piątek, 20 grudnia 2024 18:18
Reklama
Reklama

Wakacje z kociewskim folklorem. Piaseczno Folklor Festiwal za nami!

Przez ostatnie dwa tygodnie w Gniewie trwały wspaniałe warsztaty dla dzieci i młodzieży realizowane przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Gniewie w ramach projektu „Wakacje z kociewskim folklorem”. Zajęcia wprowadziły młodzież w atmosferę Piaseczno Folklor Festiwalu, który odbył 21-22 sierpnia się w Piasecznie.
  • Źródło: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie

Autor: CKiBP w Gniewie

Projekt „Wakacje z kociewskim folklorem” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”  zakładał m. in. wyjątkowy cykl zajęć skierowanych do dzieci i młodzieży w wieku 7 – 15 lat. Oprócz tradycyjnych animacji i zajęć rekreacyjnych, uczestnicy poznali tajniki regionalizmu i uroki kociewskiej kultury.

Cykl dziesięciu spotkań z kociewskim folklorem wprowadził uczestników w klimat tradycyjnych wartości, muzyki i smaków, aby mogli w pełni uczestniczyć w niezwykłej atmosferze Piaseczno Folklor Festiwalu. Dzięki nauce poprzez praktykę młodzi gniewianie lepiej zrozumieli rodzimą kulturę i być może zapałali miłością do kultywowania tradycji.

- Mamy nadzieję, że dzięki praktycznym zajęciom gniewska młodzież dostrzegła, że nasza rodzima kultura, kociewski folklor może być cennym źródłem wartości i wiedzy, które inspirują do działań twórczych  – mówi Anna Czyżewska, dyrektor CKiBP Gniew. – Chcieliśmy rozbudzić w najmłodszych mieszkańcach zamiłowanie do regionalizmu i zaangażować ich w Piaseczno Folklor Festiwal, by mogli poczuć, że są spadkobiercami bogatego dorobku kulturalnego.

Pierwsze czterogodzinne zajęcia rozpoczęły się w poniedziałek 9 sierpnia – uczestnicy spróbowali swoich sił w malowaniu kociewskich wzorów na porcelanie. Następnie tworzyli elementy stroju z motywami kociewskimi. W kolejnych dniach dzieci wprawiały się w kociewskim rękodziele - tworzyły modraki na drewnie pod okiem regionalistki Magdaleny Tkaczyk Tkaczykowej. Ponadto wspólnie z mistrzynią kociewskich smaków Krystyną Gierszewską przygotowywały fefernuski – kociewskie słodkości. W miniony piątek uczestnicy projektu odwiedzili Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Odbyły się także praktyki krawieckie, nauka tańca kociewskiego oraz regionalnych przyśpiewek – frantówek kociewskich. W ostatnich dniach młodych czekał plener fotograficzny oraz warsztaty filcowania na sucho z motywami regionu Kociewia. Ponadto każdego dnia, dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Sportu I Rekreacji w Gniewie organizowano dla uczestników projektu różnorodne animacje sportowe, taneczne i rekreacyjne.

Wszystko po to, aby wprowadzić dzieci i młodzież w atmosferę wspaniałego Piaseczno Folklor Festiwalu, który odbył się w miniony weekend przy Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie.

Głównym założeniem piaseckiego festiwalu jest utrwalenie wiedzy o folklorze kociewskim.

- Ideą Piaseczno Folklor Festiwalu jest popularyzacja kultury ludowej w społeczeństwie – dodaje Anna Czyżewska, dyr. CKiBP Gniew. – Celem jest też ochrona gwary, obrzędów i zwyczajów, wymiana doświadczeń artystycznych między zespołami, wspieranie oraz promocja regionalnej twórczości artystycznej.

Festiwale w Piasecznie cieszą się ogromną popularnością wśród zespołów z Kociewia oraz Pomorza. W sobotę odbył się Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia im. Jana Ejankowskiego mający rangę konkursu. Przesłuchania odbyły się w dwóch kategoriach, w kategorii "Pieśni i tańca" oraz „Wokalno – instrumentalnej”.

Pierwsze miejsce zajęły Gzuby z Pelplińskiej Dwójki, drugie Piaseckie Gzuby, trzecie należy do Świeckich Gzubów. W drugiej kategorii najwyższe miejsce zdobył Zespół Folklorystyczny „Rokocinianki” z Rokocina, drugie miejsce zajął Zespół Folklorystyczny „Błękitna Wstęga” z Gniewu, natomiast trzecie miejsce przypadło Zespołowi „Kwiaty Kociewia” z Koteż.

Następnego dnia odbył się Przegląd Zespołów Folklorystycznych Północnej Polski, ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza. W kategorii "Pieśni i tańca" zwyciężyły: Bławatki z Chojnic, zaraz po nich na podium stanęły Gzuby z Pelplińskiej Dwójki, a na trzecim miejscu znalazła się Młoda Kościerzyna. Z kolei w kategorii "Wokalno-instrumentalnej" najlepsza okazała się: Kapela "Drehe", Kapela "Bławatek" oraz Tęcza Warmii z Braniewa. Wyłoniono również czwarte miejsce, które zajęły Żóławianki z Ostaszewa! W tym roku podczas dwudniowego Festiwalu odbyły się również warsztaty kociewskiego rękodzieła. Festiwal zgromadził także regionalnych wystawców, kramarzy oraz wielu znamienitych gości.

W niedzielę podczas uroczystego otwarcia burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki wraz z dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie Anną Czyżewską przekazali oficjalne podziękowania za wsparcie realizacji projektu na ręce sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jarosława Sellina oraz dyrektora Marcina Adamiaka.

Organizatorzy: CKiBP Gniew, Gmina Gniew oraz Stowarzyszenie Piaseczno Folklor Festiwal serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego wyjątkowego przedsięwzięcia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama