Na czym polega haft komputerowy?
Haft komputerowy to metoda zdobienia ubrań, która jest nowoczesną odmianą tradycyjnego haftu. Za wykonywanie wzorów odpowiadają maszyny nazywane hafciarkami. Są sterowane komputerowo, co przyspiesza cały proces. Niektóre obsługują nawet kilkanaście igieł jednocześnie.
Efekt końcowy może być różny - zależy od rodzaju wykorzystanych nici. Do najczęściej używanych należą poliestrowe oraz bawełniane. Hafciarki korzystają jednak także z nici wiskozowych, metalizowanych, akrylowych, odblaskowych i neonowych, a nawet ognioodpornych.
Powstały w ten sposób nadruk tworzy wypukły wzór, który jest dobrze wyczuwalny pod palcami. Takie zdobienie nieco obciąża tkaninę.
Jakie ubrania można znakować haftem komputerowym?
Haft komputerowy można wykorzystać do znakowania ubrań wykonywanych z najpopularniejszych materiałów - poliestru oraz bawełny. Można nim zdobić niemal wszystkie rodzaje odzieży. Sprawdzi się na ubraniach roboczych oraz reklamowych, ale również biznesowych. Koszulki polo, koszule, bluzy, kurtki - pod tym względem nie ma żadnych ograniczeń.
Haftem komputerowym można z powodzeniem zdobić również polary, które należą do materiałów trudnych do znakowania. Tej metody nie używa się właściwie jedynie na bardzo cienkich materiałach.
Zalety znakowania ubrań haftem komputerowym
Uniwersalność nie jest jednak jedynym atutem znakowania haftem komputerowym. Haftowane wzory są bardzo eleganckie, dlatego podnoszą wizualną atrakcyjność ubrań. Dodają im prestiżu.
Ważną cechą haftu komputerowego jest jego trwałość. Takie wzory są uważane za niemal niezniszczalne. Nie kruszą się ani nie tracą kolorów. Wytrzymają nawet częste wizyty w pralce i pranie w wysokich temperaturach. Bardziej niż na wzory trzeba w tym przypadku uważać, by pranie nie zaszkodziło samej tkaninie.
Ubrania zdobione haftem są także łatwe w pielęgnacji. Haftowane wzory, w przeciwieństwie do nadruków, można prasować. Atutem znakowania tą techniką jest też koszt dużych zamówień - im więcej sztuk, tym cena jednostkowa jest niższa. Do tego cały proces produkcyjny jest ekologiczny.
Wady i ograniczenia haftu komputerowego
Oprócz tego, że haft komputerowy nie sprawdza się na najcieńszych tkaninach, jego ograniczeniem jest również minimalna wielkość nadruków. Tą techniką nie da się odwzorować najbardziej skomplikowanych logotypów - nie uda się wtedy oddać ich szczegółowości. To ważne zwłaszcza przy haftowaniu liter. Ich minimalna wysokość to pięć milimetrów.
Ograniczeniem dla haftu komputerowego jest także liczba kolorów. Dla jednego haftu można użyć maksymalnie 10 odcieni nici. Tej metody zdobienia ubrań nie poleca się też zazwyczaj do niewielkich zamówień, koszt znakowania pojedynczej sztuki jest bowiem wówczas dość wysoki.
Gdzie zamówić znakowanie odzieży haftem komputerowym?
Znakowanie ubrań haftem komputerowym najlepiej zlecić firmom, które profesjonalnie się tym zajmują. Należą do nich drukarnie, a także sklepy z odzieżą reklamową i roboczą. Wiele z nich działa w internecie, co ułatwia składanie zamówień. Najczęściej można tam kupić ubrania i od razu zlecić usługę ich znakowania napisem, logotypem czy inną grafiką.
Napisz komentarz
Komentarze