Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podstawą oszacowania szkód spowodowanych suszą jest złożenie wniosku za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”, dostępnej pod adresem: aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign (jak miało to miejsce od 2020 roku), która dokona oceny strat na podstawie danych Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego. Zmianie ulega m.in. fakt, że wniosek złożony o oszacowanie szkód tylko przez komisję gminną (niezależny od tego w aplikacji) nie pozwoli na otrzymanie wsparcia! Wymagane jest mimo wszystko zalogowanie w aplikacji.
Logowanie do aplikacji odbywa się za pomocą Profilu Zaufanego. Aplikacja ta automatycznie generuje protokół oszacowania szkód (gdy szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej) lub kalkulację oszacowania szkód (gdy szkody wynoszą nie więcej niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej).
Zmiany w stosunku do kampanii 2022:
1. Nie można anulować wysyłki wniosku
2. Usunięcie sekcji wniosku Informacje o szkodach na stawach rybnych oraz Informacje o szkodach na uprawach trwałych
3. Załączanie dokumentów poświadczających dodatkowe koszty poniesione na produkcji zwierzęcej
W przypadku uwag do wyników szacowania strat przez aplikację rolnik może zwrócić się o dodatkowe szacowanie szkód przez komisję gminną, która dokona oceny strat podczas wizji w terenie. W takim wypadku, osoba zainteresowana powinna złożyć wniosek w swoim urzędzie gminy, pod który podlega dane gospodarstwo rolne. Wnioski pobrać można zarówno z oficjalnych stron internetowych urzędów gminy, jak i osobiście, w siedzibach urzędów.
Złożenie wniosku w aplikacji jest wystarczające do oszacowania strat i pozwala na rozpoczęcie zbiorów, natomiast wniosek o ocenę strat przez Komisję wstrzymuje zbiory do czasu dokonania szacunku – informują urzędnicy.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1350), producent rolny zgłasza wystąpienie szkód w terminie umożliwiającym ich szacowanie, nie później niż do dnia 15 września roku wystąpienia szkody.
Zaznaczyć należy, że wniosek złożony o oszacowanie szkód tylko przez komisję gminną nie pozwoli na otrzymanie wsparcia – rolnik musi złożyć wniosek w aplikacji, by wygenerować protokół oszacowania szkód. Komisja powołana przez Wojewodę będzie przekazywać rolnikowi jedynie raport oszacowania szkód, który bez protokołu szacowania szkód (z aplikacji) nie uprawnia do uzyskania pomocy! Konieczne jest bowiem złożenie wniosku przez aplikację.
Jeżeli występują problemy w działaniu aplikacji można je zgłosić do Ministerstwa na adres e-mail: [email protected]
Szczegółowe informacje pod adresem: www.gov.pl/web/rolnictwo/szacowanie-suszy
Napisz komentarz
Komentarze