poniedziałek, 30 września 2024 03:27
Reklama
Reklama
Reklama

Wieś jak pobojowisko. Błoto i nerwy - po drogach w Wolentalu nie przejedzie nawet karetka pogotowia

WOLENTAL/GM. SKÓRCZ. Inwestycja w Wolentalu miała ułatwić ludziom życie, wszystko wskazuje, że będzie odwrotnie. Rozkopane drogi, rozebrane płoty, nieszczelne hydranty, jednym słowem, wielki bałagan. Choć formalnie inwestycja zmierza ku końcowi, prace mogą przedłużyć się nawet do przyszłego roku. Wykonawca robót, nabrał wody w usta i sprawy nie zamierza komentować.
Wieś jak pobojowisko. Błoto i nerwy - po drogach w Wolentalu nie przejedzie nawet karetka pogotowia
Żeby żyło się lepiej trzeba troszkę pocierpieć... – twierdzi wójt gminy Skórcz Erwin Makiła. Jednocześnie zapewnia, że o utrudnieniach związanych z inwestycją mieszkańców poinformował.
    Od dwóch, trzech lat mówiłem, że będą kłopoty – tłumaczy Erwin Makiła. - W Barłożnie też krzyczeli, że wieś jest rozkopana. Dzisiaj wszyscy są zadowoleni, a o problemach już nikt nie pamięta.

Po reakcjach mieszkańców Wolentala trudno przypuszczać, by o kłopotach szybko zapomniano. Zastrzeżenia do tego co dzieje się we wsi ma niemal każdy przechodzień. Większość tutaj porusza się w kaloszach, inaczej trzeba by brodzić w błocie po kostki.
    Sytuacja jest bardzo zła, roboty powinny zakończyć się ok. miesiąca temu, wszystko się przedłuża, a my mamy dosyć życia w takim bagnie – mówią mieszkańcy.

Kto zwróci stracone pieniądze?
Gmina Skórcz systematycznie realizuje kanalizowanie kolejnych wsi. Do końca roku skanalizowany miał być Wolental, przy okazji gmina wykonuje prace związane z wymianą sieci wodociągowej i generalną modernizacją hydroforni.
    Inwestycje są w trakcie realizacji – mówi wójt Erwin Makiła – Prace najprawdopodobniej przeciągną się do końca listopada, a jeśli przyjdzie zima to będzie trzeba aneksować umowę z wykonawcą i dokończenie nastąpi w przyszłym roku.
Ta ewentualność jest dla mieszkańców jak wyrok. Jak zwykle w takich przypadkach większość prac przeprowadzanych jest pod drogami, które choć gruntowe to jednak przed inwestycją dawały szansę normalnego poruszania. Teraz ubita ziemia zamieniła się w kleistą maź, którą mieszkańcy nazywają krótko: pobojowisko.
    Dwa tygodnie temu przyjechał do mnie TIR po odbiór 180 świń. Nie przedarł się przez drogę zostawianą w fatalnym stanie, odjechał pusty – mówi właściciel chlewni Jacek Naleziński. - Miałem dostać po 15 gr. więcej na sztuce. Teraz już nie dostanę. Pytam czy Gmina zwróci mi za to pieniądze?
Właściciel twierdzi, że prosił wykonawcę o utwardzenie drogi. Pomoc otrzymał, ale...
- Przywieźli normalne kamienie, głazy, takie, że we dwie osoby musieliśmy niektóre przerzucać – komentuje Jacek Naleziński. - Jak po tym ma przejechać samochód, jak nawet ciągnikiem ciężko się przedostać.

Kropla w morzu potrzeb
Pozostali mieszkańcy komentują to co dzieje się we wsi równie mocnymi słowami: wójt i wykonawca zastali wieś zbudowaną, a zostawiają zrujnowaną. Zastrzeżenia do stanu dróg ma wiele osób.
    W wielu częściach wsi są w takim stanie, że nie przejedzie nimi nawet karetka – żalą się  - Kierowcy kombinują jak mogą. Aby ominąć największe dziury i błoto jeżdżą między blokami, drogami które nigdy nie służyły do regularnych przejazdów. Teraz w fatalnym stanie są nie tylko te, gdzie robiono kanalizację. Bałagan, dziury i błoto robią się wszędzie.

Mieszkańcy odpowiedzialnością za całe zamieszanie po równo obarczają Urząd Gminy i wykonawcę. Po pierwsze nie podoba im się, że prace przebiegają tak wolno, po drugie mają pretensje, że gmina nie ma pomysłu jak odtworzyć zniszczone drogi.
    Z tego co jest nam wiadome, wykonawca powinien zostawić wieś taką jaką zastał ją przed budową, a na to się nie zanosi – mówi Piotr Piechowski. - Gmina wzięła najtańszego wykonawcę i nie uwzględniła częściowej wymiany gruntów co przy ciężkiej ziemi, glinie powinno nastąpić. Normalnie rozumujący człowiek do takiej sytuacji by nie dopuścił. Czy nie można było zainwestować więcej środków i przeprowadzić inwestycję porządnie? Takiej biednej gminy jak Skórcz nie stać na prowizorkę i tanie rozwiązania.

Wykonawca swojej pracy nie chce komentować.  

Piwnicy nie odpuszczą
Mieszkańcy narzekają nie tylko na drogi. Lokatorzy czterorodzinnego budynku nr 15 twierdzą, że w wyniku prac regularnie zalewana jest ich piwnica.
    Nie możemy tam nic trzymać – mówi Józef Langowski. - Wystarczy większy deszcz, a wody jest po kolana. Codziennie pracuje pompa.
    Podłączali nowy odcinek wody i prace zostały schrzanione – tłumaczy Dariusz Lis. - Mamy studzienkę, która tyle lat odprowadzała wodę, ale w międzyczasie musiała zostać przerwana drenarka i woda zbiera się pod naszym blokiem. Od kiedy wykonawca skończył roboty jesteśmy regularnie zalewani.

W sprawie zalewanej piwnicy mieszkańcy wielokrotnie interweniowali u wójta.
- Prawda jest taka, że mieszkańców zalewało także przed ostatnimi pracami, które nie mają nic wspólnego z tym co dzieje się w ich piwnicy – mówi z kolei wójt. - Osoby z Urzędu sprawdzały sprawę na miejscu. Teren był rozkopany i okazało się, że nic nie naruszono. W tym przypadku powodem zalewania są wody podskórne.   

Mieszkańcy budynku nr 15 nie zostawią sprawy w spokoju i zapewniają, że będą interweniować u kolejnego wójta, niezależnie od tego kto nim będzie.
    Nie możemy czekać, aż ten budynek zgnije i w końcu runie, bo do tego wszystkiego to prowadzi – mówi jedna z mieszkanek.

Ciężkie życie z podwykonawcami
Jednak niedociągnięć związanych z ostatnimi pracami mieszkańcy wskazują o wiele więcej. Wśród nich są rozebrane płoty, nieszczelne hydranty, leżące od miesięcy betonowe płyty czy sterty kamieni, którym wykonawca znalazł miejsce np. na placu zabaw. Ciekawe, że sam wójt nie jest zachwycony z przebiegu prac.
- Mamy sporo sygnałów od mieszkańców – komentuje Erwin Makiła. - Dzisiaj prace realizują podwykonawcy jednej osoby, która wygrała przetarg. Takie są procedury, przetarg wygrywa ta opcja, która jest najtańsza. Jak są podwykonawcy to każdy odpowiada za swoją działkę. Wszystko wyglądałoby inaczej, gdyby roboty od początku do końca przeprowadzała ta sama firma.    

Sytuację we wsi pogarsza kiepska pogoda. Każdy deszczowy dzień od nowa zamienia Wolental w plac budowy. Perspektywy dla mieszkańców nie są optymistyczne. Zanim na drogach pojawi się asfalt minie jeszcze dużo czasu.
- Trzeba poczekać co najmniej rok, dwa, aż ta ziemia się ubije, aby na ulicach można było cokolwiek robić – tłumaczy wójt Makiła. - Na razie przyjdzie zima i mróz i to choć trochę poprawi sytuację na drogach.  

W kolejce do skanalizowania czekają kolejne gminy, w tym Pączewo. Mieszkańcy Wolentala mają nadzieję, że wójt, ktokolwiek nim będzie, zanim zacznie nową inwestycję dokończy to co zostało zepsute. Bo dla nich skanalizowanie wsi to na razie więcej szkód i zmartwień niż pożytku.
* * *
Wykonawca w ogóle nie chce komentować sprawy. Redakcja wielokrotnie i bezskutecznie próbowała skontaktować się z właścicielem. Ostatecznie przesłaliśmy kilka pytań, na które także nie otrzymaliśmy odpowiedzi.  Pytaliśmy:
    Kiedy mieszkańcy mogą oczekiwać zakończenia prac związanych z utwardzaniem dróg we wsi Wolental? W jaki sposób będą one utwardzane?
     Czy otrzymuje Pan zgłoszenia o awariach hydrantów, które tak jak ten przy posesji nr 29, są nieszczelne?
     Czy firma wykona wszelkie prace porządkowe we wsi po zakończeniu robót?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama