czwartek, 10 kwietnia 2025 01:48
Reklama

FELIETON: Sowieckie „wyzwolenie“ i sowieckie myślenie

Ostatnio sporo czasu w mediach poświęcono obaleniu sowieckiego pomnika „wdzięczności” w Głubczycach na Opolszczyźnie. 7 lat po tym, jak Sejm RP postanowił (ustawa z 1 kwietnia 2016) usunąć pozostałe jeszcze relikty zbrodniczego systemu sowieckiego z polskiej przestrzeni publicznej, w mediach wolnej [?] Polski i na portalach społecznościowych deliberuje się ciągle na temat tego, czy wolno nam takie „pomniki” obalać!
  • Źródło: Gazeta Kociewska
FELIETON: Sowieckie „wyzwolenie“ i sowieckie myślenie
Sowiecki pomnik w Głubczycach tuż przed rozbiórką

Jako starogardzianin jestem dumny z tego, że problem z sowieckim chłamem został załatwiony w stolicy Kociewia już w roku 1990, na kilku pierwszych sesjach Rady Miasta, po pierwszych wolnych wyborach samorządowych z 27 maja 1990 roku. Ówczesny prezydent miasta Paweł Głuch zadzwonił do jednej z miejskich firm, by użyła swojego sprzętu do uprzątnięcia upokarzającego „pomnika” z „placu 1 Maja”. Jednocześnie radni postanowili, że to nie jest żaden „plac”, tylko Rynek – tak jak to było przez wieki. I że nie ma w Starogardzie ulicy Bieruta (dziś al. JP II) ani podobnych „bohaterów”. Ten „pomnik” na Rynku – postawiony po wojnie w miejscu, gdzie Niemcy urządzali podczas okupacji uroczyste pogrzeby różnych, poległych na froncie esesmanów – upokarzał mieszkańców Starogardu. Wyrażał „wdzięczność” Sowietom, że nas wyzwolili w latach 1939 [!] – 1945! Był to więc „pomnik” podwójnego „wyzwolenia” Polski przez Sowiety… Może jedyny tak bezczelny wśród prawie tysiąca podobnych „monumentów” w całej, zniewolonej przez Sowiety Polsce „ludowej”.

Kiedy już Rynek został uprzątnięty, do prezydenta Głucha zadzwonił ówczesny wojewoda gdański pytając, czy prezydent miał zgodę na to wyburzenie. – A to potrzebna była zgoda? Nie wiedziałem – odpowiedział rozbawiony Głuch. I tak to należało robić od początku. Tylko że Polska po roku 1989 nie była państwem niepodległym. Była nim tylko „częściowo” – tak jak „częściowo wolne” były sławetne wybory do Sejmu i Senatu w roku 1989.


Putin nas osądzi!
„Kilka dni temu, po tym, jak usunęliśmy obiekt propagandowy w Głubczycach, Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął śledztwo w którym grozi nam do pięciu lat kolonii karnej, albo pięć milionów rubli kary!” – poinformował prezes IPN dr Karol Nawrocki. Czytałem to zdanie kilka razy, myślałem najpierw, że to żart. „Federacja Rosyjska do dziś uznaje, że powinna meblować przestrzeń wolnej i niepodległej Polski. To zdradza ich [Moskali] imperialne myślenie i pokazuje, że duch komunizmu sowieckiego unosi się ciągle”… - mówił dalej prezes Nawrocki.

To pokazuje także, o co toczy się wojna na Ukrainie. Tu nie chodzi tylko o zniewolenie Ukrainy. Tu chodzi o odnowienie Związku Sowieckiego – najbardziej zbrodniczego państwa w historii świata. Do dziś nie wiadomo dokładnie, ile własnych [!] obywateli zamordowało państwo Lenina, Stalina i ich kamratów. Wiemy tylko, że chodzi o dziesiątki milionów ludzi! Znana wypowiedź zbrodniarza Putina, że „upadek Związku Sowieckiego był największą katastrofą geopolityczną XX wieku” [!] pokazuje grozę obecnej sytuacji i prawdziwe intencje morderców ukraińskich kobiet i dzieci. Pokazuje też, że wojna na Ukrainie to jest także nasza, polska wojna. 


Rosyjska polityka historyczna
w Polsce to nie tylko propaganda Putina. Prezes Nawrocki zwrócił uwagę na postawę prezydenta Olsztyna, który sprzeciwia się usunięciu dawnego „pomnika wdzięczności armii czerwonej”, obecnie przemalowanego na „pomnik wyzwolenia ziemi warmińskiej i mazurskiej” (co wychodzi na jedno…). A ja się pytam, co ma do powiedzenia w tej sprawie prezydent Olsztyna? Według ustawy samorządowej to nie jest jego kompetencja! Dlaczego nasz rząd pozwala na lekceważenie przez tego gloryfikatora zbrodniczych Sowietów ustawy z roku 2016?

Prezydent Warszawy sprzeciwia się zmianie nazwy alei Armii Ludowej. AL to była struktura stworzona dla przyszłej Polski sowieckiej przez NKWD. Sowiecka ekspozytura w zniewalanej Polsce. Co prezydent Warszawy ma tu do powiedzenia? W świetle prawodawstwa samorządowego nic. Ale on wie, że ma za sobą tysiące byłych aparatczyków, ich dzieci i wnuków, którzy przez lata osiedlali się w Warszawie i że może robić, co mu się podoba.

Prezes Nawrocki nazwał postawę prezydenta Olsztyna „próbą poszukiwania historycznej ekwilibrystyki wokół sowieckich obiektów propagandowych”. Ja bym użył mocniejszych słów – Panie Prezesie. I mocniejszych, prawnych argumentów. 


Pierwsze miejskie powstanie”?
Awantury wokół sowieckich reliktów to nie jedyny przykład upokarzania i ogłupiania Polaków. Przy okazji 80 rocznicy powstania w getcie warszawskim pojawiły się w mediach nieprawdziwe informacje, jakoby było ono „pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie”. Tak napisano m.in. w starogardzkim tygodniku „Wieści z Kociewia”, w relacji z akcji żonkilowej w Gniewie. Tymczasem jest to historyczna bzdura, wynikająca z nadgorliwości organizatorów akcji „Żonkile” w różnych miastach Polski, mitologizujących powstanie w getcie. Żydom buntującym się w kwietniu 1943 roku w warszawskim getcie i wspierającym ich czynnie żołnierzom AK należy się szacunek i pamięć, a nie tworzenie mitów, jak za czasów PRL-u, kiedy jedynymi bohaterami tego buntu byli rzekomo żydowscy komuniści, a AK „stała z bronią u nogi”… W rzeczywistości duża grupa młodych akowców walczyła razem z nielicznymi Żydami w getcie i razem z nimi umierała w tej walce. Dopiero od kilkunastu lat pozwala nam się łaskawie o tym wspominać. Przedtem opowiadano haniebną, zmyśloną historyjkę o Polkach, bawiących się rzekomo na karuzeli obok murów palącego się getta! Przyczynił się do tego Czesław Miłosz swoim głupim wierszydłem „Campo di Fiori”, gdzie „lud warszawski” bawi się na karuzeli a tuż obok rozgrywa się tragedia. Tym wierszydłem, drukowanym w podręcznikach szkolnych (nawet dla szkół podstawowych – klasa 6!) maltretowano polskie dzieci w szkołach, wmawiając im, że Polacy cieszyli się ze śmierci Żydów. Do tego „wielki poeta” dodawał swoje mętne „refleksje” na temat ludu – tak samo głupiego w roku 1943, jak i w czasach Giordano Bruno.

„Pierwsze miejskie powstanie w okupowanej Europie” to nie był kwiecień 1943 roku, tylko styczeń 1940 roku. To nie było żydowskie, lecz polskie, antysowieckie, tragiczne powstanie w powiatowym mieście Czortków i przeszło do historii właśnie jako powstanie czortkowskie. Zapytajmy o to powstanie maturzystę, który zdaje historię jako swój wybrany przedmiot. Co nam powie o tym tragicznym powstaniu, w którym uczestniczyli głównie gimnazjaliści z Czortkowa? NIC. Nie ma go ani na lekcjach, ani w podręcznikach historii.


Dożywotni „nauczyciel” premiera
Premier Mateusz Morawiecki stanął w obronie Jana Pawła II po haniebnych atakach TVN i holenderskiego heretyka, który przedstawia się jako dziennikarz (niemieckiego szmatławca w języku polskim…) i „naucza” Polaków. Postawę Pana Premiera skomentował jego były nauczyciel. „Szczerze? Nie mam już sił do tego Mateusza” – stwierdził ten chłopek roztropek. Nazywa się Marek Jędrychowski i uczy w IX LO we Wrocławiu. „To jest moja porażka pedagogiczna” – powiedział niemieckiemu portalowi wp.pl. Jako były nauczyciel LO odpowiem najgrzeczniej jak potrafię: „Więcej szacunku, der Lehrer, dla premiera Rządu RP. Okazywanie tego szacunku to jest twój obowiązek jako nauczyciela. Masz tego szacunku uczyć powierzoną ci młodzież. I skąd ten protekcjonalny ton? Ty – pedagogiczny geniusz z niemieckiego portalu – poklepujesz „Mateusza” jak chłopca, dobrotliwie go pouczając? Skąd ta buta? Dla mnie, jako nauczyciela z 20-letnim stażem, jesteś pedagogiczne zero, które puszcza bąka, bo miał to szczęście, że w jego klasie był późniejszy premier Rządu RP. Gdyby nie to, nikt by o tobie nie usłyszał.

Szwabski portal tak komentuje przechwałki Jędrychowskiego i jego demonstracyjny brak szacunku dla Rzeczypospolitej i premiera Jej rządu: „Jędrychowski w IX LO we Wrocławiu naucza historii i teraźniejszości, a także WOS-u. Nie ukrywa, że rozmawiał z uczniami na temat reportażu o Janie Pawle II. Pedagog uważa, że kwestia tuszowania pedofilii w polskim Kościele powinna zostać wyjaśniona do końca”. I wszystko jasne. Niedawno jacyś młodzi bandyci pobili starego kapłana (lat 80) w Pionkach. Pewnie też chcieli „wyjaśnienia”? Kto był ich nauczycielem WOS? Kto ich „nauczał”? W toczącym się śledztwie to przede wszystkim powinno być wyjaśnione. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wielki Reset w UE 24.05.2023 09:38
Komuny czerwonej już nie ma, ale rodzi się nam nowa, zielona komuna.

hmmm... 19.05.2023 07:55
Okropny, jadowity tekst. Komu to potrzebne? Czuje sie pan lepszy od innch urodzonych w tamtych czasach? Były, minęły. Nigdzie nie dojdziemy bez końca rozliczając coś dawnego. Możemy również sięgnąć do średniowiecza, przeciez wtedy było okropnie

Precz z komuną 19.05.2023 10:03
Powiedz to ludziom, którzy stracili swoich bliskich przez tamten system. Niemieckich nazistów pewnie też nie należało rozliczać, bo "Nigdzie nie dojdziemy bez końca rozliczając coś dawnego"

tutam 19.05.2023 15:46
Właśnie wielu niemieckich nazistów nie rozliczono - słodko dożyli swoich dni w bogatym RFN na wysokich emeryturach. Wielu z nich długo po wojnie piastowało intratne stanowiska np. w niemieckich samorządach.

Kazik 19.05.2023 04:14
Do tej pory komuchy siedzą na stołkach i nikt z tym nie zrobił i nie zrobi porządku. Pytam. Dlaczego.

tutam 18.05.2023 20:30
Śmieszy mnie likwidacja nazwy "Plac 1 Maja", skoro święto 1 Maja nadal jest. To zlikwidujmy także to święto, skoro tak brzydko kojarzy się z komuną.

tutam 18.05.2023 12:55
Dlaczego tu się tak nienawidzi osób, które dobrze albo chociaż neutralnie wspominają PRL? Co takiego wspaniałego jest w obecnej Polsce?

Odpowiedź na pytanie 18.05.2023 14:45
Może dlatego, że to nie było nasze państwo, tylko państwo zainstalowane siłą przez sowietów i ich zdradzieckich polskojęzycznych pomocników.

tutam 18.05.2023 20:27
Na ile obecna Polska jest "nasza"? Skoro np. nie mamy już własnego przemysłu, a UE z byle powodu nakłada na nas różne sankcje?

Precz z komuną 19.05.2023 10:09
Ludzie tak zdecydowali. To przykre, ale prawdziwe, że ludzie wolą te śmieszne fundusze UE, zamiast suwerenności

tutam 18.05.2023 00:50
Nie podoba mi się obecna Polska - wszędzie te same Biedronki, Żabki i Lidle. Cholera mnie bierze jak to widzę. Za tzw. komuny było znacznie ciekawiej jeśli chodzi o sklepy - w każdym było co innego, owszem bywały puste półki, ale jak się dobrze poszukało to się znalazło to czego się chciało, była jakaś różnorodność.

Nosacz Sundajski 18.05.2023 05:21
Co ty nie powiesz - bywały puste półki. Normalnie jakbym słyszał Mazgułę, że były jakieś tam ścieżki zdrowia w stanie wojennym, ale ogólnie to była kulturka 🤮

tutam 19.05.2023 16:19
Co do stanu wojennego, oczywiście grozą napawają nocne rajdy zomowców 13 grudnia w centralach telefonicznych, gdzie do pracowników central mierzono z kałachów i terroryzowano ich, a nie mający pojęcia o technice zomowcy przy pomocy łomów, pałek i siekier niszczyli urządzenia telekomunikacyjne, żeby za wszelką cenę spowodować niedziałanie telefonów. Natomiast co do samej idei wprowadzenia stanu wojennego, to mam stosunek neutralny - na tamte czasy, jego niewprowadzenie nic lepszego by nam nie dało, poza nieco mniejszą liczbą ofiar. Chaos i kryzys byłyby tak czy siak.

tutam 18.05.2023 00:19
Nie rozumiem: Głuch miał prawo w 1990 roku usunąć sowiecki pomnik W SWOIM MIEŚCIE, ale Trzaskowski nie ma prawa W SWOIM MIEŚCIE pozostawić ulicy Armii Ludowej? Jakoś podwójnymi standardami to pachnie.

Nosacz Sundajski 18.05.2023 05:24
Teraz obowiązuje ustawa dekomunizacyjna, a bredni o "swoim mieście" nasłuchałeś się w amerykańskich filmach akcji. Nie ma czegoś takiego, jak "moje miasto". Miasto należy do mieszkańców, a nie do jakiegoś gościa, który akurat siedzi na stołku. To już nie PRL, że ludzie mają być dla władzy, ale widać mentalność dalej taka sama, jak kiedyś

Precz z komuną 15.05.2023 16:13
Widać po niektórych komentarzach, że uwielbiciele PRL jeszcze ciągle istnieją

Roman 15.05.2023 17:16
Po których komentarzach to widać? O*******l się od PRL. A ty kogo wielbisz, że jeszcze ciągle istniejesz?

Precz z komuną 15.05.2023 18:38
Roman, kim byłeś w PRL-u?

Roman 15.05.2023 20:28
W PRL-u byłem robotnikiem. Pracowałem w fabryce obuwia w Starogardzie Gd.

Precz z komuną 16.05.2023 10:00
i tak ci było dobrze w tych czasach, że każesz mi się o*******ć się od PRL?

Roman 16.05.2023 11:13
Hmm, po pierwsze: ja odpowiedziałem na twoje pytanie - kim byłem w PRL-u? Dlatego wypadałoby, abyś ty również ujawnił, kim byłeś w PRL-u? Takie są zasady. Ale nie będę nalegał. Skoro zamierzasz ukrywać swoją przeszłość, to zostawiam twoją tajemnicę bez komentarza. Czyżbyś czegokolwiek bądź kogokolwiek się obawiał? Ponadto: pojęcie "dobrze" jest bardzo względne, niezależne od ustroju państwowego i położenia geograficznego kraju. W Polsce, przed 80. rokiem, jednym było dobrze, innym mniej dobrze, a jeszcze innym źle lub bardzo źle. Z twoich wpisów na tut. forum wynika, że tobie w PRL-u było wręcz koszmarnie. Miałeś pecha, gniłeś w kazamatach i pięć razy dziennie byłeś okładany dechą. No rzeczywiście, można tylko współczuć i szczerze ubolewać. Oby twoja "jesień życia" upływała wyłącznie w rajskich warunkach. Daj ci Panie Boże!

Precz z komuną 16.05.2023 12:25
Nie zadałeś pytania, więc nie uzyskałeś odpowiedzi. Pierwsze słyszę, że zadając komuś pytanie sam musze na nie odpowiedzieć. Oczywiście ujawnię, kim byłem, bo nie mam niczego do ukrycia - nie byłem nikim, nie pełniłem żadnej funkcji i nawet nie pracowałem, bo byłem jeszcze na no za młody. Także możesz teraz oznajmić, że w takim razie nie mam prawa się wypowiadać, bo sie nie znam. Przynajmniej patrzę na tamte czasu bez sentymentu.

Roman 16.05.2023 19:42
Nie rób z siebie durnia i nie odwracaj kota ogonem. Już lepiej napisz, że nie znasz ogólnie przyjętych zasad. Wówczas to można byłoby przyjąć jako usprawiedliwienie. Dlatego ci przypomnę: jeżeli na jakimkolwiek forum pytasz kogokolwiek co robił bądź kim był w przeszłości, to wypadałoby najpierw samemu się przedstawić. I tylko tyle. Natomiast, ja nie zabraniam ci się wypowiadać. Możesz mówić i pisać o wszystkim, na co masz tylko ochotę. Ale pamiętaj, że odpowiadasz osobiście za każde wypowiedziane lub napisane słowo. I nie ma zmiłuj! A patrzeć bez sentymentu, to możesz na wszystko, nawet na siebie samego.

Precz z komuną 17.05.2023 14:26
Nie ma żadnych ogólnie przyjętych zasad, które nakazywałyby mi przedstawić mój życiorys, bo zapytałem kogoś, kim był w przeszłości. Po prostu czepiasz się, próbujesz na siłę wykazać, że nie nadaję się do dyskusji.

też z PRL 19.05.2023 07:45
Głupie pytanie. Czy ty uważasz, że trzeba było kimś tam być? Dlaczego w nieskończoność trzeba sie tłumaczyć, że żyło sie w tamtych czasach? To wina pokoleń, którym przyszło się wtedy urodzić? Chore podejście do tematu.

Precz z komuną 19.05.2023 10:07
Najwyraźniej nie rozumiesz, co czytasz. Nikt nie musi się tłumaczyć, że żył w tamtych czasach, to ty sugerujesz, manipulując faktami.

rodowity starogardzianin 14.05.2023 15:07
Ulica Bieruta to jest dzisiejsza ulica Chojnicka.

Albnin R. 14.05.2023 12:51
Jak pan nienawidzisz ruskich to na fgront do Ukrainy i tra, ta, ta, ta...

Emil 14.05.2023 12:38
Jako starogardzianin, a szczególnie jako historyk powinien Pan ustalić że Al. J.P II to kiedyś była Pstrowskiego a nie Bieruta. Jeżeli oczekuje Pan że te "felietony" mają być źródłem wiedzy to nie wypada ich pisać " na kolanie", wybierając tylko te fakty które pasują do przyjętej narracji.

Czytelnik 14.05.2023 10:57
Panie Szubarczyk, Pan, nie będąc rodowitym Kociewiakiem, powinien zdecydowanie bardziej warzyć słowa, a szczególnie te dot. Kociewia. To, co jest do przyjęcia oraz nadaje się do tzw. "strawienia" w Starachowicach, niekoniecznie nadaje się do propagowania w Starogardzie Gdańskim i, szerzej, na Kociewiu! Naprawdę, nie ma potrzeby jątrzenia na Kociewiu i "ustawiania" mieszkańców naszego regionu na własną modłę. Podkreślam: nie ma takiej potrzeby! Pańskie plucie jadem nienawiści na wszystko, co miało miejsce na Kociewiu w latach 1945-1989 jest żałosne. Przy okazji zwracam Panu uwagę, że "ten pomnik" na Rynku, postawiony po wojnie w miejscu, gdzie Niemcy podczas okupacji urządzali uroczyste pogrzeby różnych poległych na froncie esesmanów - nie upokarzał mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Będąc Pańskim rówieśnikiem, urodzonym i wychowanym w Starogardzie Gd., nie przypominam sobie takich sytuacji. To tylko jeden przykład Pańskich niedorzeczności wypisywanych na portalu Kociewiak. pl. Dlatego proszę, aby Pan zdecydowanie bardziej przebierał w słowach, niemal, jak w ulęgałkach. Koniecznie!

abc 15.05.2023 17:37
" warzyć słowa" warzyć można piwo - słowa się waży

Czytelnik 15.05.2023 18:16
Ależ oczywiście, Panie/Pani abc. To zrozumiałe, że słowa się waży, a piwo można warzyć! Jak dobrze mieć świadomość, że nasze komentarze sprawdza i ocenia profesjonalista, w tym przypadku - filolog polski. Wielkie dzięki, Panie/Pani abc. I przy okazji, proszę aby Pan/Pani, napisał/a chociażby kilka słów na temat powyższego felietonu pana Szubarczyka.

tylko PRL 14.05.2023 10:23
Gniot i tendencyjny kłamca ten Szubrawczyk.

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na koncerty i wydarzenia muzyczne w kwietniu 2025 r. Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na koncerty i wydarzenia muzyczne w kwietniu 2025 r. Koncerty symfoniczne i wydarzenia PFB w kwietniu 2025 r. Archikatedra Oliwska2/04/2025, środa, godz. 19:15Wstęp wolny!Koncert PapieskiWystąpią:Chór 441 Hz, fot. Sandra ŻyłkaOrkiestra PFBRafał Kłoczko – dyrygentMagdalena Stefaniak – sopran Zuzanna Nalewajek – mezzosopran Sebastian Mach – tenor Tomasz Raff – basChór 441 Hz(przygotowanie: Anna Borkowicz)Młodzieżowy Chór Mieszany Cantilenaz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego(przygotowanie: Anna Borkowicz)Młodzieżowy Chór Mieszany Semper Iuvenes w Toruniu(przygotowanie: Renata Szerafin-Wójtowicz)Jakub Kornacki – narratorW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Requiem d-moll KV 626 [50’]Fragmenty poezji i prozy Jana Pawła IITradycyjnie już we wspaniałej Archikatedrze Oliwskiej Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zagra w hołdzie dla Papieża Polaka. Towarzyszyć jej będą znakomici polscy śpiewacy oraz aż trzy zespoły chóralne. Fragmenty twórczości Jana Pawła II przeczyta Jakub Kornacki. Perełką repertuarową będzie Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dyryguje Rafał Kłoczko.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2024 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB4/04/2025, piątek, godz. 19:00Bilety: 27-126,5 złKoncert symfoniczny – Alena BaevaAlena Baeva_fot. Andrej GrilcWystąpią:Orkiestra PFB George Tchitchinadze – dyrygentAlena Baeva – skrzypceProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Antonín Dvořák – Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 [32']Przerwa [20']Johannes Brahms – II Symfonia D-dur op. 73 [43']Jedna z najwszechstronniejszych skrzypaczek na świecie Alena Baeva wraca do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Koncert 4 kwietnia pozwoli ponownie podziwiać jej fenomenalną technikę i wysłuchać wyjątkowej, jak zawsze w jej przypadku, interpretacji arcydzieła światowej wiolinistyki, czyli pełen wirtuozerii dla solisty Koncert skrzypcowy a-moll Dvořáka. --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2024 roku:Ruch Muzyczny---Sala Biała / Dębowa6/04/2025, niedziela, godz. 10:00 i 11:30Bilety w cenie: 19-58 zł (bilet rodzinny w cenie 131,5 zł) Warsztaty rodzinnego muzykowania – Bajka o brzydkim kaczątkuWystąpi:Orkiestra dziecięca z Centrum Edukacji SuzukiBarbara Rompca – skrzypceProwadzenie: Dorota PawlusGodz. 10:00 à wiek: do 5 latGodz. 11:30 à wiek: 6-10 latCzas trwania: ok. 50 min.Liczne instrumenty, takie jak skrzypce oraz flety, opowiedzą Wam historię małego, dzielnego pisklątka, które zaskoczyło wszystkich i wyrosło na pięknego łabędzia. Bajkę wyświetlaną na ekranie wzbogacą arcyciekawe efekty brzmieniowe. Natomiast w części plastycznej warsztatów wykonacie własne skrzypeczki, jakich świat nie widział.Warsztaty rodzinnego muzykowania to uczta muzyczna, jaką przygotowaliśmy dla rodzin z dziećmi. Czego możecie się spodziewać w te niedzielne przedpołudnia? Podczas każdego spotkania:• umuzykalnianie, gra na instrumentach, śpiewanie i taniec• bajka muzyczna, czyli część słowno-muzyczna lub słowno-taneczna• warsztaty plastyczne--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB7/04/2025, poniedziałek, godz. 11:00Bilety: 28 złKoncert edukacyjny – Tajemnice strunWystąpią:Maja Gadzińska – śpiew, prowadzenie koncertuNatalia Walewska – skrzypce, kierownictwo artystyczneAnna Bona – skrzypce, scenariusz koncertuSławomir Iwaniak – altówkaAnna Śmiszek-Wesołowska – wiolonczelaJędrzej Kacprzyk – kontrabasIwona Kacprzak – gitaraWiek: 4+Czas trwania: ok. 50 min.Filharmonia i żyjące w niej instrumenty skrywają wiele tajemnic. Wiadomo, że często ćwiczą i ciężko pracują. Jednak gdy nadchodzi ten dzień, wieczór z występem przed odświętnie ubraną publicznością w wypełnionej po brzegi sali, zdarzają się przykre niespodzianki. Tym razem padło na skrzypce, które kompletnie się… rozkleiły. Co teraz? Zaprzyjaźniony lekarz, specjalista od chorób instrumentów smyczkowych, przybywa z pomocą.Pan lutnik – Jacek Sikorski – opowie o budowaniu instrumentów i zabiegach pielęgnacyjnych, które trzeba codziennie wykonywać, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Odpowie również na pytania, dlaczego stradivarius jest droższy od mercedesa i gdzie instrumenty mają duszę.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala nad Motławą 8/04/2025, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 38 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Warsztaty muzyczne: Muzykalny maluszekTwoje dziecko ma talent muzyczny?Pokażemy Ci, jak go rozwinąć!Prowadzenie: Dorota PawlusWiek: 1–4 latCzas trwania: 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia umuzykalniające dla dzieci i całych rodzin. Przyjdź, dołącz do nas. Tym, co wyróżnia te zajęcia spośród innych, są wspaniała zabawa przy wartościowej, bogatej stylistycznie muzyce, starannie dobrany każdy szczegół oraz skupienie się na pielęgnowaniu relacji w rodzinie. Wykorzystujemy piosenki w języku polskim oraz angielskim. Każde spotkanie to wspólne muzykowanie, śpiewanie, zabawa z rekwizytami, gra na instrumentach muzycznych. Wykonamy proste instrumenty muzyczne oraz przedmioty związane ze sztuką. Damy Wam też wskazówki, jak umuzykalniać dzieci w domu i co robić, by muzyka stała się naturalną częścią Waszego życia.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB11/04/2025, piątek, godz. 19:00Bilety: 16-80 złGala Pomorskiej Nagrody Artystycznej / Młode talenty – najlepsi dyplomanci aMuzPomorska Nagroda Artystyczna - statuetki fot. Mateusz Słodkowski_PFBWystąpią:Orkiestra PFBMaciej Tomasiewicz – dyrygentZihao Wang – fortepianZihao WangWeize Yang – saksofonWeize YangProwadzenie: Marta GoluchW programie:Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Sroka Złodziejka [10’]Takashi Yoshimatsu – Cyber Bird Concerto na saksofon i orkiestrę op. 59 [25']Richard Addinsell – Warsaw Concerto [10']Antonín Dvořák – Tańce słowiańskie (nr 7 c-moll, nr 8 g-moll op. 46 oraz nr 7 C-dur op. 72) [10’]Polska Filharmonia Bałtycka co roku gości galę finałową najbardziej prestiżowej nagrody artystycznej na Pomorzu, czyli Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Wybierani zostają laureaci w trzech kategoriach: Kreacje Artystyczne, Nadzieja oraz Mecenat, zaś marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przyznaje dodatkowo Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za całokształt twórczości. W tym roku wydarzenie to połączone jest z prezentacją twórczości najzdolniejszych dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Tak się złożyło, że w tym roku są to dwaj artyści pochodzący z Chin: pianista Zihao Wang oraz saksofonista Weize Yang. Filharmoników gdańskich poprowadzi Maciej Tomasiewicz.Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyk – rezydent, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego                  --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB13/04/2025, niedziela, godz. 12:00Bilety: 27-70 złKoncert familijny – Z guzika na guzikorkiestra akordeonowa PulsantiWystąpią:Orkiestra akordeonowa Pulsanti w składzie:Dominik Żych, Wojciech Kowal, Maksymilian Lejk, Albert Woelke, Kamil Heliasz, Martyna Podolska-Dębska, Ewa Nizielska, Małgorzata Remiszewska, Jakub Kolańczyk, Mikołaj Skopek, Adam Tarnożek, Paweł Deja, Wojciech UlanowskiSabrina Stachel – dyrygentkaWizualizacje: Saskia WojtalewiczPrzed siebie krok, a potem skok! Wyprawa z guzika na guzik i dalej – po rozmaitych okresach w historii muzyki, jej gatunkach i stylach. Dołączcie do nas, a pobudzimy Waszą wyobraźnię i zainteresowanie sztuką, nakarmimy ciekawość i kreatywność. Specjalnie dla Was stworzymy barwną dźwiękową mozaikę: od muzyki klasycznej, poprzez ścieżki dźwiękowe z popularnych bajek i filmów, po dobrze znane utwory współczesne.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Kameralna15/04/2025, wtorek, godz. 9:00 i 11:00Bilety w cenie: 17 złLekcje z Mistrzami – Fryderyk ChopinMazurki nie tylko na WielkanocDaniel ZiomkoWystąpią:Monika Pionk – śpiew, scenariusz i prowadzenie koncertuDaniel Ziomko – fortepiangodz.9:00 à wiek 10-14 latgodz. 11:00 à Wiek: 14+Czas trwania: ok. 50 min.Święta Wielkanocne za pasem. Czas więc na opowieść o największym polskim Mistrzu kompozycji fortepianowych. Poznacie jego życie i wybrane spośród licznych arcydzieł. Dlaczego właśnie Chopin, zapytacie? Niektóre utwory silnie kojarzą się ze słodkim wielkanocnym przysmakiem – mazurkiem. Podczas lekcji dowiecie się, co łączy mazurki fortepianowe z tymi wypiekanymi. Usłyszycie także inne wspaniałe tańce, takie jak: kujawiak, polonez czy walc, a przede wszystkim poznacie bliżej patrona naszej Filharmonii.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB25/04/2025, piątek, godz. 19:00Bilety: 32-121,5 złKoncert symfoniczny – Konstanty Andrzej KulkaKonstanty Andrzej Kulkaorkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBRuben Silva – dyrygentKonstanty Andrzej Kulka – skrzypceProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Stanisław Moniuszko – Mazur z opery Halka [5']Karol Lipiński:– Rondo koncertowe C-dur op. 18 [13']– Fantazja G-dur na motywach z opery Krakowiacy i Górale J. Stefaniego op. 33 [12']Przerwa [20']Manuel Enriquez – Rapsodia Latinoamericana [15']Arturo Márquez: – Danzón nr 2 [10']– Conga del fuego nuevo [5']W ostatni piątek kwietnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej gościmy wyjątkowego artystę. Pochodzący z Gdańska jedenz najwybitniejszych polskich skrzypków Konstanty Andrzej Kulka, który pomimo 78 lat zadziwia imponującą kondycją artystyczną. Maestro Kulka  z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wykona dwa dzieła jednego najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec swoich czasów, stawianych na równi z Niccolò Paganinim - Karola Lipińskiego. Dyryguje Ruben Silva. --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch MuzycznyData rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025
16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka  2025 16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka 2025 W 2025 roku festiwal Hevelka świętuje swoje 10 lat! Z tej okazji szykujemy dla Was moc atrakcji. Tradycyjnie już zapraszamy w maju na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, aby rozsmakować się w polskich trunkach rzemieślniczych w towarzystwie doskonałego street foodu i miło spędzić czas.Gdańska Fundacja Kultury ponownie zorganizuje STREFĘ KULTURY z koncertami instrumentalnymi na trybunach, otwartymi dla wszystkich uczestników Hevelki. W tegorocznej ofercie artystycznej nie zabraknie improwizacji młodych gdańskich pianistów jazzowych, pojawi się także muzyka gitarowa. Główną atrakcję stanowić będą wieczorne pokazy artystyczne, łączące ze sobą muzykę i sztuki plastyczne - malowanie na piasku.GE3K Events jak zwykle zorganizuje obszerną STREFĘ GIER PLANSZOWYCH z mnóstwem planszówek i karcianek do wyboru, najlepszymi animatorami w Trójmieście, turniejami oraz konkursami. Pojawią się też premierowo atrakcje, jakich dotychczas na Hevelce nie było. Więcej informacji już niebawem!----------Czego można oczekiwać od Hevelki?- najlepszych piw rzemieślniczych od topowych browarów i wschodzących gwiazd sceny kraftowej;- premier i limitowanych piw, dostępnych tylko w kegach;- szerokiego wyboru piw bezalkoholowych i niskoprocentowych, aby każdy - również ten niepijący - znalazł coś dla siebie;- bogatej oferty wysokogatunkowych trunków innych niż piwo - destylatów, miodów, cydru;- licznych foodtrucków, serwujących różnorodną kuchnię, w których każdy znajdzie coś pysznego;- komfortu, który oferuje Polsat Plus Arena w postaci klimatyzowanej, wygodnej przestrzeni, wielu miejsc siedzących, odpowiedniego zaplecza sanitarnego i udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami;- pewności, że żadna pogoda nie pokrzyżuje Wam planów, gdyż stadion daje schronienie przed ewentualnym deszczem, a jednocześnie umożliwia wypicie piwa na świeżym powietrzu, otwierając swoje przestronne trybuny.----------Godziny otwarcia:16.05.2025 - 16:00 - 00:0017.05.2025 - 14:00 - 00:00----------BILETY - sprzedaż online już niebawem!Ceny:- bilet 1-dniowy: 33 zł online lub 36 zł na miejscu,- bilet 2-dniowy: 46 zł online lub 50 zł na miejscu.W cenie biletu zawarty jest bonus do wyboru:- szklanka festiwalowa,- wsparcie Fundacji Hospicyjnej.Promocja: od 21.00 bilet jednorazowy bez bonusu – 15 zł. Obowiązuje przy zakupie biletów w kasach.Bilet wstępu na Hevelkę uprawnia również do korzystania z bogato wyposażonej Strefy Gier Planszowych i udziału w koncertach organizowanych w Strefie Kultury.Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii 1, pomorskieData rozpoczęcia wydarzenia: 16.05.2025
KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: SYGNALISTATreść komentarza: NAWROCKI NIE NADAJE SIĘ NA PREZYDENTA TO JAK NIKODEM DYZMA MIAŁ BYĆ PREMIEREMData dodania komentarza: 14.02.2025, 09:43Źródło komentarza: [GALERIA ZDJĘĆ] Karol Nawrocki – obywatelski kandydat na prezydenta w Tczewie. Przywitany przez tłum tczewian, wyborców z Kociewia, ale też Żuław i Powiśla!Autor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)
Reklama
Reklama
Reklama