Prezydent Miasta Starogardu Gd., Prezes Starogardzkiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Bernarda Sychty oraz Dyrekcja I LO w Starogardzie Gd. i Starostwo Powiatowe zapraszają na spotkania z Prof. Jackiem Tebinką, historykiem z Uniwersytetu Gdańskiego.
Program
Część I o godzinie 12.00 : ENIGMA – polski wkład do zwycięstwa w II wojnie światowej
Cześć II
o godzinie 16.00: Generał Sikorski – fakty i mity
Spotkania odbędą się w Auli I LO w Starogardzie Gd. ul. Hallera 34 w piątek 5 czerwca 2009 r.
Wykłady będą wzbogacone prezentacją materiałów audiowizualnych.
Słowo wstępne i prowadzenie: Tadeusz Kubiszewski
Wstęp wolny
* * *
Władysław Eugeniusz Sikorski herbu Kopaszyna (ur. 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym, zm. 4 lipca 1943 w Gibraltarze) – polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie podczas II wojny światowej.
Przed I wojną światową był jednym ze współzałożycieli i członków kilku nielegalnych polskich organizacji niepodległościowych. Walczył w Legionach Polskich w trakcie I wojny światowej, potem w nowo utworzonej armii polskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921). Odegrał w niej znaczącą rolę, zwłaszcza podczas bitwy warszawskiej w 1920 roku. W pierwszych latach II Rzeczypospolitej Sikorski pełnił najważniejsze funkcje rządowe, włączając w to stanowisko premiera (1922-1923) i ministra spraw wojskowych (1923-1924). Wkrótce potem jednak, po przewrocie majowym Józefa Piłsudskiego w 1926 roku został odsunięty od pełnienia eksponowanych stanowisk. Pozostawał w opozycji do rządów sanacji. W tym czasie napisał kilka książek dotyczących sztuki wojennej i stosunków międzynarodowych państwa polskiego.
W trakcie II wojny światowej został premierem rządu RP na uchodźstwie, Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych. Był zwolennikiem ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a ZSRR, które zostały zerwane po wspólnej z Niemcami inwazji Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.
Jednak w kwietniu 1943 roku Józef Stalin zerwał stosunki dyplomatyczne z polskim rządem na uchodźstwie. Zostało to spowodowane przez żądanie Sikorskiego, aby Międzynarodowy Czerwony Krzyż zbadał sprawę zbrodni katyńskiej. Sikorski zginął 4 lipca 1943 roku w katastrofie samolotu, który rozbił się zaraz po starcie z lotniska na Gibraltarze.
* * *
Dr Jacek Tebinka - adiunkt w Zakładzie Historii Najnowszej i Myśli Politycznej XIX i XX wieku Instytutu Politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył studia historyczne w 1988 r. i politologiczne w 1990 r. Autor monografii Polityka brytyjska wobec problemu granicy polsko-radzieckiej 1939-1945, Warszawa 1998 (Nagroda Ministra Edukacji Narodowej 1999 oraz Nagroda Porozumienia Wydawców Książki Historycznej KLIO 1999). Wspólnie z Markiem K. Kamińskim wydał zbiór dokumentów: Na najwyższym szczeblu. Spotkania premierów Rzeczypospolitej Polskiej i Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej, Warszawa 1999, a z Bogusławem Gogolem wspomnienia Leona Kozłowskiego, Moje przeżycia w więzieniu sowieckim i na wolności w czasie wojny w Rosji Sowieckiej, Warszawa 2001. Spośród wielu artykułów i recenzji w czasopismach naukowych, które opublikował warto wymienić: Służby specjalne Wielkiej Brytanii i Polski w XX wieku. Problem współpracy i rywalizacji, w: Czas XX wieku - nie tylko w polskiej perspektywie, pod red. R. Wapińskiego, Gdańsk 2000; Śmierć generała Władysława Sikorskiego w świetle nowych dokumentów brytyjskich, „Dzieje Najnowsze" 2001, nr 3 oraz Brytyjska propaganda wobec Polski 1947-1956, w: Media w PRL. PRL w mediach, Gdańsk 2004. Przedmiotem jego zainteresowań są stosunki brytyjsko-polskie w XX wieku, rola służb specjalnych w dyplomacji oraz historia zimnej wojny.
Reklama
ENIGMA, Sikorski - fakty i mity
STAROGARD GD. 5 czerwca odbędzie się spotkania z Prof. Jackiem Tebinką, historykiem z Uniwersytetu Gdańskiego. Jest on współautorem zbioru dokumentów: Na najwyższym szczeblu. Spotkania premierów Rzeczypospolitej Polskiej i Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.
- (DE.)
- 19.05.2009 00:00 (aktualizacja 30.07.2023 16:11)
Data dodania:
19.05.2009 00:00
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze