Solana (SOL) to kryptowaluta, która została zaprojektowana, aby działać podobnie do Ethereum. Jej nazwa pochodzi od nazwy małego, nadmorskiego miasta w południowej Kalifornii. Twórcą oprogramowania jest Anatolij Yakovenko.
Yakovenko po raz pierwszy zaproponował ten innowacyjny blockchain w 2017 roku. Solana wystartowała w marcu 2020 roku. Dziś SOL stał się popularną kryptowalutą, zajmując 11 miejsce pod względem całkowitej kapitalizacji rynkowej.
Czym jest Solana?
Solana to blockchain uderzająco podobny do Ethereum. Jest też często określany jako "Ethereum killer". Podobnie jak Ethereum, token SOL można kupić na większości głównych giełd. Prawdziwa wartość tokena polega na przeprowadzaniu transakcji w sieci Solana.
Blockchain Solana używa mechanizmu konsensusu proof-of-history. Ten algorytm wykorzystuje znaczniki czasu do określenia następnego bloku w łańcuchu Solana.
Większość kryptowalut, takich jak bitcoin i litecoin, używa algorytmu proof-of-work do definiowania bloków w swoich łańcuchach. Proof-of-work wykorzystuje mechanizm konsensusu, który polega na górnikach, aby określić, jaki będzie następny blok.
Jednak system proof-of-work jest powolny i wymaga dużej ilości zasobów. To prowadzi do zużycia ogromnych ilości energii. Jest to jeden z powodów, dla których Ethereum przeszło na system proof-of-stake, zmniejszając zużycie energii o 99,9%.
W odróżnieniu od wcześniejszego mechanizmu proof-of-work, proof of stake używa stakingu do określenia następnego bloku.
Mechanizm proof-of-stake to proces transakcji tworzenia nowych bloków w blockchainie przy użyciu systemu walidatorów.
Solana przynosi użytkownikom kilka korzyści dzięki delegowanemu mechanizmowi proof-of-stake. Solana rozwiązuje dwa z trzech problemów zidentyfikowanych przez współzałożyciela Ethereum, Vitalika Buterina.
Co czyni Solanę wyjątkową?
Dzięki zastosowaniu unikalnej mieszanki proof-of-history i delegowanego proof-of-stake, Solana oferuje szybsze prędkości transakcji niż jej najbliżsi konkurenci, Ethereum i Cardano (ADA). Robi to za ułamek kosztów.
W przeciwieństwie do proof-of-work, który wykorzystuje samych górników do określenia następnego bloku w łańcuchu, lub proof-of-stake, który wykorzystuje tokeny do określenia następnego bloku, proof-of-history wykorzystuje znaczniki czasu w swojej definicji bloków dla łańcucha Solana.
Dzięki temu łańcuch jest stosunkowo zdecentralizowany, a jednocześnie pozwala na szybsze i bezpieczniejsze obliczenia.
Jak działa Solana?
Solana działa na zasadzie połączenia protokołów proof-of-history i delegowanego proof-of-stake.
Całym punktem technologii blockchain jest zapewnienie zdecentralizowanych systemów. Solana próbuje przetwarzać transakcje z prędkością zbliżoną do dużej, scentralizowanej firmy, takiej jak Visa, zachowując decentralizację Bitcoina. Ta prędkość pozwala na zwiększenie skalowalności, ponieważ koszty środowiskowe i pieniężne systemów Solany są niższe.
Szybkość, z jaką bloki są dodawane do blockchaina Solany, wymaga dodatkowych poziomów bezpieczeństwa dla blockchaina. To właśnie tutaj algorytm historii Solany wchodzi do gry. Algorytm ten znakuje czasowo każdy blok w taki sposób, aby utrzymać bezpieczeństwo systemu.
Tokeny SOL Solany są następnie stakowane i używane jako zabezpieczenie do przetwarzania transakcji w sieci. Transakcje te obejmują wszystko, od walidacji inteligentnych kontraktów po wykorzystanie Solany jako rynku tokenów NFT.
Jeden z dużych przełomów Solany przyszedł w sierpniu 2021 roku, ponad rok po uruchomieniu Solany.Degenerate Ape Academy stał się pierwszym dużym projektem NFT na rynku NFT Solany. W ciągu pierwszych trzech tygodni cena solany skoczyła z około 30$ do 75$ wartości.
Najwyższy poziom wszech czasów solany miał miejsce w listopadzie 2021 roku, kiedy to osiągnął szczyt na poziomie prawie 260 dolarów podczas hossy kryptowalutowej.
Inwestowanie w Solanę
Chcesz dowiedzieć się, gdzie kupić Solana (SOL)? Podobnie jak większość głównych kryptowalut na świecie, tokeny SOL można kupować i sprzedawać na dowolnej liczbie platform. Obejmuje to scentralizowane giełdy, ale w niektórych miastach na całym świecie tokeny SOL są dostępne nawet w bankomatach kryptowalut i NFT.
Po zakupie tokenów SOL inwestorzy będą chcieli przechowywać tokeny w portfelu kryptowalutowym. Portfele kryptowalutowe nie są miejscem, w którym przechowywane są same kryptowaluty. Właściciele przechowują w nich klucze dostępu do swoich kryptowalut. Portfele te mogą być przechowywane w trybie online lub offline.
Tokeny SOL mają również wiele przypadków użycia. Między innymi mogą być używane do płatności peer-to-peer, handlu i jako zachęta do zabezpieczenia sieci Solana.
Kryptowaluty są wysoce zmiennymi aktywami i niezwykle ryzykownymi. Każda transakcja może zakończyć się utratą pieniędzy.
Napisz komentarz
Komentarze