Projekt został zapoczątkowany przez ośmiu uczniów, którzy jak twierdzą, tworzą bardzo zgrany zespół. Dobra atmosfera w zespole jest podstawą udanej inicjatywy społecznej. PROjekt PAS to skrót od „Piłkarska Aktywacja Szkół”, a pomysłodawcą nazwy był Szymon Szarafin, lider zespołu, a zarazem uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim. Mimo że nie wszyscy pochodzą z jednej szkoły, potrafią się zmobilizować i zrobić coś dla innych.
- Zdecydowaliśmy się dołączyć do platformy „Zwolnieni z Teorii” dość spontanicznie. Chcieliśmy także przyczynić się do promocji zdrowego stylu życia i uprawiania sportu w naszej okolicy. Nie ukrywamy, że wizja dostania certyfikatów, potwierdzających udział w Zwolnionych z Teorii, była dobrym motorem napędowym - opowiada Szymon Szarafin.
PROjekt PAS w głównej mierze skupia się zadbaniu o zdrowie uczniów szkół podstawowych poprzez danie im sposobności wzięcia udziału w jednym z serii turniejów piłki nożnej halowej w szkołach podstawowych zlokalizowanych w okolicach Starogardu Gdańskiego (oraz w nim samym).
- Chcielibyśmy, żeby młodzież w szkołach podstawowych zażyła trochę ruchu. W dzisiejszych czasach poważnym problemem jest zanikająca aktywność fizyczna. Jak już wspomnieliśmy, planujemy zająć się problemem niedoboru aktywności fizycznej, drogą do osiągnięcia tego celu mają być turnieje piłkarskie zorganizowane przez nas w szkołach podstawowych zlokalizowanych w okolicach Starogardu Gdańskiego - tłumaczy Igor Szweda, radny MRPS oraz uczeń I LO w Starogardzie Gdańskim.
Za chłopakami pierwszy turniej zorganizowany w ramach projektu PROjekt PAS. Kolejne już 5 marca w Pączewie oraz 12 marca w Jabłowie.
- Tak, to prawda pierwszy turniej już za nami. Jesteśmy bardzo podekscytowani. Czekaliśmy na to z niecierpliwością od kilku miesięcy. Nie możemy się doczekać na kolejne turnieje, które odbędą się już 5 i 12 marca. Turniej w Bobowie udał się w 99%, żeby nie powiedzieć, że był idealny. Dziękujemy za świetną rywalizację uczestnikom, a także oczywiście wszystkim partnerom oraz sponsorom, bez których turnieje nie mogłyby się odbyć. Myślę, że to również świetny moment, by docenić szkoły za współpracę i udostępnienie hal - opowiadają członkowie projektu.
Na uczestników turnieju czekają świetne nagrody oraz dużo dobrej zabawy! Do projektu zgłosić się można bezpośrednio u chłopaków lub poprzez nauczycieli w-f w szkołach, gdzie organizowane są turnieje. Jeśli chodzi o kryteria udziału, to muszą być to osoby uczęszczające do klas od 4 do 8 szkoły podstawowej.
- Co do płci to nie gra ona roli, brać udział mogą także dziewczyny, z czego skorzystały podczas turnieju w Bobowie, w innych szkołach również zapraszamy je do udziału! - zachęcają twórcy projektu PROjekt PAS.
Niedobór sportu to współcześnie ogromny problem, także wśród najmłodszych, stąd pomysł organizacji turniejów właśnie w szkołach podstawowych.
- Projekt nie planuje poprzestawać tylko na turniejach. W naszych planach figurują także pomysły, np. na przeprowadzenie warsztatów w kwestii zdrowego stylu życia i zbilansowanej diety. Mamy bardzo wiele pomysłów, które rozwiną nasz projekt. W przyszłych edycjach, bo tak planujemy kontynuować projekt w przyszłych latach, mamy zamiar zaprosić na nasze turnieje skautów z wielu klubów piłkarskich (chętnych zapraszamy do kontaktu). Oprócz tego planujemy ulepszyć nagrody turnieju. Mamy pomysł, aby jako jedną z głównych nagród były bilety na mecz piłki nożnej - opowiada lider zespołu.
Młodzi ludzie pragną przyczynić się do stworzenia przestrzeni do promocji aktywności fizycznej oraz profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Nie wykluczają przeprowadzenia serii warsztatów w szkołach na temat aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Pragną także rozwinąć wśród młodych ludzi pasje związane ze sportem oraz zdobyć niezwykle przydatne doświadczenie projektowe.
Zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie i śledzenia oficjalnego fanpage’a na Facebooku!
Napisz komentarz
Komentarze