niedziela, 24 listopada 2024 08:39
Reklama
Reklama

Szanse rozwoju dla młodych ludzi u progu zawodowej kariery

Rozmowa z Wiktorem Wołoszko, doradcą zawodowym, psychologiem, współpracującym z firmą Perfect Consulting w ramach projektu Młodzi Pracują.
Szanse rozwoju dla młodych ludzi u progu zawodowej kariery
- Jest Pan rekruterem oraz doradcą zawodowym. Jakie są Pańskie obserwacje dotyczące młodych osób rozpoczynających swoją karierę zawodową?
 - Za szczególnie ciekawą uważam pracę z ludźmi młodymi, którzy są u progu kariery zawodowej. Często w tym momencie zapadają kluczowe decyzje, które warunkują w przyszłości poziom satysfakcji z wykonywanych obowiązków, możliwości rozwojowych, a także zarobków.

 - Jak badać kompetencje w przypadku młodzieży?
 - Jako doradca zawodowy z wykształceniem psychologicznym, posiadam szereg testów, kwestionariuszy, a także ćwiczeń pozwalających na precyzyjne określenie posiadanego potencjału. Kluczowym jest uzupełnienie tych wyników o dane z wywiadu oraz obserwacji. Preferowane wartości, dotychczasowy sposób nauki i pracy, odniesione sukcesy i porażki oraz plany i marzenia zawodowe, to tylko wierzchołek obszarów, które maja wpływ w procesie planowania kariery.

 - Co dalej, gdy znamy już swoje kompetencje?
 - W trakcie sesji doradczych często przywołuję powiedzenie, że jeśli nie wiesz dokąd idziesz to nigdy tam nie dojdziesz. Praca doradcy zawodowego z młodym człowiekiem skupia się w pierwszym kroku na diagnozie potencjału - pozwala to na zawężenie pola zawodowych zainteresowań. Wypracowane możliwości są dyskutowane i zawsze odnoszone do obecnej oraz prognozowanej sytuacji na rynku pracy. Naszą pracę kończę raportem w którym zawieram charakterystykę posiadanych kompetencji oraz zadania rozwojowe (np. kursy, staże, aktywność własna ukierunkowana na zdobywanie wiedzy i umiejętności itp.) jakie należy zrealizować, aby osiągnąć upragniony, zawodowy cel. Takie podsumowanie jest cennym drogowskazem, pozwalającym na precyzyjne dobieranie środków rozwojowych i uniknięcie błędnych decyzji, które kosztują nas zmarnowany czas i nierzadko spore pieniądze.
 - Co może podnieść nasze szanse na rynku pracy?
 - Gdy uczymy się w szkole wyższej mamy szanse uczestniczenia w warsztatach lub seminariach organizowanych w ramach cyklicznych sesji naukowych. Dodatkowo funkcjonują biura karier, które pomogą nam nie tylko w zaplanowaniu rozwoju zawodowego, ale często w dotarciu do firm, w celu odbycia praktyk lub staży. Pracodawcy docenią także naszą aktywność w organizacjach studenckich, które angażują i rozwijają takie cechy jak obowiązkowość, umiejętność współpracy w zespole, czy kreatywność.
Uczniowie szkół mogą aktywnie kształtować swoje kompetencje poprzez udział w różnego rodzaju projektach, jak np. szkolny radiowęzeł, czy organizacja imprez integracyjnych lub charytatywnych. Cenne umiejętności, takie jak wytrwałość w dążeniu do celu, czy odporność na stres rozwija udział w konkursach sportowych, czy olimpiadach wiedzy.
 
- Czy funkcjonują programy wsparcia dla młodych ludzi w ramach środków unijnych?
 - Tak. Informacja o tego typu przedsięwzięciach może być dostępna w Powiatowym lub Wojewódzkim Urzędzie Pracy.
Obecnie z firmą Perfect Consulting realizujemy projekt pod nazwą Młodzi Pracują, dzięki któremu bezrobotne osoby w wieku od 15 do 24 lat będą mogły z pomocą doradcy zawodowego dokonać diagnozy własnego potencjału zawodowego oraz wytyczyć ścieżkę rozwoju kariery. Dodatkowe szkolenia i warsztaty oferowane w ramach tego przedsięwzięcia, pozwolą rozwinąć kompetencje przydatne w pracy zawodowej. Udział w projekcie daje także niepowtarzalną szansę odbycia płatnych, trzymiesięcznych staży w pomorskich firmach.

 - W jaki sposób nasi Czytelnicy mogą zgłosić się do programu Młodzi Pracują?
 - Wszystkich zainteresowanych naszym projektem zapraszam na stronę www.mlodzipracuja.pl , gdzie dostępne są wszelkie informacje oraz dane kontaktowe. Aby wziąć udział należy wypełnić i przesłać do nas deklarację uczestnictwa. Liczba miejsc jest ograniczona, stąd obowiązuje kolejność otrzymanych zgłoszeń.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama