Pod skarszewskim pomnikiem Józefa Wybickiego na Pl. Gen. Hallera, 10 marca złożono wiązanki kwiatów - wielkiego Polaka upamiętniły delegacje gminy Skarszewy z zastępcą burmistrza Cecylią Hinz na czele, PSONI Koło w Skarszewach oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej w Skarszewach.
Na koniec odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.
Uroczystości z okazji 200. rocznicy śmierci Józefa Wybickiego zorganizowało również Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Gminę Skarszewy reprezentowała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Skarszewach Mirosława Moller, która m.in. złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Józefa Wybickiego.
Autor słów Mazurka Dąbrowskiego był w młodości mocno związany ze Skarszewami. Urodził się w Będominie na Kaszubach 29 września 1747 roku. Mając 6 lat, trafił do Skarszew, gdzie wychowywał go stryj Franciszek Wybicki - miejscowy proboszcz. Jak wspominał po latach, wiedza i roztropne uwagi stryja zachęciły go do nauki retoryki. W 1762 roku młody Wybicki zaczął praktykować w skarszewskim Sądzie Grodzkim. Pobyt w Skarszewach przyczynił się do skrystalizowania poglądów Wybickiego m.in. na stan oświaty w państwie i uświadomił mu, jaką role pełni w społeczeństwie prawo. Dostrzegał też krzywdę społeczną, nierówność wobec prawa oraz przekupstwo.
26 lutego 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego stał się oficjalnie hymnem narodowym. Stało się to na mocy okólnika ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Sławoja Składkowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze