środa, 1 stycznia 2025 08:20
Reklama
Reklama

FELIETON: Przeszłość przyszłości

Przed 120 laty księżna Izabela Czartoryska powołała do życia pierwsze polskie muzeum narodowe w Puławach. Była to słynna rotunda Świątynia Sybilli, z zawołaniem: Przeszłość przyszłości. Polska była już w niewoli, ale księżna rozumiała, że odrodzenie państwa – w bliższej lub dalszej przyszłości – może się dokonać tylko dzięki świadomości tego, kim jesteśmy, i dzięki wiedzy historycznej o historii Polaków i innych narodów zamieszkujących Rzeczpospolitą.

Do tej idei księżnej Izabeli trzeba dodać słowa pieśni, napisanej kilka lat wcześniej (1797) przez wychowanego w Skarszewach Józefa Wybickiego: „Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy”…

Mówią niektórzy „mędrcy”, że najważniejsza jest nasza przyszłość (w niemieckiej Europie…), a przeszłość jedynie utrudnia marsz ku przyszłości. Głupcy! Zaprzecza im cała historia świata. Ci, którzy zapominali o swych korzeniach, odchodzili w nicość. Św. Jan Paweł II prosił, byśmy nie podcinali korzeni, z których wyrastamy (1979). Józef Piłsudski ostrzegał, że naród, który zapomina o przeszłości, nie ma teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości! Wielki przyjaciel Polski, francuski i polski marszałek Ferdynand Foch mówił wprost: „Narody, które tracą pamięć, umierają”…

Wiedza o przeszłości = siła
Ostatnie dni dostarczyły nam kolejnych dowodów na to, że ci, którzy nie mają pamięci, nie mają też przyszłości. Oto zostaliśmy haniebnie zaatakowani przez przedstawicieli państw, które mienią się naszymi sojusznikami! Zażądano od nas miliardowych odsetek za niewyobrażalne zbrodnie i zniszczenia niemieckie. Zbrodnie na obywatelach Rzeczypospolitej – Polakach i Żydach. Zniszczenia substancji materialnej, jakich nie doznało żadne państwo w czasach wojen nowożytnych. Polski Sejm natychmiast odpowiedział kłamcom i wydrwigroszom z podejrzanych „organizacji żydowskich”. Ani jeden poseł nie był przeciwny mocnemu polskiemu oświadczeniu. Niestety, aż 120 wstrzymało się od głosu. To „wstrzymanie” oznacza, że są gotowi na wszystko i czekają, kto da im więcej. Nie w tej sprawie!

Odpowiedź kłamcom była możliwa dzięki temu, że Polacy znają swoją historię, że mamy IPN i profesora Andrzeja Nowaka, autora monumentalnych „Dziejów Polski”; że nawet obecna, plugawa rewolta w USA nie jest w stanie „zredefiniować” naszej historii! Ani pokrętna i fałszywa „noblistka”. Wiemy, skąd nasz ród; wiemy, co jesteśmy winni tym, którzy gotowi byli „rzucić swój życia los na stos”. Dla kłamców mamy pogardę. „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy, polski my naród, polski lud, królewski Szczep Piastowy”! I jeszcze to: „Tak nam dopomóż Bóg!”.

29 czerwca minęła 80 rocznica powstania tajnej organizacji „Jaszczurka”. Powołało ją do życia trzech młodzieńców z Kociewia: Zygmunt Bączkowski, Izydor Gencza i Paweł Wyczyński. Najstarszy Izydor miał 21 lat… Pod wrażeniem wiadomości o wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej uznali, że nie można czekać. „Jaszczurka” podjęła zadania wywiadowcze i dywersyjne. Mimo skrajnie niebezpiecznych warunków konspiracji w powiecie starogardzkim, do organizacji należało około stu osób! Głównie uczniowie – ale też kilkoro nauczycieli – ze starogardzkiego Gimnazjum. Gdybyśmy kiedykolwiek o nich zapomnieli, Pan Bóg o nas zapomni! Kiedy mówię ludziom o „Jaszczurce”, zawsze przywołuję dwie szczególnie piękne jej postacie. Zygmunt „Zyga” Baczkowski przedarł się przez zieloną granicę ze Starogardu do Warszawy i walczył w Powstaniu jako kapral podchorąży, po konspiracyjnej Agrikoli! Zginął za Polskę, za Warszawę, za polski Starogard… Jego kolega z „Jaszczurki” Zygmunt Grochocki z Barłożna dostał się w przymusowym zaciągu do Wehrmachtu i tam założył „Jaszczurkę”! Zdekonspirowany i skazany na śmierć przez niemiecki sąd wojskowy „za zdradę niemieckiej ojczyzny” [!], został rozstrzelany w Nantes. Jego zachowany cudem list, pisany dwie godziny przed śmiercią, zasługuje na podręczniki szkolne!

W obronie sztandaru
W dniu św. Jana swarożyńska Szkoła Podstawowa obchodziła 100-lecie i poświęcenie sztandaru. Jej patronem od 55 lat jest Stefan Żeromski. Przybyło wielu znamienitych gości a dzieci i młodzież z klasy VIII popisały się przepięknym programem. Patrzyliśmy i słuchaliśmy zauroczeni.

Poproszono mnie o prelekcję na temat znaczenia sztandaru dla społeczności szkolnej. Przygotowałem się, ale w ostatniej chwili odłożyłem kartkę na bok. Przypomniała mi się wizyta w archiwum IPN przed dziesięciu laty. Powiedziałem zebranym, co tam wtedy znalazłem. W Bukowinach koło Osieka była mała 4-klasowa szkółka, której kierowniczką była pani Mieczysława Małolepsza. Kiedy Niemcy weszli we wrześniu 1939 na Kociewie, pani Miecia wpadła do szkoły i ukryła w swoim domu sztandar oraz książki z biblioteki. Polska mowa, polska książka a zwłaszcza polski sztandar [!] były zakazane i przechowywanie ich groziło śmiercią. Widocznie pani Miecia potajemnie udostępniała książki i ktoś ją zdradził. W listopadzie 1944 przyszedł do jej domu niemiecki żandarm… Wiosną 1945 roku, gdy śniegi opadły, ktoś zobaczył w lesie wystającą spod ziemi połę płaszcza…
Czy nauczycielka z Kociewia, która umierała za sztandar swojej szkoły, nie zasługuje na lepszą pamięć?! W Swarożynie powstała ad hoc idea, by co roku na jesieni, gdy wspominamy wojnę, sztandary szkół z Kociewia spotykały się nad grobem bohaterskiej nauczycielki i składały jej hołd. By stało się o niej głośno w całej Polsce!

Każdy, kto wie cokolwiek na temat Pani Kierowniczki (a może żyje jeszcze ktoś z jej uczniów) proszony jest pilnie o kontakt z redakcją.
Przypomniałem też zebranym postać nauczycielki Anny Burdowny, która uczyła w Wolnym Mieście Gdańsku – w Trąbkach Wielkich i w Ełganowie. Polski nauczyciel był tam narażony codziennie na szykany. Anna była jedną z inicjatorek ufundowania szkole ełganowskiej sztandaru. Data nie była przypadkowa: 3 maja 1939. A potem całą wojnę spędziła w piekle: KL Ravensbrück. Współwięźniarki nazwały ją aniołem z Ravensbrück. Nigdy się nie skarżyła, wspierała najsłabsze koleżanki, była jedną z założycielek tajnej organizacji harcerskiej w obozie!

Mamy się na kim wzorować! Mamy powody do dumy! Gdyby nastolatki z kolczykami w nosie wiedziały o takich postaciach, może nie dałyby się nabrać na zbrodniczą ideę zabijania dzieci jako „prawo kobiet”… Walczmy o nasze dzieci zgodnie z zawołaniem księżnej Izabeli: „Przeszłość [w darze] przyszłości”!



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gdańska Noc Sylwestrowa - Sylwester Miejski Gdańsk 2024/2025 Sylwester Miejski 2024/2025 odbędzie się w Gdańsku w dwóch miejscach - w Jarze Wilanowskim w dzielnicy Chełm oraz przy molo w nadmorskiej dzielnicy Brzeźno - nad samym morzem. Wiemy kto zagra i wystąpi 31 grudnia.Gdańska Noc Sylwestrowa - Sylwester Miejski 2024/2025 - program🎇Gdańsk Brzeźno (Molo) - nad morzem, na plaży - rozpoczęcie o godz. 22.00. Dla miłośników muzyki tanecznej  przygotuje swoje energetyczne , elektroniczne sety DJ Hiena.DJ Hiena –  to znana polska DJ-ka i współzałożycielka projektu "Twin Heart", pasjonatka terrarystyki i tatuażu. Więcej ...🎇Gdańsk Chełm (Jar Wilanowski) - rozpoczęcie o godz. 22.40. Dla fanów alternatywnego popu wystąpi ze swoimi największymi przebojami - Wiktor Dyduła. Wiktor Dyduła - to pochodzący z Przywidza, a urodzony w Gdańsku, znany piosenkarz i kompozytor samouk, który jest także autorem tekstów. Nagrał kilkanaście singli i albumów. Więcej ...Wstęp wolny. Dalsze szczegóły wkrótce ...Planujących zabawę w Gdańsku, a mieszkających poza miastem, zapraszamy do przyjazdu nieco wcześniej. Gdańsk przygotowuje co roku efektowne iluminacje świetlne, które dostarczają unikalnych wrażeń wizualnych. Oprócz przystrojonych lamp i drzew pojawiają się oryginalne akcenty nawiązujące do historii i charakteru Gdańska.Sylwester Gdański - Sylwester miejski pod gołym niebemPo koncertach przedstawiciele władz miasta składają zgromadzonym mieszkańcom i przyjaciołom Gdańska najlepsze życzenia noworoczne.🚌 Nie trzeba martwić się o powrót z zabawy sylwestrowej. Zakład Transportu Miejskiego w Gdańsku uruchamia specjalne, bezpłatne, dodatkowe kursy autobusów i tramwajów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
26.12.2024 - 6.01.2025 - Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne Od 20 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. skwer Kuracyjny w Sopocie zamieni się w miejsce, gdzie każdy poczuje wyjątkową atmosferę świątecznego czasu. W Sopockim Miasteczku Świąteczno-Noworocznym na mieszkańców i gości będzie czekać moc atrakcji.– Serdecznie zapraszam do Sopockiego Miasteczka Świąteczno-Noworocznego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – To wyjątkowe miejsce, gdzie spotkamy się, aby wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które sprawią, że przedświąteczny czas będzie pełen ciepła i radości, a w nowy rok wejdziemy w doskonałych nastrojach. Szczególnie zapraszam na świąteczno-noworoczne spotkanie w sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00. Bądźmy przez chwilę razem, złóżmy sobie życzenia, nacieszmy się świąteczną atmosferą.Świąteczny klimat, koncerty i aktywności sportoweW piątek, 20 grudnia o godz. 14.00 prezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim uroczyście otworzy Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne. Na ustrojonych przez dzieci choinkach zostaną zapalone światełka. Wspólnie zaśpiewamy kolędy.W kolejnych dniach na sopocian i gości czeka mnóstwo atrakcji. Lodowisko, karuzela, wirtualna podróż z Mikołajem oraz magiczne projekcje na latarni to tylko niektóre z atrakcji. Dla miłośników aktywności fizycznych przygotowano “Bieg Renifera” ze świątecznymi przeszkodami oraz zajęcia sportowe. W programie znalazły się także spektakle teatralne, koncerty gwiazd i lokalnych artystów oraz animacje dla dzieci.Smaki świąt i prezenty pod choinkęW miasteczku nie zabraknie pysznych, świątecznych przysmaków, rozgrzewających napojów i słodkości, które będzie można skosztować w stoiskach gastronomicznych. Jeśli ktoś szuka prezentu dla najbliższych, na stoiskach w arkadach będzie można kupić m.in. gustowną biżuterię, pamiątki, wyjątkowe wyroby sopockich artystów i ręcznie robione czapki.Rodzinny sylwesterW sylwestrowe popołudnie na skwerze Kuracyjnym zaplanowano rodzinne pożegnanie 2024 roku. Zacznie się już o godz. 13.00 od przedstawienia „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” oraz bajkowego koncertu dla dzieci. O godz. 14.45 rozpocznie się zabawa dla dzieci. Będą wspólne tańce i animacje w wykonaniu cyrkowej grupy Mosaic. Dorośli będą się bawić przy muszli koncertowej od godz. 17.00 do godz. 21.00.Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne – PROGRAM:28 grudnia (sobota)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie15.00 – Finał rodzinnego konkursu na najładniejszą choineczkę15.00 – pokaz na lodowisku30 grudnia (poniedziałek)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie31 grudnia (wtorek)Scena w muszli koncertowej przy molo13.00-17.00 – Sylwester dla dzieci13.00 – „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” – spektakl dla dzieci Teatru Czwarte Miasto14.00 – Bajkowy koncert dla dzieci – Ewa Walczak i Marcin Słabowski z Teatru Muzycznego14.45 – Sylwester dla dzieci (muzyka i animacje cyrkowej grupy Mosaic)17.00-21.00 – FISZ dj set & ROS addiction (tempoWdół set) & SICCO (perkusjonalia)1 stycznia (środa)WEJŚCIE NA PLAŻĘ NR 2312.00 – Noworoczne morsowanie (zbiórka o 11.30)4 stycznia (sobota)Skwer Kuracyjny (POD ARKADAMI)12.00 – 16.00 Animacje dla dzieci6 stycznia (poniedziałek)14.00 – Warsztaty bębniarskie dla dzieci, pokaz LED – grupa cyrkowa Mosaic16.00 – Świąteczno-noworoczny koncert Piotra KosewskiegoCodziennie od godz. 16.00 świąteczne projekcje na latarni organizowane przez SOT.Oferta handlowo-gastronomicznaStoiska czynne:20-23.12 oraz 25.12-6.01 w godz. 12.00-21.0024.12 w godz. 12.00-14.00Domki i stoiska:Nr 1 – golonka w kapuście, kiełbasa z grilla, ziemniak w przyprawach, czekolada na gorąco, grzaniec;Nr 2 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 3 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 4 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 5 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 6 – oscypki, sery gazdowskie, chleb ze smalcem, wełniane wyroby z PodhalaNr 7 – bigos, pierogi, kiełbasa, kaszanka, frytki, czekolada, grzaniec, kiełbasa i kaszanka z grillaNr 8 – Bar Przystań – zupa rybna, grzanki z serem i łososiem, grzane piwo/winoNr 9 – polskie wina ekologiczne z truskawki, wiśni, aronii, gruszki, porzeczki, bzu, dzikiej róży, jarzębiny, śliwki; grzańceNr 10 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 11 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 12 – wina mołdawskie z brzoskwini, granatu, ananasa, wiśni, gruszki, poziomki, grzane wina z wiśni, brzoskwini, ananasa, poziomki;Nr 13 – domek SOT;Nr 14 – hot dog z oscypkami, drwal z ciągnącym się serem, hot dog z kapustą i boczkiem;Nr 15 – pamiątki z Sopotu, drobna biżuteria;Nr 16 – oryginalne ciepłe czapki;Nr 17 – oryginalna biżuteria;Nr 18 – oryginalna biżuteria;Nr 19 – gorące napoje, grzaniec, pajda;Nr 20 – oryginalne rękodzieło artystyczne, drobne upominki i pamiątki z logo Sopotu;Nr 21 – punkt Sheraton Hotel;Nr 22 – kaszanka duszona na kiszonej kapuście, smażone ziemniaki z sosem czosnkowym, bigos staropolski, żurek na zakwasie, golonka duszona w piwie, pajda ze smalcem, gorąca czekolada z bitą śmietaną, grzaniec z goździkami, churrosy;Nr 23 – Cafe Bike – gorące napoje;Nr 24 – grzane wino, gofry, hot dog, belgijska czekolada, zapiekanki, kawa.Arkady lewe – 7 stoisk z pamiątkami, 7 stoisk z bursztynemOrganizatorami Miasteczka są Miasto Sopot i MOSiR Sopot.Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.12.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama