Młodzi nie zawiedli
W przeddzień Wigilii, pod pomnikiem Adama Mickiewicza, odbyła się uroczystość upamiętniająca 212 urodziny wieszcza. Obchody odbyły się z inicjatywy prezydenta Królewskiego Miasta i Tadeusza Kubiszewskiego Prezesa Towarzystwa Literackiego im Adama Mickiewicza.
W części artystycznej wystąpiła młodzież z Publicznego Gimnazjum 2 im Adama Mickiewicza Uczennice przygotowały montaż wierszy poety. Potem głos zabrał wybitny znawca literatury Tadeusz Kubiszewski. Pan profesor wyjaśnił, że obchodzenie urodzin wieszcza 23, a nie 24 grudnia, nie jest czymś niezwykłym, bo oficjalna data urodzin Mickiewicza nie jest do końca pewna.
- Wśród wielu tajemnic związanych z życiem Adama Mickiewicza jest i ta dotycząca daty jego urodzin – mówił prof. Kubiszewski, - Nie ma żadnego dokumentu potwierdzającego, że urodził się 24 grudnia 1798r.
Jest dokument dotyczący chrztu.
Mickiewicz starogardzki
Szacowni obywatele Starogardu, którzy w roku 1956 doprowadzili do powstania i odsłonięcia Pomnika Adama Mickiewicza (przy Alei Wojska Polskiego) na pewno postawili go po to, aby można się tu było zebrać, pomedytować nad dziełem i twórczością poety.
- Wypełniamy ich testament. Spotykamy się dzisiaj po raz 13. z rzędu. Obchodziliśmy w tym roku 200. rocznicę urodzin Chopina. W roku przyszłym będziemy obchodzić 100-lecie urodzin Czesława Miłosza.
Decyzją Sejmu rok 2011 będziemy obchodzić jako Rok Miłoszowski. To nie przypadek że te trzy lata się jakoś związały. Chopin był przyjacielem Mickiewicza, a Miłosz? O tym dalej.
Przekład nie odda klimatu
W roku 2010 (rok Chopinowski) Fryderyk Chopin był uczczony na całym świecie.
T. Kubiszewski ocenia, że Mickiewicz w swoich rocznicach, nawet tych ustalonych przez UNESCO, nigdy nie był wstanie tej popularności uzyskać z bardzo prostej przyczyny.
- Chopin posługuje się językiem muzyki, bezpojęciowym, uniwersalnym, a Mickiewicz musi być tłumaczony na obce języki i tak naprawdę tylko my, Polacy, możemy cieszyć się jego wielką twórczością. Żadne przekłady na języki obce nie są w stanie oddać tego co wieszcz naprawdę stworzył i jakim geniuszem był.
Miłosz? „Wnuk” Mickiewicza
Rok 2011 będzie Rokiem Miłosza, nazywanego czasem „późnym wnukiem Mickiewicza”. I wcale nie chodzi o to, że Czesław Miłosz tak jak Mickiewicz: pochodzi z Litwy, studiował na Uniwersytecie Wileńskim i wykładał (za granicą) literaturę słowiańską.
- Cała twórczość Miłosza, który jest jednym z najbardziej genialnych i wszechstronnych polskich twórców bardzo ściśle wiąże się z twórczością Mickiewicza i trudno go od Mickiewicza oderwać – uważa prof. Kubiszewski. - Myślę, że dzięki władzom naszego miasta będziemy mogli uczcić Rok Miłoszowski podobnie pięknie, jak pięknie uczciliśmy Rok Chopina. W tym roku muzyka wyszła poza sale koncertowe. Dziękuję władzom, że do tego doprowadziły. Myślę, że jakiś skwer, uliczka, rondo przyjmie w roku przyszłym imię Czesława Miłosza.
Biało-czerwone kwiaty pod pomnikiem wieszcza
STAROGARD GD. Adam Mickiewicz jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich poetów romantycznych. Wydaniem "Ballad i romansów" w 1822 roku zapoczątkował polski romantyzm. Dobrze pamiętamy mickiewiczowskie: "Czucie i wiara silniej mówią do mnie niż mędrca szkiełko i oko".
Mieszkańcy Królewskiego Miasta nie zapominają o urodzinach autora „Pana Tadeusza”.
- 25.12.2010 00:15 (aktualizacja 16.08.2023 15:45)
Napisz komentarz
Komentarze