Grzegorz Gradulewski to zaangażowany i w pełni oddany swojej pracy funkcjonariusz straży pożarnej. Jak opisują go koledzy po fachu, zawsze chętny, by pomagać innym i stawiać czoła trudnym wyzwaniom. Jako wzorowy strażak blisko 9 lat temu podjął decyzję o zarejestrowaniu się jako dawca szpiku i komórek macierzystych w Fundacji DKMS.
Od tylu lat Grzegorz czekał na dzień, kiedy to zadzwoni do niego telefon z konkretną prośbą o pomoc. I tak też się stało. Dokładnie 8 grudnia 2021 r., dostał informację, że gdzieś na świecie jest osoba „brat bliźniak genetyczny”, której może uratować życie. Bez najmniejszego wahania i zwłoki podjął decyzję…
2 lutego 2022 roku funkcjonariusz przeszedł szereg szczegółowych badań w Warszawie, po czym został zakwalifikowany do oddania swoich komórek macierzystych. Cała procedura przebiegła bardzo szybko, ponieważ już 21 lutego br. Grzegorz oddał swoje komórki macierzyste jednocześnie, przekazując choremu pacjentowi szansę na nowe życie.
Ty dostarczasz nadzieję!
W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi min. białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.
Czy mogę zostać Dawcą szpiku?
Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Zamów pakiet rejestracyjny, wypełnij formularz, pobierz wymaz z wewnętrznej strony policzka i odeślij całość do nas. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców. Proces trwa ok. 2-3 miesiące.
Jak zostać dawcą?
- Aby zostać potencjalnym Dawcą szpiku i komórek macierzystych, wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny na www.dkms.pl.
- Następnie należy wypełnić otrzymany pocztą formularza i pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka (za pomocą przeznaczonych do tego pałeczek znajdujących się w przesyłce). Kompletny pakiet należy odesłać do Fundacji DKMS Polska.
- Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, Fundacja wyśle potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracyjny trwa około 3-4 miesięcy.
- Dane zgłoszonych osób przekazywane są Rejestrowi Centralnemu Poltransplant i trafiają do światowej bazy dawców (BMDW).
Zarejestruj się na stronie fundacji dkms.pl, być może to właśnie Ty możesz uratować czyjeś życie..
Napisz komentarz
Komentarze