W wieczornicy obchodzonej w pinczyńskim zespole szkół wspominano postacie dwóch księży, którzy pod koniec XIX wieku i w pierwszej połowie XX w znaczący sposób przysłużyli się do rozwoju i poprawy jakości życia w Pinczynie. W roku 1888 zawiązała się we wsi spółka parcelacyjna, która wykupiła ziemię z rąk Niemców i przekazała ją miejscowemu chłopstwu. Niestety, sytuacja ówczesnych chłopów, a także brak doświadczenia w prowadzeniu własnych gospodarstw pozostawiały wiele do życzenia. Chłopstwo potrzebowało pomocy w każdej dziedzinie nowej dla nich sytuacji. Z taka pomocą wyszedł ksiądz Józef Larisch, który objął funkcję prezesa Spółki Parcelacyjnej i doprowadził ją do rozkwitu. Kółko rolnicze w Pinczynie powstało 17 stycznia 1909 roku. Po dwóch latach działalności Kółko liczyło już 100 członków. Działalność Kółka obejmowała takie dziedziny, jak odczyty i dyskusje mające na celu poszerzanie wiedzy na temat uprawy roli, leczenia i karmienia zwierząt, prowadzenia rachunkowości domowej, dla dziewcząt organizowano kursy kroju i szycia. Zarząd Kółka zwracał także uwagę na estetyczny wygląd miejscowości, kulturę współżycia mieszkańców, a na terenie wsi powstała biblioteka z czytelnią.
Spojrzenie na historię
Współpracownikiem księdza Larischa był ksiądz Stanisław Hoffmann – obecnie patron pinczyńskiej szkoły. Sprawował on funkcję prezesa Kółka w okresie międzywojennym. Za jego sprawą zostały zmeliorowane łąki w rejonie rzeki Piesienicy, wyrównano i wyprostowano miejscowe drogi, posadzono drzewa przy drogach, zelektryfikowano wieś, wybudowano przystanki kolejowe, a także postawiono nowy, murowany kościół.
Kiedy 6 września 1939 roku wojska hitlerowskie wkroczyły do Pinczyna, radzono księdzu Hoffmannowi, aby uciekł i poszukał gdzieś schronienia. Nie posłuchał. 15 października 1939 został aresztowany i przewieziony wraz z innymi księżmi do Starogardu, a dwa później rozstrzelany i pochowany w zbiorowej mogile w Lesie Szpęgawskim.
Ksiądz Hoffman został wybrany przez społeczność uczniowską na patrona szkoły 24 listopada 2000 roku, a dwa lata później Publiczne Gimnazjum w Pinczynie otrzymało od rodu Hoffmannów , krewnych księdza Stanisława sztandar.
Na zorganizowanej w dniu 14 maja wieczornicy nauczyciele, uczniowie oraz żyjący członkowie rodziny księdza Hoffmana wspominali sylwetki obydwu kapłanów, których biografie na stałe wpisały się w historię wsi, a efekty ich działalności widoczne są w Pinczynie do dziś.
* * *
Fragment protokołu z pierwszego zebrania Kółka Rolniczego
Działo się to w Pinczynie dnia 17 stycznia 1909 roku. Liczne grono rolników z Pinczyna i okolicy, zaproszonych listownie przez księdza proboszcza Larischa zebrało się dzisiaj w lokalu pana Gielewskiego, by wspólnie omówić sprawę założenia Kółka Rolniczego. Zebrani – w liczbie 43 – wysłuchawszy z wielkim zainteresowaniem dłuższych wywodów o celach i korzyściach kółek rolniczych, uznali złączenie się rolników zamieszkujących tak liczną parafię pinczyńską i okolicę za rzecz konieczną i w tym celu założyli dzisiaj na mocy jednomyślnie zapadłej uchwały Kółko Rolnicze na Pinczyn i okolice, stając się jednocześnie pierwszymi członkami tegoż. Założone tym sposobem kółko rozpoczęło czynność swoją przedyskutowaniem poszczególnych paragrafów nadesłanej od Patronatu ustawy.
Reklama
Księża, którzy odmienili Pinczyn
KOCIEWIE. Wieczornica w pinczyńskim gimnazjum. Co roku, w maju uczniowie pinczyńskiego gimnazjum organizują obchody Dnia Patrona swojej szkoły. Zawsze poszukują innej formuły obchodów tego święta. W tym roku była to wieczornica poświęcona 100-leciu Kółka Rolniczego Pinczyna.
- Mieczysława Krzywińska
- 16.05.2009 00:00 (aktualizacja 20.08.2023 15:38)
Data dodania:
16.05.2009 00:00
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze