Gdańsk to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, tłumnie każdego roku odwiedzane przez turystów z krajów, jak i za granicy. Przyjeżdżając tutaj na majówkę, wakacje lub zimowy weekend, nie sposób się nudzić. Tutejsze atrakcje umilają czas, pozwalając na jego aktywne spędzanie w otoczeniu zabytkowej architektury oraz arcybogatej historii. Oczywiście jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Gdańsku jest Stare Miasto i znajdujący się tam ratusz Starego Miasta. Przybywając po raz pierwszy do Gdańska, wiele osób zupełnie nieświadomie może używać 3 różnych pojęć do określenia zabytkowej części tego miasta. Jak zatem należy mówić? Starówka Gdańsk, Główne czy Stare Miasto. Odpowiedzi na to pytanie należy szukać pod ww. linkiem, gdzie szczegółowo są wyjaśnione definicje każdej z tych nazw.
Starówka Gdańsk i Stare Miasto
Nie zamierzając zbyt wiele zdradzać z przytoczonego wyżej artykułu, uchylimy tylko rąbka tajemnic. Czy wiesz, że takie nazwy jak Stare Miasto, Główne Miasto, Osiek, Zamczysko, Stare Przedmieście są jednymi z najczęściej używanych przez turystów do opisania terenu wokół Fontanny Neptuna? Tymczasem każda z tych nazw odnosi się do innego obszaru, które wspólnie tworzą Śródmieście. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej ciekawych rzeczy na ten temat, zapraszamy do lektury na stronie serwisu Puls Gdańska.
Co warto zobaczyć na Starym Mieście?
Przebywanie w otoczeniu pięknej architektury, będącej znakiem rozpoznawczym Gdańska jest czymś wyjątkowym. Spacerując po śródmieściu, koniecznie należy odwiedzić takie miejsca jak ratusz głównego miasta, oddział muzeum Gdańska, a także znane na całym świecie muzeum bursztynu. Ekspozycje w tych miejscach zostały stworzone w taki sposób, aby były ciekawe zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Rejon historycznego starego miasta obfituje również w szereg innych atrakcji, począwszy od tych kulinarnych, skończywszy na różnego rodzaju galeriach, wystawach, a także miejscach, w których organizuje się inne wydarzenia kulturalno-towarzyskie, jak np. koncerty itp. Punktem obowiązkowym podczas planu zwiedzania Gdańska jest odwiedzenie bazyliki mariackiej wraz z możliwością wejścia na jej wieżę, gdzie znajduje się taras widokowy udostępniony dla turystów. W samym Gdańsku znajduje się także szereg innych miejsc, które z czystym sumieniem można polecić turystom. Jest to zabytkowy budynek Poczty Polskiej, Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, a także Europejskie Centrum Solidarności.
Jak poruszać się po Starówce w Gdańsku?
Oczywiście najwygodniejszym sposobem zwiedzania śródmieścia Gdańska jest spacerowanie. Tutejsze uliczki zostały świetnie do tego przystosowane. Ułożony na nich zabytkowy bruk nie tylko cieszy oko, ale jest również bardzo wygodny i bezpieczny także dla kobiet poruszających się w butach na szpilkach. Całe Główne Miasto jest pozbawione barier architektonicznych i zostało przystosowane do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach widłowych. To także cenna wiadomość dla rodziców, których dzieci transportowane są jeszcze w wózkach. W tej części miasta dostępne są również wypożyczalnie rowerów miejskich, stanowiących alternatywę dla komunikacji samochodowej. Warto zachęcić do korzystania z nich, np. z powodu trudno dostępnych miejsc parkingowych oraz wysokich cen za pozostawienie na nich swojego auta.
Szukasz pomysłu na spędzeniu kilku wolnych dni w ładnym i ciekawym miejscu? Interesuje Cię historia najwspanialszych miast w Polsce? Jeśli tak, Gdańsk jest dokładnie tym wyborem, na który powinieneś się zdecydować.
Napisz komentarz
Komentarze