czwartek, 21 listopada 2024 13:24
Reklama
Reklama

Święto kupców i rzemieślników. 763. Jarmark świętego Dominika startuje już 22 lipca!

Wielkimi krokami zbliża się 763. Jarmark świętego Dominika. W Śródmieściu Gdańska staną setki kramów i stoisk gastronomicznych. Przez trzy tygodnie miastem rządzić będą kupcy i artyści. Będzie również niezwykła Uliczka Pomorska oraz strefa Pomorskiej Ekonomii Społecznej.
Święto kupców i rzemieślników. 763. Jarmark świętego Dominika startuje już 22 lipca!

Jarmark św. Dominika to jedna z najpopularniejszych i najstarszych imprez plenerowych o charakterze handlowo-rozrywkowym w Europie.

763. Jarmark św. Dominika
Jarmark św. Dominika to Gdańska tradycja. Tak jak Solidarność i bursztyn, także Jarmark św. Dominika jest jednym z symboli miasta. Nie tylko przysparza popularności w Polsce, Europie ale i na świecie. Tegoroczna edycja rozpocznie się 22 lipca. Potrwa trzy tygodnie, do 13 sierpnia. Nie sposób wyliczyć wszystkich wydarzeń i atrakcji, jakie czekać będą na odwiedzających w tym okresie Gdańsk.

Uliczka Pomorska 
Jednym z wyjątkowych miejsc na mapie Jarmarku będzie Uliczka Pomorska.
- Uliczka Pomorska kusić będzie regionalnymi smakami i wyjątkowymi produktami. Nie zabraknie pomorskich miodów, naturalnych i smakowych oraz pitnych. Będzie można spróbować Nalewki Gdańskiej i Kaszubskiej z truskawki, jarzębiny czy wędzonej śliwki - opisuje Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Na smakoszy będą czekały długo dojrzewające sery z mleczarni Skarszewy wyrabiane według dawnych receptur, w tym najciekawszy pod względem smaku oraz historii ser Werderkase. Ale to nie wszystko, Uliczka Pomorska to również miejsce artystyczne. Będą stoiska z regionalną porcelaną i ceramiką, ręcznie haftowanymi w kaszubskie wzory kołdrami, tkanymi dywanami i poduszkami.
- Na pewno każdy znajdzie tu coś wyjątkowego, dlatego odwiedzając jarmark warto odwiedzić Uliczkę Pomorską – dodaje wicemarszałek.

Kogut symbolem Jarmarku
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. W jednym z najstarszych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: W miesiącu sierpniu odbywa się wielki Jarmark od św. Dominika, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim. Na Jarmark zewsząd przybywali też cyrkowcy, akrobaci i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno… syreny.

Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta Gdańska. Tę tradycję przerwała II wojna światowa. Powrócono do niej w 1972 roku. I to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.

Święto Kociewia
Święto Kociewia na Jarmarku św. Dominka to jedyne takie wydarzenie, które integruje wszystkie trzy kociewskie powiaty: starogardzki, tczewski i świecki oraz popularyzuje ich bogactwo kulturalne. Wydarzenie tradycyjnie rozpocznie Korowód Kociewski, czyli barwny przemarsz Kociewiaków, którzy przechodząc ulicami Gdańska śpiewem i tańcem zachęcać będą mieszkańców i turystów do wspólnej zabawy. Święto naszego regionu rozpocznie się 4 sierpnia. Gorąco zachęcamy do udziału.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama