Opinia, że osoby zaszczepione są zwolnione z obowiązku używania maseczek ochronnych w miejscach użyteczności publicznej, jest błędna. Nakaz zakrywania ust i nosa nadal obowiązuje, bo mimo że szczepienie chroni nas przed ciężkim przebiegiem choroby, to w dalszym ciągu możemy być nosicielami wirusa. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń sanitarnych, a zwłaszcza podstawowych środków ochrony przed koronawirusem jakimi są dystans społeczny, dezynfekcja i maseczka.
Przypominamy, że obowiązkowo należy zakrywać usta i nos maseczką m.in. w pojazdach komunikacji zbiorowej, galeriach, sklepach, bankach, na dworcach oraz innych budynkach użyteczności publicznej. Od początku grudnia br. starogardzcy policjanci przeprowadzili na terenie całego powiatu ponad 600 interwencji związanych z nieprzestrzeganiem obowiązku zakrywania ust i nosa. O nieprzestrzeganiu przepisów sanitarnych, policjantów informują sami mieszkańcy, którzy w obiektach użyteczności publicznej zauważają osoby niestosujące się do obowiązujących obostrzeń.
Poza tym, mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim wspólnie z funkcjonariuszami straży miejskiej, sprawdzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej. Średnio każdej doby mundurowi mają do skontrolowania około 3 tys. adresów. W wyniku tych kontroli tylko w bieżącym miesiącu funkcjonariusze odnotowali 11 przypadków niestosowania się do obowiązku przebywania w wyznaczonym miejscu przez osobę objętą kwarantanną domową. O wynikach tych kontroli powiadomiony został sanepid.
Mundurowi apelują. Bądźmy odpowiedzialni i ostrożni. Stosujmy się do zaleceń sanitarnych i zadbajmy o wspólne bezpieczeństwo. Przypominamy o tym, że samodyscyplina, świadomość zagrożenia i dbanie o zdrowie swoje i najbliższych jest teraz najważniejsze. Pamiętajmy, my wszyscy mamy ogromny wpływ na zdrowie swoje oraz innych osób.
Policjanci przypominają, że w przypadku naruszenia przepisów wprowadzonych w związku z walką z koronawirusem policjant może nałożyć mandat karny w kwocie do 500 złotych (art. 116a kw) lub skierować wniosek o ukaranie do sądu, a także powiadomić inspektora sanitarnego. Kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł. Za popełnione wykroczenia sąd może nałożyć karę grzywny do 5 tys. zł.
Napisz komentarz
Komentarze