Wybór podręcznika na każdym z poziomów nauczania jest kluczowy dla efektywności edukacji. Tymczasem bogactwo oferty wydawniczej sprawia, że nie jest to zadanie łatwe. A jakimi kryteriami warto się kierować przy wyborze podręcznika?
Właściwy dobór treści
Poszukując wartościowego podręcznika, należy przyjrzeć się jego warstwie merytorycznej. Książka ma gromadzić podstawowy zasób wiedzy z danej dziedziny nauki. Każde z zagadnień powinno zostać przedstawione w sposób obiektywny, bez eksponowania prywatnych opinii autorów.
Podręczniki do przedmiotów ścisłych i przyrodniczych mają rzetelnie prezentować aktualny stan wiedzy, unikając kontrowersyjnych teorii, niepopartych dowodami naukowymi. Z kolei w przypadku książek wykorzystywanych na zajęciach z przedmiotów humanistycznych najistotniejsze jest, aby bazowały na obiektywnych źródłach historycznych oraz wiarygodnych dokumentach archiwalnych, a także odwoływały się do tekstów literackich reprezentujących różne kierunki i stylistyki.
Sposób przekazu - klucz do skutecznego przyswojenia wiedzy
Równie ważny jak dobór treści jest sposób jej przekazania. Autorzy podręczników posługują się językiem oficjalnym, ale powinien on - zachowując swój formalny charakter - być dostosowany do wieku ucznia i jego zdolności percepcji. O tych samych zagadnieniach trzeba pisać inaczej, gdy adresatem jest dziecko kilkuletnie, a inaczej kierując wywód do nastolatka przygotowującego się do egzaminu dojrzałości.
Ponadto podręcznik, aby skutecznie przekazywać wiedzę, musi posiadać przemyślaną kompozycję. Materiał powinien być ułożony przejrzyście i uporządkowany w taki sposób, aby uczeń stopniowo zapoznawał się z treściami o coraz wyższym stopniu trudności.
Postaw na sprawdzonych autorów i wydawców
Wybierając podręcznik, należy także zwrócić uwagę na zespół, który go przygotował. Nazwiska autorów znanych z wcześniejszych publikacji i cenionych w środowisku dydaktyków to gwarancja wysokiego poziomu merytorycznego książki oraz jej atrakcyjności językowej.
Nie bez znaczenia pozostaje także wydawca. Warto stawiać na publikacje uznanych oficyn edytorskich, od lat funkcjonujących na rodzimym rynku, tym bardziej że ich asortyment jest znacznie szerszy niż wydawnictw nowo powstałych. Przykładem bogata oferta podręczników wydawnictwa WSiP, Nowa Era, Pearson bądź Operon.
Napisz komentarz
Komentarze