niedziela, 29 września 2024 23:24
Reklama
Reklama
Reklama

Wszędzie słychać modlących się ludzi - relacja z pielgrzymki do Katynia i Smoleńska

POMORZE. Nas interesowało miejsce tragedii. Za miastem, na pasie lotniska wojskowego w odległości 1,5 km jest głęboki wąwóz. Wyżej wąwozu jest kołchoz. W oddali rosło kilka wysokich brzóz. To właśnie o brzozę zahaczyło skrzydło prezydenckiego samolotu TU-154M, zanim runął na ziemię. W miejscu tragedii samolotu jest sporo kwiatów, wieńców i zniczy.
Ks. Jan Kulas, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Lubichowie wraz z pielgrzymką z Osieka był w Rosji i na Białorusi. Oddali hołd poległym w Katyniu oraz pomodlili się za ofiary tragedii smoleńskiej.

W dniach 3 - 9 października br. odbyła się pielgrzymka organizowana przez parafię św. Rocha w Osieku. Wśród pielgrzymów był proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Lubichowie, Jan Kulas, który opowiedział nam o tym, co zobaczył za wschodnią granicą.

Z miejsca kaźni i tragedii
Według ks. Jana Kulasa wioski w Rosji robią smutne wrażenie. Drogi są dziurawe, wyboiste, chodniki krzywe. Wszędzie jest brudno.
- Smoleńsk jest dużym miastem położonym w wąwozie – mówi ks. J. Kulas. -  Nas interesowało miejsce tragedii. Za miastem, na pasie lotniska wojskowego w odległości 1,5 km jest głęboki wąwóz. Wyżej wąwozu jest kołchoz. W oddali rosło kilka wysokich brzóz. To właśnie o  brzozę zahaczyło skrzydło prezydenckiego samolotu TU-154M, zanim runął na ziemię. W miejscu tragedii samolotu jest sporo kwiatów, wieńców i zniczy. Samolot był przykryty seledynowym brezentem, ale już został otoczony betonowym płotem, zza którego ledwo było go widać. Co krok można spotkać rosyjskich żołnierzy pilnujących wraku samolotu. Wszędzie słychać modlących się ludzi, którzy przelewają łzy za tych, którzy zginęli w tej strasznej katastrofie. Wszędzie mnóstwo pielgrzymek z Polski. Pomodliliśmy się za ofiary tragedii, ze łzami w oczach wspominaliśmy ich
.
Katyń - grób ok. 4400 Polaków, których ładowano do ciężarówek, drutem związywano ręce i rozstrzeliwano nad dołem, który stał się ich mogiłą. W tym miejscu dokonano mordu na polskiej inteligencji, ta zbrodnia do dziś nie została uznana jako ludobójstwo. Obok lasku katyńskiego nazwanego Kozie Góry znajduje się wieś Katyń. Po obu stronach drogi są groby ofiar represji stalinowskich. Do tej pory odnaleziono około 6500 zamordowanych obywateli ZSRR. Przy mogiłach Polaków jest krzyż. Znajduje się tam również mauzoleum, gdzie wypisane są nazwiska ofiar.
- Bardzo wymowny jest obraz Matki Boskiej Katyńskiej, która trzyma w swych rękach przestrzeloną czaszkę ludzką – mówi J. Kulas. - Pomodliliśmy się za ofiary tej strasznej tragedii
„wieczny odpoczynek...”

Piękno miasta i czasy PRL
3 października ok. godz. 17, z placu parafialnego w Osieku ruszyła pielgrzymka na wschód.
Rano, 4 października pielgrzymi przekroczyli granicę białoruską.
- Wróciły wspomnienia z PRL: kontrola dokumentów, kierowcy musieli przedstawić kilkanaście pism, zaświadczeń – mówi Jan Kulas, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Lubichowie. - Wraz z pielgrzymką jechało czterech kapłanów. Każdy z nich musiał podpisać oświadczenie, że na Białorusi nie będą sprawować żadnych czynności liturgicznych.
Po przekroczeniu granicy zwiedzili miasto Brześć nad Bugiem oraz Twierdzę brzeską.
- Wrażenia były bardzo pozytywne: piękna nowa architektura bloków mieszkalnych oraz pozostałych budynków. Wszędzie nowe chodniki, dużo zieleni, kwiatów, wszech panujący porządek. W Twierdzy brzeskiej same kontrasty: surrealistyczna rzeźba, która jak gdyby starała się stłamsić stare mury Twierdzy brzeskiej z czerwonej cegły.
Potem nastąpił przejazd do Kobrynia, pięknego, zadbanego miasta. Obok starych, drewnianych domów i dworków (w tym Romualda Traugutta) widzieli nowoczesne budownictwo, wszędzie było czysto i schludnie. W Kobryniu, w okresie międzywojennym pracował pochodzący z Lubichowa brat zakonny Antoni Byczyński, który zajmował się sierotami po rewolucji październikowej.
- Nasz Starogard Gd. robi smutne wrażenie na tle białoruskich miast – mówi ks. proboszcz J. Kulas. - Gdy się wjeżdża od strony Lubichowa brakuje między innymi: chodników, zieleni. Takiej brzydkiej ulicy, tak zaniedbanej, jak ul. Lubichowska nie spotkałem w całej Białorusi.
 Potem nastąpił przejazd do Berezy Kartuskiej i zwiedzanie klasztoru ojców Kartuzów, gdzie zachowały się ruiny potężnych murów klasztornych. Część z nich wysadzono w powietrze w czasie II Wojny Światowej. W odległości około kilometra znajduje się byłe więzienie polskie, w którym Józef Piłsudski przetrzymywał swoich wrogów politycznych. Tuż obok więzienia odbyły się w tym roku krajowe dożynki i z tej okazji powstała nowa dzielnica mieszkalna oraz prawosławna cerkiew.
We wtorek, 5 października zwiedzili Nowogródek, gdzie znajduje się dom Adama Mickiewicza oraz kościół farny, w którym był chrzczony nasz wielki poeta. W tym kościele także brał ślub Władysław Jagiełło z Księżniczką Orszańską.
-    W miejscowości Słonin władze białoruskie zamknęły polską szkołę prowadzoną przez siostry zakonne – mówi J. Kulas. - Siostry zostały zmuszone do wyjazdu ze Słonina. Wchodząc do kościoła, ksiądz w połowie Mszy Świętej przerwał ją i przez 5 minut milczał, a później nerwowo szukał tekstów w języku białoruskim. Odnieśliśmy wrażenie, że bał się, że nasze wejście do kościoła to jakaś nagonka ze strony władzy.

Polacy nie rozmawiają po polsku
Na wsiach, z dala od miast czas jakby stanął w miejscu.
- Jeden z Polaków mieszkający na Białorusi, 96-letni mężczyzna mówił nam, że Polacy nie rozmawiają ze sobą po polsku, żeby nie drażnić Białorusinów – mówi ks Jan Kulas. - Młode pokolenie już praktycznie wcale nie mówi po polsku.
Pięknym miastem jest Mińsk, stolica Białorusi. Zwiedzili w nim muzeum Melchiora Wańkowicza.  - W mieście uderza wspaniałe rozwiązanie komunikacyjne a  także artyzm, jeżeli chodzi o nowe budownictwo. 20 lat temu na Białorusi były głównie tzw. szutrowe drogi, a dziś prawie wszystkie trasy to dwupasmowe jezdnie. Jedynie gorsze drogi (ale o wiele lepsze niż w Polsce) są przy wjeździe do Pińska. Miasto Pińsk obecnie liczy około 130 tys. mieszkańców. Jest to miasto wielokulturowe. Mieszka tam dużo Żydów. Do polskości przyznaje się około 3 tys. osób, głównie są to osoby starsze. Zwiedziliśmy w Pińsku katedrę, klasztor ojców franciszkanów, kolegium Joannitów i dom Ryszarda Kapuścińskiego – mówi ks. Kulas. -W czasie II Wojny Światowej hitlerowcy rozstrzelali 45 kapłanów z diecezji pińskiej, a Stalin w latach 50-tych wyburzył 6 kościołów.

Białorusini zrobili duże wrażenie na księdzu

- Od Warszawy poprzez całą Białoruś mamy równinę, ziemia na Białorusi jest dobrej klasy, uprawia się tam dużo bydła – mówi ks. proboszcz. - Widać kulturę rolną. Po polach jeździ nowoczesny sprzęt, a to dlatego, że wydzierżawiono większość kołchozów Holendrom. Wydajność z hektara wynosi od 5 do 8 ton zboża. Wszędzie jest żywy kult Lenina, o czym świadczą liczne pomniki: Lenin jako dziecko, młodzieniec, działacz czy starzec. Białorusini są spokojnym, zdyscyplinowanym narodem.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pozdrawiam 25.10.2010 08:30
O ile pamiętam Papież jest nieomylny w sprawach WIARY, za to ks. Proboszcz we WSZELKICH sprawach.

Jak 24.10.2010 21:55
wskazuje nam droge ku swieckiej nowoczesnej Europie i sponsorskiej Lewicy. Dziekujemy mu za to i podazamy ta droga.

s1999 24.10.2010 21:54
to nam przyswieca!

Judal 24.10.2010 20:58
ma nadzieje, ze tyle samo osob bedzie modlacych sie za ofiary na drogach w wyniku zaniedban pis i po (celowo z malej litery)

julek 23.10.2010 18:20
ale macie

4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama