Jak uzyskać uprawnienia budowlane?
Pierwszym krokiem w drodze po uprawnienia budowlane jest oczywiście zdobycie wykształcenia na uczelni wyższej na kierunku budownictwo lub pokrewne, takie jak architektura, czy urbanistyka. Na tym jednak proces się nie kończy. Aby pełnić samodzielne funkcje w budownictwie, konieczne jest zdanie egzaminu rangi państwowej. Nie należy on do najłatwiejszych, dlatego wielu kandydatów porządkuje i uzupełnia swoją wiedzę podczas kompleksowych kursów organizowanych przez centra szkoleniowe (https://sbm-szkolenia.pl/szkolenie/uprawnienia-budowlane/). Aby uzyskać uprawnienia budowlane, konieczne jest również odbycie praktyki zawodowej, dzięki której absolwent uczelni wyższej poznaje realia pracy na budowie i przyswaja właściwe nawyki pracy.
Ile trwa praktyka zawodowa?
Jeśli o uprawnienia budowlane ubiega się kandydat, który może pochwalić się ukończonymi studiami II stopnia na kierunku pokrewnym, lub I stopnia na kierunku odpowiednim, to wówczas praktyka trwa zaledwie 1,5 roku. Jeśli natomiast ukończone zostały tylko studia I stopnia na kierunku pokrewnym, wówczas praktyki na budowie muszą trwać 3 lata. Istnieje również możliwość, by uprawnienia zostały przydzielone osobie z tytułem technika budownictwa, ale wówczas praktyka trwa aż 4 lata.
Czy praktyki mogą trwać dłużej?
Warto wiedzieć, że jeśli odbywasz praktykę w organach nadzoru budowlanego, administracji rządowej, czy jednostkach realizujących zlecenia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, to zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, trwa ona dwa razy dłużej. Szczególne wymagania w tym zakresie dotyczą również tych, którzy obowiązkową praktykę zawodową odbywają w zespole odpowiedzialnym za utrzymanie infrastruktury kolejowej w odpowiednim stanie technicznym. Jeśli chcesz związać swoją przyszłość z budownictwem, skorzystaj z szerokiej oferty edukacyjnej SBM Centrum Szkolenia Ustawicznego (https://sbm-szkolenia.pl). Znajdziesz tam między innymi szkolenia z kompetencji miękkich, a także przygotowanie do egzaminu na uprawnienia budowlane, czy szkolenia dla inżynierów.
Napisz komentarz
Komentarze