W Starogardzie odbyła się akademia upamiętniająca bohaterskie dokonania kawalerzystów Legionów Polskich i Wojska Polskiego, którzy stacjonowali w Starogardzie Gd.
Uroczystości zaplanowano na dwa dni. Mszę polowa w intencji zmarłych i poległych Szwoleżerów celebrował bp Jan Bernard Szlaga. Odbyła się uroczysta defilada oraz festyn w Stadzie Ogierów. Koncertował Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego,
Uściski, wspomnienia
- Jest taki dzień w roku, gdy powracają najważniejsze i najszlachetniejsze wartości. Taki dzień kiedy na ulicach Starogardu znowu słychać tętent koni i widać żołnierzy z białymi przepaskami - powiedziała podczas uroczystości Karola Skowrońska. - Ten dzień to 13 czerwca, święto bohaterów i dumy tego miasta, 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.
Uroczystość w kinie "Sokół" upamiętniającą bohaterską szarżę pod Rokitną zorganizowało Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Były uściski dłoni współtowarzyszy walki, wspomnienia niezwykłych chwil. Odnowiono więzi szwoleżerskiej braci. Wspominano tych, którzy zginęli na polu walki i powoli odchodzą w kolejnych latach.. Kawalerzyści z dumą i refleksją oraz przyjemnością wspominali czasy, gdy stacjonowali w Starogardzie. Szczególne słowa kierowali w stronę rotmistrza Krzysztofa Landowskiego, prezesa Stowarzyszenia, który nie zapomniał o "swoich" bohaterach. Na uroczystość przybyli m.in. Jacek Dziuba, dyrektor departamentu stowarzyszeń Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, gen. dyw. Wiesław Michnowicz, major Zbigniew Makowiecki, prezes Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii II Rzeczypospolitej w Londynie oraz Karola Skowrońska, przewodnicząca Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Obecni byli przedstawiciele sił zbrojnych, kawalerzyści z formacji kawalerii ochotniczej oraz ułani Reprezentacyjnego Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.
Był także prezydent Starogardu Gd. Edmund Stachowicz oraz przewodniczący Rady Miasta Piotr Cychnerski.
- Żałuję, że nie ma już wśród nas mojego dziadka, który należał do Ułanów Nadwiślańskich i stacjonował w Równem na Wołyniu. Z pewnością wziąłby udział w dzisiejszych uroczystościach – powiedział Cychnerski.
„Dziadek” ze szwoleżerami
Uroczystości uświetnił występ znakomitego aktora Janusza Zakrzeńskiego, który wcielił się w jedną ze swoich ulubionych ról, marszałka Józefa Piłsudskiego – „Dziadka”. Ze starogardzkimi szwoleżerami wiąże aktora wątek osobisty, jego ojciec był żołnierzem - ochotnikiem w 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.
Piotr Szubarczyk i prof. Adam Liensenbarth pokazali cenne fotografie rokitniańskich szwoleżerów i opowiedzieli o wzruszających i tragicznych losach oficerów 2 Pułku. Uroczystość była również okazją do wręczenia odznaczeń, wyróżnień i podziękowań. Podziękowania należały się szczególnie Alfonsowi Skoniecznemu, żołnierzowi 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Decyzją Ministra Obrony Narodowej Złoty Medal "Za zasługi dla obronności kraju" wręczono Stefanowi Lubawskiemu. Medale "Pro Memoria" otrzymali: Stanisław Frątczak, Wojciech Kloński, Janusz Landowski, Stanisław Szamałek oraz Krzysztof Landowski.
W hali miejskiego OSiR odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy. Na widowni zebrała się starogardzka publiczność Zespół zaprezentował klasyczne wersje piosenki żołnierskiej oraz nowe aranżacje.
Reklama
Jest taki dzień. Święto 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich
STAROGARD GD. Powracają najważniejsze i najszlachetniejsze wartości. Na ulicach Starogardu słychać tętent koni i widać żołnierzy z białymi przepaskami - 13 czerwca, święto bohaterów i dumy tego miasta, 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.
- 15.06.2009 00:00 (aktualizacja 30.07.2023 19:53)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze