Program tegorocznych dożynek był bardzo bogaty i każdy z odwiedzających znalazł coś dla siebie. Warto podkreślić, że Samorządowe Dożynki Powiatu Starogardzkiego zostały połączone z XXVII Wystawą i Pokazem Zwierząt Hodowlanych, Targami Rolno-Ekologicznymi oraz IX Pomorską Wystawą Bydła Mlecznego. Całość została świetnie przygotowana przez organizatorów, czyli Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Bolesławowie. W tym roku dożynki odwiedziło kilka tysięcy osób.
- Bardzo się cieszymy, że co roku tyle osób odwiedza Bolesławowo, które nie bez powodu przecież stało się rolniczą stolicą Kociewia – zauważa starosta Kazimierz Chyła. - Dzisiejsze święto jest uhonorowaniem ciężkiej pracy, ale także czasem zasłużonego odpoczynku i zabawy dla wytwórców polskiego chleba. Nasi rolnicy nie zapominają o korzeniach i dążą do najlepszych - unowocześniając technologie, modernizując sprzęt i dbając o jakość produkowanej żywności. To wszystko procentuje na europejski sukces polskiego rolnika.
Oprócz zwiedzania stanowisk wystawienniczych, które były niezwykle barwne i pełne wspaniałych wypieków, wyrobów różnego rodzaju, dużo emocji towarzyszyło corocznym konkursom. Do ostatniego momentu nie było wiadomo które koło gospodyń wiejskich przygotowało najpiękniejszy wieniec. Informację tę ze sceny przekazał Jerzy Komorowski, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, a także przewodniczący komisji konkursowej, a nagrody wręczył starosta Kazimierz Chyła.
I miejsce – KGW Kopytkowo (nagroda w wysokości 1700 zł)
II miejsce – KGW Koteże (nagroda w wysokości 1300 zł)
III miejsce ex aequo – KGW Koźmin oraz KGW Wysoka (nagroda w wysokości 1000 zł).
Wyróżnienia i nagrody w wysokości 500 zł otrzymały: KGW Osówek, KGW Czarnylas, ZSRCKZ Bolesławowo oraz KGW Obozin.
Były też nagrody w konkursie Piękna Wieś Pomorska. W kategorii wieś I miejsce zdobyła wieś Zduny (Gmina Starogard Gdański), II miejsce Frąca (Gmina Smętowo Graniczne), III miejsce Ocypel (Gmina Lubichowo). Wyróżnienia otrzymały: wieś Obozin (Gmina Skarszewy), wieś Tomaszewo (Gmina Zblewo). I miejsce w kategorii zagroda zdobyła pani Mariola Borkowska ze Szczodrowa (Gmina Skarszewy).
Słowa uznania należą się rolnikom, ale również organizatorom dorocznego święta plonów.
- Od wielu lat dziękujemy za plony w tym samym miejscu, w Bolesławowie, jednej z najlepszych i najnowocześniejszych szkół rolniczych nie tylko na Pomorzu, ale i w kraju. Dożynki są żywym dowodem na to jakie bogactwo kryje w sobie kociewska ziemia. Nie sposób zapomnieć o bogatej tradycji rolniczej na terenie Kociewia. To właśnie na Kociewiu, jeszcze pod zaborami organizowali się rolnicy, to w naszym regionie powstało pierwsze kółko rolnicze – podkreśla wicestarosta Patryk Gabriel.
Nagrody otrzymali również hodowcy koni, trzody chlewnej, owiec, królików.
- Dziś mamy niebywałą okazję, by móc podziękować gospodarzom za ich trud, determinację oraz za plony, które udało się zebrać mimo wielu przeciwności. Każdy rok w rolnictwie jest bowiem inny, ale dzięki ciężkiej pracy rolników możemy podziwiać owoce ich pracy – przyznaje Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, członek Zarządu Powiatu.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Napisz komentarz
Komentarze