Czerwiec w naszym regionie jest okresem wysokiego stężenia pyłków traw - o wysokim znaczeniu klinicznym (ZK), trudnym dla osób uczulonych. Czas ich głównego pylenia przewidziany jest aż do II dekady lipca, a więc do dnia 20.07.21 r. Po tym terminie pylenie powinno znacznie złagodnieć (czas niskiego stężenia – do III dekady września), a pojedyncze ziarna pyłków pozostające jeszcze w atmosferze nie powinny być już uciążliwe i stanowić zagrożenia dla alergików.
Drugą wszechobecną rośliną, której stężenie pyłków osiąga bardzo wysokie wartości, jest pokrzywa (małe ZK), produkująca dużą ilość ziaren pyłku. Główny okres jej pylenia jest bardzo długi, bo trwa on od przełomu III dekady maja (21.05.) i I czerwca (01-10.06.), aż do września.
Jak informuje sieć jednych z największych laboratoriów w Polsce, pylenie chwastów jest często bagatelizowane, jednak alergia na nie może dawać równie silne objawy, jak alergia na pyłki drzew, traw czy zwierząt. Pylenie chwastów wywołuje intensywne łzawienie i swędzenie oczu, zaczerwienie, a nawet opuchliznę powiek. Dodatkowo wiąże się z intensywnym, wodnistym katarem, kaszlem, podrażnieniem i obrzękiem błony śluzowej nosa, gardła, a w skrajnych przypadkach nawet dusznościami i problemami ze swobodnym oddychaniem. U niektórych chorych na skórze pojawić się może wysypka, zaczerwienienie czy tzw. pokrzywka. Alergia wziewna jest wyjątkowo niebezpieczna dla osób cierpiących z powodu astmy oskrzelowej, przewlekłych chorób płuc, takich jak POChP i mukowiscydoza. Istotne jest, że nieleczona alergia, w dużej ilości przypadków daje powikłania w postaci niektórych z nich – np. choroby obturacyjnej czy astmy.
Trzecią rośliną, która dokuczy lub już dokucza alergikom będzie szczaw (średnie ZK), pospolity na polanach, łąkach, przydrożach czy w ogródkach. Czas jego maksymalnego pylenia przewidziany jest na okres od początku czerwca do II dekady lipca.
I na koniec dwie pojawiające się w alertach dla alergików nazwy grzybów - Alternaria (wysokie ZK) i Cladosporium (małe ZK), czyli grzyby pleśniowe, unoszące się w powietrzu, dostające się do organizmu przez układ oddechowy lub pokarmowy. Są bardzo powszechne, choć często niewidoczne i nie są tylko problemem osób mieszkających w zagrzybionych pomieszczeniach! Są obecne także m.in. w drewnie kominkowym, roślinach doniczkowych, produktach spożywczych, skoszonej trawie, glebie, wodzie czy powietrzu. Czas, w którym będą uciążliwe przewiduje się dla naszego regionu na okres od II dekady maja do ostatniej września dla Cladosporium i od II czerwca do I września.
UWAGA! Podane dane są danymi przybliżonymi - wszystko zależne jest od warunków atmosferycznych. Raport stworzony na podstawie informacji przygotowanych przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych Sp. z o.o.
Różnicowanie alergicznego nieżytu nosa od przeziębienia (katar infekcyjny)
Charakterystyczne objawy przeziębienia:
wodnisty katar tak – w alergicznym nieżycie również TAK
zatkany nos tak – w alergicznym nieżycie również TAK
kichanie tak – w alergicznym nieżycie również TAK (salwami)
świąd nosa nie – w alergicznym nieżycie nosa TAK
świąd oczu nie – w alergicznym nieżycie nosa TAK
gorączka tak – w alergicznym nieżycie nosa NIE
uogólnione bóle mięśniowe możliwe – w alergicznym nieżycie nosa NIE
ból gardła tak– w alergicznym nieżycie nosa NIE
objawy zależne od pogody nie – w alergicznym nieżycie nosa TAK
objawy zależne od miejsca pobytu nie – w alergicznym nieżycie nosa TAK
poprawa po lekach przeciwhistaminowych nie – w alergicznym nieżycie nosa TAK
poprawa po kroplach do nosa tak – w alergicznym nieżycie również TAK
czas trwania 3–14 dni – w alergicznym nieżycie nosa tygodnie lub miesiące
(źródło: www.alergen.info.pl)
Napisz komentarz
Komentarze