poniedziałek, 30 września 2024 07:23
Reklama
Reklama
Reklama

5 lat walki z fekaliami

SKÓRCZ. Kto ponosi odpowiedzialność za zalewanie piwnicy mieszkańca Wybudowań Wielbrandowskich fekaliami? Zdaniem właściciela domu jest to Gmina Wiejska Skórcz, która budowała na jego nieruchomości przyłącze kanalizacji. Zupełnie innego zdania jest były wójt Erwin Makiła. Po naszej interwencji okazało się jednak, że sprawa najprawdopodobniej zakończy się „happy endem”.
5 lat walki z fekaliami
29 listopada br. piwnica rodziny Raduńskich została zalana przez fekalia. Smród rozległ się po całym domu. Ścieki przedostały się do pomieszczeń budynku, poprzez kratki w ziemi.
- Smród był nie do zniesienia – opisuje Marek Raduński. - Wszystko trzeba myć, każdy słoik z osobna. W wiadrach mieliśmy mięso, które trzeba wyrzucić, bo przesiąkło smrodem fekaliów. Sprzątaliśmy do późnych godzin nocnych, byliśmy wycieńczeni.
Jeśli ktoś pomyśli, że horror w piwnicy Raduńskich został zażegnany nocą to się myli. Rano, ku rozpaczy rodziny sytuacja się powtórzyła.
- Kiedy zszedłem do piwnicy nie mogłem uwierzyć w to co zobaczyłem – mówi rozgoryczony Marek Raduński. - Wszystko pływało w gnoju. Cała praca poszła na marne. Od rana kilka osób sprząta piwnicę chemikaliami, tak żeby do końca wszystko nie przesiąkło.

Zaczęło się od zapachu

Choć trudno to sobie wyobrazić fekalia zalały piwnicę Raduńskich po raz piąty. Geneza ostatnich wydarzeń przedstawia się następująco. Ponad 5 lat temu Gmina Skórcz rozpoczęła budowę kanalizacji ściekowej, biegnącej m.in. przez Wybudowania Wielbrandowskie. Zgodnie z projektem budowy w sąsiedztwie domu Raduńskich miała stanąć jedna z przepompowni.  Po ostrych interwencjach mieszkańców przesunięto ją o kilkanaście metrów dalej.
- Pierwotnie przepompownia miała stanąć dosłownie na środku drogi – przypomina Marek Raduński. – Dzisiaj jest 15 m od okna kuchennego naszego domu. Latem śmierdzi tak, że nie można wytrzymać. Ani otworzyć okna, ani zrobić grilla. Taki luksus nam gmina załatwiła.
W sprawie uciążliwego zapachu podejmowano interwencje. Po kontroli Powiatowego Nadzoru Budowlanego założono filtry, które miały dać kres przykremu zapachowi. W praktyce wygląda tak, że nawet w siarczyste mrozy, z kratek w pobliżu domu ulatnia się nieprzyjemny zapaszek. Dlatego właściciel domu pyta.
- Czy wójt zrobił mi na złość stawiając przepompownię przed oknami domu – pyta Marek Raduński. - Czy nie można było zrobić jej 100 metrów od naszych domów.
- Przepompownia musiała stanąć w tamtym miejscu, chodzi o spadki i grawitację, innej możliwości nie było – odpowiada były wójt.

Dwie wersje

Zapach to jednak nic w porównaniu z zalewaniem piwnicy fekaliami. Marek Raduński oraz były wójt mają różne wersje przyczyny takich zdarzeń.
- Powodem zalewania jest źle założone przyłącze, chodzi o to, że piwnica położona jest 40 cm niżej od poziomu przepompowni – tłumaczy Erwin Makiła. - Ścieki mają pod górę. Wystarczy czasami jakiś śmieć, dochodzi do zapchania i ścieki wracają do domu.
- Z tego co się dowiedziałem powodem zalewania jest wadliwa przepompownia – tłumaczy z kolei Marek Raduński. – Kiedy przychodzą mrozy urządzenie, które tłoczy ścieki zacina się, i wszystko wraca do nas.
W Urzędzie Gminy otrzymaliśmy informacje, że także prawdopodobną przyczyną zalewania mogą być także chwilowe wyłączenia prądu we wsi. Na pewno składa się na to wiele czynników.
Nie było istotnych odstępstw od projektu?
Wyjaśnieniem sporu pomiędzy Markiem Raduńskim a wójtem miały być kontrole przeprowadzanie w ostatnich latach przez Powiatowy oraz Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego. W tym miejscu należy wrócić do sprawy przesunięcia przepompowni o kilkanaście metrów, co jak się okazało Urząd Gminy zrobił niezgodnie z wcześniejszym projektem.  
- Prowadzone były postępowania w dwóch sprawach – mówi dyrektor PINB Piotr Cychnerski. – Pierwsza dotyczyła tego czy doszło do istotnych odstępstw od projektu. W tym wypadku nie stwierdzono takich odstępstw. W drugim przypadku chodziło o techniczne aspekty funkcjonowania przepompowni. Zalecono założenie zastawy zwrotnej, która miała rozwiązać problemu z zalewaniem.  
Niestety nie rozwiązała i po pewnym czasie piwnica Raduńskich znowu utonęła w fekaliach. W tej chwili sprawa toczy się wokół tematu, kto powinien ponieść koszty naprawy przyłącza. W październiku 2007 r. właściciel domu otrzymał pismo z Urzędu Gminy, w którym został poinformowany, że koszty przebudowania przyłącza musi ponieść osobiście.
- Nie mam zamiaru płacić za źle wykonaną robotę – mówi dzisiaj mężczyzna. – Przyłącze robiła firma, która zakładała kanalizację. Powinni przyjechać naprawić to co zostało źle zrobione.
Innego zdania jest były wójt.

Przebudowa jednak będzie

- Do tej pory nie było dobrej woli ze strony Urzędu, żeby sprawę załatwić – mówi mieszkaniec Wybudowań Wielbrandowskich. – Gdyby takich rzeczy dopuściła się prywatna osoba, to zostałaby zniszczona.
Wszystko wskazuje, że sprawa zalewania piwnicy znajdzie w końcu swój finał. Zastanawiający jest jednak fakt, że zmiana myślenia o problemach mieszkańców nastąpiła dopiero po naszej interwencji i po wyborach.
- Będziemy zabiegali u właściciela nieruchomości, aby na jakiś czas odciął się od kanalizacji i podłączył do własnego szamba – mówi Jerzy Scharmach, zastępca wójta. – W tym czasie będziemy chcieli wykonać obejście z rur oraz wykonać nowy zbiornik, tak, aby zredukować różnicę aktualnych poziomów. W przyszłości będziemy także starali się wystąpić o pozwolenie na budowę i przesunąć przepompownię o 200 m dalej, aby mieszkańcy nie mieli problemów z uciążliwymi zapachami. Jeśli chodzi natomiast o pokrycie kosztów, to będziemy się starali zrobić to własnym zakresie.    
 

„Rażące błędy PINB”
Sprawa zalewania piwnicy po 5 latach znajdzie najprawdopodobniej swój finał, tego raczej nie można powiedzieć o przyszłości samej kanalizacji. 15 listopada br. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku w piśmie do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, nazwała wydanie przez PINB decyzji o pozwoleniu na użytkowanie sieci kanalizacji sanitarnej jako konsekwencję „nie tylko niewszechstronnego rozpatrzenia materiału, ale również rażącego naruszenia innych przepisów postępowania obowiązujących Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Starogardzie Gd.” Zdaniem prokuratora Jacka Pilcha wspomniane wcześniej odstępstwa od projektu były jednak wystarczająco istotne, by do użytkowania kanalizacji nie dopuścić.
Owe rażące naruszenia przepisów dotyczą wcześniej wspomnianego przesunięcia przepompowni. Dalej w piśmie czytamy, że PINB „nie potraktował pisma Inwestora z 26 października 2004 roku, jako wezwania do przeprowadzenia obowiązkowej kontroli”, która jak dalej wynika z pisma skutkowałaby nałożeniem kary na inwestora czyli Gminę.  
Sprawa ponownie zostanie skierowana do WINB, a decyzja w sprawie użytkowania kanalizacji prawdopodobnie uchylona. W takim przypadku Gmina będzie miała dwie możliwości odwołań, najpierw do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, ewentualnie do Najwyższego Sądu Administracyjnego.

Masz sprawę do reportera

Napotykasz na trudności w załatwianiu sprawy- w urzędzie, instytucji, firmie? Chcesz się podzielić problemem? Wiesz o kontrowersyjnej sprawie?

Nasz reporter zajmie się tematem. Zadzwoń  tel. (58 562 88 22),  napisz ([email protected]) lub przyjdź do Redakcji „Gazety Kociewskiej” (Starogard Gd., al. Wojska Polskiego 18).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama