Jak nauczyć się angielskiego akcentu?
Omawianie kwestii angielskiego akcentu warto zacząć od tego, że istnieje wiele jego odmian. Najpopularniejszymi są brytyjski i amerykański. Który wybrać? Ten, który jest spójny z poznawanym słownictwem, zasadami gramatycznymi itp. Pomiędzy tymi wariantami istnieje bowiem całkiem sporo różnic.
Kiedy zaś nie zaczęło się jeszcze nauki, trzeba się zastanowić, jakie ma się oczekiwania. Brytyjski uchodzi za bardziej „poprawny” i elegancki, ale amerykański jest zdecydowanie powszechniejszy w codziennym życiu oraz nieco łatwiejszy w nauce. Niezależnie od tego, którą opcję się wybierze, trzeba zadbać o kontakt z językiem nie tylko poprzez materiały edukacyjne, ale też inne, powszechnie dostępne źródła.
W jaki sposób można poprawić swój angielski akcent?
Aby poprawić swój angielski akcent na pewno można powtarzać na głos słówka i zwroty ze specjalnych nagrań. Taki sposób nauki jest jednak mało angażujący i szybko zaczyna nużyć. Z tego względu dobrze jest uzupełnić go ciekawszymi metodami. Przyjemnym wsparciem jest słuchanie piosenek/radia/podcastów, a także oglądanie filmów/seriali/nagrań na YouTube itp. Wtedy poznaje się „prawdziwy”, żywy język.
Doskonałe efekty daje też oczywiście kontakt z native speakerami. Jeśli ma się anglojęzycznych znajomych, warto jak najczęściej z nimi przebywać i konwersować. Alternatywnie można znaleźć kompana do rozmów przez Internet, np. na grupie na Facebooku czy specjalnym forum. Jeśli ma się taką możliwość, jak najbardziej warto też po prostu wyjechać na jakiś czas za granicę. Wtedy na co dzień będzie się miało nieustanny kontakt z językiem, przez co dobrze się go „osłucha”.
Jak najlepiej pracować nad angielskim akcentem?
Osobom, którym szczególnie zależy na opanowaniu wzorowego angielskiego albo mają duże kłopoty z przełamaniem „twardego”, słowiańskiego akcentu, najbardziej pomocne będą zajęcia z lektorem. Najlepiej wybrać native speakera, ewentualnie specjalistę z wieloletnim doświadczeniem. Wtedy na zajęciach można poszerzać i utrwalać zdobytą wiedzę, a do tego trenować praktyczne wykorzystanie języka. W ten sposób da się najszybciej i najskuteczniej wyłapać popełniane błędy oraz poczynić wyraźne postępy. Przy okazji ma się pewność, że przyswaja się język w przykładnej formie, bez naleciałości z dialektów czy innych wpływów.
Masz problem z oceną tego, jaki poziom reprezentujesz i nie wiesz, na jaki kurs się zapisać? Wykonaj krótki test dostępny pod linkiem: https://lincoln.edu.pl/krakow/wybierz-test/.
Napisz komentarz
Komentarze