyszyć mu będzie znakomity gdański pianista Piotr Pawlak.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa25/01/2025, sobota, godz. 19:00Bilety w cenie: 60-141,50 złIV Bal Gdański – Najpiękniejsza muzyka filmowaWystąpią:Orkiestra AmbertoErnst van Tiel – dyrygentNatalia Walewska – skrzypceProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie:perełki światowej i polskiej kinematografii Usłyszymy znane tematy z filmów Mission: Impossible, Avengers czy Piraci z Karaibów. Odpowiedni nastrój stworzą wzruszające melodie z Nocy i Dni, Misji, Listy Schindlera i Cinema Paradiso. Znakomita okazja, aby sięgnąć pamięcią do ulubionych scen, jak choćby szalony taniec z Greka Zorby czy zmysłowe tango z Zapachu kobiety.Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Zabawa taneczna przy muzyce granej na żywo przez Standard Acoustic.-Przy zakupie biletów na co najmniej trzy Koncerty Karnawałowe – Bale Gdańskie cena karnetowa wynosi 75 zł za osobę na jedno wydarzenie (z wyłączeniem sektora A1). Szczegóły w kasie biletowej PFB, ul. Ołowianka 1, tel.: 58 320 62 62.Uwaga! Osoby uczestniczące w Koncercie Karnawałowym zapraszamy na taneczny IV Bal Gdański we foyer przy muzyce na żywo, który odbędzie się zaraz po wydarzeniu. Zainteresowani mogą ponadto skorzystać z wyjątkowej oferty firmy BanGlob.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Presto, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa 26/01/2025, niedziela, godz. 12:00Bilety w cenie: 27-70 złKoncert familijny – Kolorowy karnawał w RioWystąpią:Piotr Sutt – instrumenty perkusyjne, scenariusz i prowadzenie koncertuBartłomiej Sutt – instrumenty perkusyjneGdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses MusicalesW programie:muzyka perkusyjna z różnych stron świataGdzie karnawał, tam i samba! Ale czy tylko? Zimowe bale, maskarady i zabawy napotkamy niemal na całym świecie, a noworocznym tańcom zawsze towarzyszą różnorakie perkusjonalia. Zabierzemy Was do krainy rytmu, gdzie zobaczycie i usłyszycie instrumenty perkusyjne w rozmaitych konfiguracjach, rodem z Ameryki Łacińskiej, Afryki, Azji, ale i dużo bliższych nam zakątków Europy. A na zakończenie wszyscy wspólnie wykonamy brazylijską sambę.Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala nad Motławą 28/01/2025, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 38 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Warsztaty muzyczne: Muzykalny maluszekWiek: 1–4 latCzas trwania: 45 min.Twoje dziecko ma talent muzyczny?Pokażemy Ci, jak go rozwinąć!Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia umuzykalniające dla dzieci i całych rodzin. Przyjdź, dołącz do nas i wspólnie pobawmy się muzyką. Tym, co wyróżnia nasze zajęcia spośród innych, są wspaniała zabawa przy wartościowej, bogatej stylistycznie muzyce, starannie dobrany każdy szczegół oraz skupienie się na pielęgnowaniu relacji w rodzinie. Wykorzystujemy piosenki w języku polskim oraz angielskim. Każde spotkanie to wspólne muzykowanie, śpiewanie, zabawa z rekwizytami, gra na instrumentach muzycznych. Wykonamy proste instrumenty muzyczne oraz przedmioty związane ze sztuką. Damy Wam też wskazówki, jak umuzykalniać dzieci w domu i co robić, by muzyka stała się naturalną częścią Waszego życia.Zajęcia prowadzi certyfikowany trener Pomelody – Dorota Pawlus. Na co dzień mama ośmioletniej Julki i flecistka Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Jej pasją jest rozwój muzyczny i językowy dzieci. Pełni funkcję dyrektora w Centrum Edukacyjno-Artystycznym EduArt&Fun.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny-Sala Koncertowa21/01/2025, piątek, godz. 19:00Bilety w cenie: 27-100 zł Koncert symfoniczny – Valeriy SokolovWystąpią:Orkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentValeriy Sokolov – skrzypceProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Béla Bartók – II Koncert skrzypcowy BB 117 [36’]Przerwa [20']Jean Sibelius – Suita Lemminkäinen op. 22 [50’]Świetny ukraiński skrzypek, który próbkę swojego nieprzeciętnego talentu dał we wrześniu bieżącego roku podczas koncertu kameralnego, tym razem sięgnie po jeden z najtrudniejszych utworów w literaturze skrzypcowej – II Koncert skrzypcowy Béli Bartóka. Z kolei prezentowana w drugiej części koncertu Suita Lemminkäinen to właściwie sekwencja czterech poematów tonowych na orkiestrę pt. Cztery legendy z Kalevali. Kompozytor początkowo myślał o nich jako o operze Veneen luominen („Budowa łodzi”) w mitologicznej scenerii, jednak zrezygnował z tego pomysłu, pozostawiając suitę, którą usłyszymy na Ołowiance.Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyk – rezydent, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego         --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2024 roku: Ruch Muzyczny    Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.01.2025
18.02 - 02.03 2025 - Wystawa pająków i skorpionów - Tczew 18.02 - 02.03 2025 - Wystawa pająków i skorpionów - Tczew Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul.Wwyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama