Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 18:20
Reklama

160-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie! [FOTO]

W niedzielę 6 lutego odbyło się uroczyste zebranie sprawozdawcze z okazji 160-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim. Medalami i odznaczeniami, wyróżniono tych druhów, którzy w sposób szczególny przyczynili się do realizacji powierzonych im zadań i reprezentowania jednostki.
160-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie! [FOTO]

Autor: fot. OSP Starogard

Uroczystości obchodów 160-lecia OSP w Starogardzie Gd. rozpoczęły się wspólną Mszą Święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Starogardzie Gdańskim, której przewodniczyli nasi druhowie ks. dr Jarosław Lisica Kapelan Pomorskich Strażaków oraz ks. dr Grzegorz Weis Kapelan Powiatowy Strażaków, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego.

Dalsza część uroczystości odbyła się w restauracji Biały Kruk, na której rozpoczęto zebranie. Przywitano zaproszonych gości a przybyli na nie m.in. Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, Zastępcy Prezydenta Miasta Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki, Przewodnicząca Rady Miasta Pani Anna Benert, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego Wioleta Strzemkowska-Konkolewska oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim Pan st. bryg. Tomasz Wardyn. 

Na zebraniu podsumowano miniony 2021 roku oraz przedstawiono plan na rok 2022.

Podczas uroczystości wyróżniono:

- Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego”

•  dh Zygmunta Łachacza

- Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

• dh Barbarę Zblewską

- Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

• dh Tomasza Grabana

• dh Sławomir Lewandowski 

- Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

• dh Macieja Fryszkę 

• dh Szymona Benerta

- odznaką „Strażak Wzorowy”

- dh Tomasza Olszewskiego

Odznaką za wysługę lat:

65 lat – dh Bogumił Czerski 

60 lat – dh Ryszard Liszewski 

55 lat – dh Henryk Habkowski 

40 lat –dh  Roman Adamowski 

25 lat – dh Zygmunt Łachacz 

20 lat – dh Janusz Urban 

20 lat - dh Marcin Łuszczyński 

20 lat – dh Edmund Stachowicz 

10 lat – dh Magdalena Liss - Peplinska 

W roku 2021 Druhny i Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim brali udział w 288 zdarzeniach 65 pożarach 219 miejscowych zagrożeniach i 4 alarmach fałszywych oraz 33 zadysponowano nas do zabezpieczenia terenu miasta na czas działań Państwowej Straży Pożarnej na terenie miasta i powiatu.

W 321 akcjach najwięcej wyjeżdżali:

1. dh Marek Liss                 240 razy 

2. dh Grzegorz Glaner        217 razy 

3. dh Agnieszka Liss          128 razy 

4. dh Szymon Benert          122 razy 

5. dh Tomasz Graban         100 razy

 

Rys historyczny Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim

Założycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie był Albert Kaufmann, która przyjęła wówczas pierwszą nazwę "Połączona Ochotnicza Straż Pożarna Mieszczan i Gimnastyków” Wydarzenie to miało miejsce 20 stycznia 1862 roku.

W pierwszym okresie swojej działalności wyposażenie naszej organizacji było bardzo skromne. Wynikało to głównie z braku tradycji i wzorców, ponieważ była to pierwsza jednostka OSP na terenie Prus Zachodnich i czwarta jednostka OSP w całej Polsce. 

Dzięki kontaktom z podobnymi jednostkami z terenu Niemiec ten stan szybko ulegał poprawie. 

W mieście nie było gotowego obiektu, budowa nowego również nie wchodziła w rachubę. W pewnym okresie prezes zarządu OSP jednocześnie właściciel restauracji „Strzelnica” zezwolił na terenie tego obiektu wybudować szopę z prowizoryczną wspinalnią, gdzie strażacy odbywali ćwiczenia i inne zbiórki, natomiast podstawowy sprzęt gaśniczy przechowywany był na terenie prywatnych posesji w mieście. W celu zaalarmowania straży w przypadku pożaru, w różnych miejscach w mieście zorganizowane były punkty zgłaszania pożarów i alarmowania straży.

W 1895 roku wprowadziła się do własnego obiektu, znacząco poprawiło się jej wyposażenia oraz ilość członków (179 osób). W 1902 roku straż otrzymała drabinę mechaniczną 4 kołową o długości 20 m, a przy budynku remizy dobudowana została wspinalnią murowana, 4 piętrowa. Po zakończeniu I wojny światowej kierownictwo straży przejęli Polacy, prezesem został przedsiębiorca budowlany Jan Pillar. Nastąpił nabór Polaków do OSP. W krótkim czasie straż otrzymała telefon, prąd i syrenę elektryczną.

W 1936 roku władze miasta przy pomocy finansowej Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych zakupiły najpierw motopompę, a potem używany samochód gaśniczy. To w wydatny sposób podnosiło skuteczność działania OSP. Na swój jubileusz 75- lecia powstania OSP w 1937 roku, starogardzka straż otrzymała nowy, drugi w jej historii sztandar.

l września 1939 r. wybuchła II wojna światowa. Z tą datą starogardzka Ochotnicza Straż Pożarna podporządkowana została władzom niemieckim. Z wybuchem wojny członkowie OSP ukryli sztandar z 1937, ważne dokumenty, pieczątki i inne przedmioty. Za takie przestępstwo, gdyby zostało odkryte, hitlerowcy mogli ukarać śmiercią. Kończąca się wojna również pociągnęła za sobą ofiary. W trakcie nalotu strażacy zostali ostrzelani przez radziecki samolot, Dwóch z nich zginęło, a jeden został ciężko ranny.

W maju 1945 roku odbyło się na zarządzenie burmistrza pierwsze po wojnie zebranie organizacyjne OSP. Wybrany został tymczasowy Zarząd OSP i rozpoczęto działalność, aż do powołania Okręgowego Pogotowia Straży Pożarnej.

W 1949 roku został rozwiązany Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. Utworzony został nowy statut OSP, na podstawie którego Zarząd był wybierany odgórnie. Trwało to do 1956 roku, kiedy na skutek, tzw. odwilży Związek OSP został reaktywowany. Był to już jednak czas, kiedy Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie mniej trudniła się gaszeniem pożarów, ponieważ Pogotowie Zawodowe było wystarczająco silne i zdolne do samodzielnego działania. Nie znaczy to, że OSP wcale nie brała udziału w akcjach, ale było ich coraz mniej.

Tak OSP, w Starogardzie dotrwała do swojego 100 jubileuszu, który przypadł na rok 1962. Działalność OSP po tym czasie polegała głównie na włączeniu się do akcji zapobiegania pożarom, udziale w zawodach pożarniczych i głównie na zachowaniu ciągłości i tradycji.

Trudny dla OSP okres mijał. W 1987 roku OSP obchodziła jubileusz 125- lecia istnienia. Był to moment zwrotny w jej historii. Do OSP zaczęli wstępować nowi, młodzi członkowie, szczególnie funkcjonariusze Zawodowej Straży Pożarnej, ludzie dobrze wyszkoleni i myślący o przyszłości. Ci przybywający do OSP i Ci znający ją od dawna połączyli siły i w 1991 roku, wielu z nich objęło funkcje społeczne w Zarządzie OSP, by reaktywować najstarszą jednostkę na Pomorzu. Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie jest znowu subwencjonowana przez Zarząd Miasta, współpracuje ściśle z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Efektem tego był przekazanie przez Komendę Państwowej Straży Pożarnej na rzecz OSP dwóch samochodów, gaśniczego i specjalistycznego oraz wspólne wybudowanie strażnicy dla OSP.

W 1995 roku OSP w Starogardzie Gd. została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co jest wyróżnieniem i zarazem uznaniem jej za jednostkę zdolną do podejmowania działań zgodnych z pełnym spektrum wyzwań przypisanych tej służbie.

Dbałość o ciągły rozwój jednostki procentuje aż do dnia dzisiejszego. Na chwilę obecną nasza organizacja to 102 druhów i 30 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, 4 pojazdy (2 gaśnicze i 2 specjalistyczne) oraz 2 łodzie i sprzęt do ratownictwa wodnego. Do zdarzeń możemy zadysponować blisko 40 ratowników, którzy posiadają wiele specjalistycznych szkoleń i uprawnień. Rok 2021 to ponad 300 zdarzeń, do których byliśmy wzywani. Każdego roku pozyskujemy sprzęt, dzięki któremu możemy sprostać zadaniom związanymi z ratowaniem życia, zdrowia i mienia. Biorąc udział w zdarzeniach i ćwiczeniach organizowanych na różnych szczeblach struktur KSRG, wciąż podnosimy stan wyszkolenia naszych ratowników. Z myślą o rozwoju i przyszłości czynimy starania, aby pozyskać nową funkcjonalną siedzibę.

160 lat tradycji zobowiązuje i jednocześnie motywuje, aby w naszej społecznej służbie, często z poświęceniem wolnego czasu czynić wszystko, co możliwe, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta i okolic. W myśl strażackiego motta „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek”. 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Luka Toni 10.02.2022 11:08
Super OSP Gratulacje no bo kto jak nie WY

Leszek 09.02.2022 09:23
Na takich spotkaniach nie ma wirusa, nie trzeba odległości, maseczki też są zbędne, widać aparat działa dezynfekująco. Czepiać też się nikt nie czepia, a wejdz do sklepu bez maseczki........

kbk ak 09.02.2022 08:38
a kto ugasi pożar po polskim ładzie i pogoni pisiorów ?

tak było 09.02.2022 10:28
Może donek, prosty jak łopaty trzonek. A przy okazji ukradnie druga połowę pieniędzy z OFE, albo z synalkiem zrobią drugi amberd gold. Złodzieje !

bolo 09.02.2022 08:35
Dziadku, drogi dziadku nie chcemy jeszcze spać.....

18.02 - 02.03 2025 - Wystawa pająków i skorpionów - Tczew 18.02 - 02.03 2025 - Wystawa pająków i skorpionów - Tczew Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul.Wwyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025
15-16 03 2025 -  Gdańsk Coffee Festival 15-16 03 2025 - Gdańsk Coffee Festival 15-16 marca 2025Polsat Plus Arena GdańskPokoleń Lechii Gdańsk 1, 80-560 Gdańsk Po rekordowej edycji dziewiątej, która odbyła się w 2024 roku w Warszawie, postanowiliśmy zaprosić Państwa na to kultowe kawowe wydarzenie… jednak tym razem nasz festiwal po raz pierwszy zorganizujemy w Gdańsku!Zapraszamy wszystkich – od profesjonalnych baristów po osoby, które dopiero co zaczynają poznawać świat kawy. W jednym miejscu poznasz wszystkie jej smaki, aromaty oraz formy!Dowiesz się ciekawych sposobów parzenia, form podawania oraz zaznasz bezcennej wiedzy na jej temat dzięki prelekcjom oraz wykładom prowadzonym podczas wydarzenia.To wszystko oraz dziesiątki stoisk z kawą, akcesoriami i produktami komplementarnymi odbędzie się 15-16 marca 2025.Gdansk Coffee Festival to:– wystawcy (kawiarnie, palarnie, kawowe akcesoria, produkty komplementarne),– strefa chillout – kilkadziesiąt stoisk W związku z nieustannie rosnącym zainteresowaniem pojawimy się również na północy Polski! Gdańsk Coffee Festival to tysiące gości i roznoszący się wszędzie błogi zapach kawy! Gdzie i kiedy?15 marca (sobota) – 10:00-19:0016 marca (niedziela) – 10:00-18:00 Polsat Plus Arena Gdańskul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, 80-560 Gdańsk**BILETY DOSTĘPNE W KASIE PODCZAS TRWANIA FESTIWALU** Wstęp: 15 zł (przedsprzedaż) / 20 zł (podczas trwania festiwalu)Dzieci do 12 roku życia – wstęp bezpłatny Aby skorzystać z biletu drugiego dnia, należy mieć założoną i niezerwaną opaskę, którą otrzymujecie na wejściu.Data rozpoczęcia wydarzenia: 15.03.2025
16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka  2025 16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka 2025 W 2025 roku festiwal Hevelka świętuje swoje 10 lat! Z tej okazji szykujemy dla Was moc atrakcji. Tradycyjnie już zapraszamy w maju na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, aby rozsmakować się w polskich trunkach rzemieślniczych w towarzystwie doskonałego street foodu i miło spędzić czas.Gdańska Fundacja Kultury ponownie zorganizuje STREFĘ KULTURY z koncertami instrumentalnymi na trybunach, otwartymi dla wszystkich uczestników Hevelki. W tegorocznej ofercie artystycznej nie zabraknie improwizacji młodych gdańskich pianistów jazzowych, pojawi się także muzyka gitarowa. Główną atrakcję stanowić będą wieczorne pokazy artystyczne, łączące ze sobą muzykę i sztuki plastyczne - malowanie na piasku.GE3K Events jak zwykle zorganizuje obszerną STREFĘ GIER PLANSZOWYCH z mnóstwem planszówek i karcianek do wyboru, najlepszymi animatorami w Trójmieście, turniejami oraz konkursami. Pojawią się też premierowo atrakcje, jakich dotychczas na Hevelce nie było. Więcej informacji już niebawem!----------Czego można oczekiwać od Hevelki?- najlepszych piw rzemieślniczych od topowych browarów i wschodzących gwiazd sceny kraftowej;- premier i limitowanych piw, dostępnych tylko w kegach;- szerokiego wyboru piw bezalkoholowych i niskoprocentowych, aby każdy - również ten niepijący - znalazł coś dla siebie;- bogatej oferty wysokogatunkowych trunków innych niż piwo - destylatów, miodów, cydru;- licznych foodtrucków, serwujących różnorodną kuchnię, w których każdy znajdzie coś pysznego;- komfortu, który oferuje Polsat Plus Arena w postaci klimatyzowanej, wygodnej przestrzeni, wielu miejsc siedzących, odpowiedniego zaplecza sanitarnego i udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami;- pewności, że żadna pogoda nie pokrzyżuje Wam planów, gdyż stadion daje schronienie przed ewentualnym deszczem, a jednocześnie umożliwia wypicie piwa na świeżym powietrzu, otwierając swoje przestronne trybuny.----------Godziny otwarcia:16.05.2025 - 16:00 - 00:0017.05.2025 - 14:00 - 00:00----------BILETY - sprzedaż online już niebawem!Ceny:- bilet 1-dniowy: 33 zł online lub 36 zł na miejscu,- bilet 2-dniowy: 46 zł online lub 50 zł na miejscu.W cenie biletu zawarty jest bonus do wyboru:- szklanka festiwalowa,- wsparcie Fundacji Hospicyjnej.Promocja: od 21.00 bilet jednorazowy bez bonusu – 15 zł. Obowiązuje przy zakupie biletów w kasach.Bilet wstępu na Hevelkę uprawnia również do korzystania z bogato wyposażonej Strefy Gier Planszowych i udziału w koncertach organizowanych w Strefie Kultury.Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii 1, pomorskieData rozpoczęcia wydarzenia: 16.05.2025
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: SYGNALISTATreść komentarza: NAWROCKI NIE NADAJE SIĘ NA PREZYDENTA TO JAK NIKODEM DYZMA MIAŁ BYĆ PREMIEREMData dodania komentarza: 14.02.2025, 09:43Źródło komentarza: [GALERIA ZDJĘĆ] Karol Nawrocki – obywatelski kandydat na prezydenta w Tczewie. Przywitany przez tłum tczewian, wyborców z Kociewia, ale też Żuław i Powiśla!Autor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama