Na terenie starogardzkiej jednostki penitencjarnej goszczono przed kilkoma dniami:
- NOKIĘ, a właściwie BONĘ wraz kpr. Małgorzatą Stepień. Piesek w Służbie Więziennej jest już od 8 lat, a ze swoją przewodniczką pracują razem od trzech. Bonę wyróżnia wielka chęć zabawy i aktywność oraz ogromna (i wzajemna) miłość do swojej opiekunki.
- NIBĘ oraz st. sierż. sztab. Sylwię Tuszkiewicz - Cieplińską, która pracuje w dziale ochrony i swoją współpracą ze zwierzęciem od 2018 r. wspomagają pracę funkcjonariuszy w zakresie wykrywania substancji odurzających na terenie jednostki penitencjarnej. W ocenie przewodniczki „Niba to, pomimo swojego filigranowego wyglądu, prawdziwy charakterniak, niesforna i zadziorna, ale za to ogromnie kochana”.
- NELĘ razem z przewodnikiem st. sierż. sztab. Patrykiem Granica, którzy nierozłączni są ze sobą od 2018 r. Nie sposób nie zauważyć ogromnej więzi psa ze swoim przewodnikiem Zwierzę charakteryzuje ogromna żywiołowość, stała chęć do zabawy i niska tolerancja na inne zwierzęta przebywające w jego pobliżu.
- NORTA wraz ze st. kpr. Marcelim Zarębskim, którzy znajdują się na początku wspólnej drogi służbowej. Do swojej macierzystej jednostki penitencjarnej zwierzę trafiło w czerwcu br. Piesek jest bardzo przyjazny, energiczny i bardzo lubi głaskanie.
- NIGRĘ oraz st. sierż. sztab. Roberta Szostaka, który ze swoim podopiecznym współpracuje najdłużej z całej grupy - od 2016 r. Nigra w zakładzie karnym służy na rzecz społeczeństwa już od 9 lat i prawdopodobnie najbliższy rok będzie już ostatnim spędzonym w jednostce penitencjarnej. Przewodnik podkreśla, iż jest to pies, pomimo swojego wieku, bardzo pracowity i energiczny. Bardzo związany ze swoim panem, nie lubi, gdy opiekuje się nim jakaś inna osoba.
- UGO wraz ze st. sierż. Mateuszem Gerigk, którzy przyjechali na szkolenie z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim. Jako jedyny z całej grupy Ugo jest psem patrolowo - tropiącym. Ze swoim przewodnikiem pracują od niedawna – ok. 2 tygodnie, ale już można zauważać niezawodność zwierzęcia oraz niezwykle posłuszeństwo wobec opiekuna. Docelowo będzie wykorzystywany podczas pościgów oraz ochrony meczów piłki nożnej rozgrywanych w powiecie starogardzkim.
- NEL - piesek policyjny wraz ze swoim przewodnikiem, których mieszkańcom Starogardu Gdańskiego nie trzeba przedstawiać. Typowy owczarek belgijki, w służbie od około roku. Jest psem niezwykle efektywnym, uwielbiającym swoją pracę, bardzo pozytywnie nastawionym do ludzi.
Funkcję gospodarza pełnił NEMO oraz jego przewodnik sierż. Bartłomiej Ehllert. Piesek specjalny w starogardzkiej jednostce przebywa już od 7 lat, z czego ostatnie 3 współpracuje ze swoim obecnym przewodnikiem. W ocenie przewodnika „Nemo jest bardzo mądrym i bystrym psem. Uwielbia czułości i jest ogromnie zazdrosny, gdy nie znajduje się w centrum zainteresowania”.
Do czego wykorzystuje się psy specjalne w jednostce penitencjarnej?
Psy specjalne są wykorzystywane w zakresie wykrywania substancji narkotycznych przez realizację kontroli: osób, paczek, korespondencji, pojazdów, miejsc czasowego pobytu osadzonych oraz w uzasadnionych przypadkach wykonywaniem zadań na rzecz oddziałów mieszkalnych, w zakresie kontroli osadzonych, ich rzeczy, odzieży i bielizny oraz cel mieszkalnych, a także doraźne patrolowanie terenu wokół jednostki.
Przebieg szkolenia
Szkolenie było prowadzone na terenie Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim oraz Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej Starogard Gdański S.A, którym serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji przeprowadzonego szkolenia dla psów specjalnych.
Markery środków odurzających zostały umieszczone w samochodach osobowych, autobusie, specjalnie przygotowanych skrzynkach oraz pomieszczeniu garażowym.
Wszystkie te miejsca tworzyły dla zwierząt różne i specyficzne warunki pracy, często odmienne od posiadanych przez nich dotychczas doświadczeń. Zapachy płynów eksploatacyjnych pojazdów, spalin samochodowych oraz farb i lakierów z pewnością bardzo utrudniły zwierzętom osiągniecie stawianego im celu przez przewodników.
Psów specjalnych nie da się oszukać…
Za każdym razem zwierzęta poradziły sobie bezbłędnie ze wskazaniem miejsca ukrycia środków narkotycznych. Na wyróżnienie zasługuje ich błyskawiczne i sprawne działanie, potwierdzające tezę, „ich węch jest niezawodny”. Powyższe, świadczy o tym, iż zwierzęta są świetnie przygotowane do wyzwań stawianych przed nimi w obu formacjach mundurowych.
Podsumowanie
Organizacja tego typu szkoleń ma na celu doskonalenia umiejętności psów specjalnych w zakresie wykrywania substancji odurzających, co przełoży się na podniesienie efektywności podczas realizacji zadań służbowych. Jest to też świetny moment dla przewodników psów do wymiany wzajemnych doświadczeń w zakresie żywienia, metod szkolenia, czy sprawowania codziennej opieki nad zwierzęciem. Niewątpliwie ważny jest również fakt możliwości integracji funkcjonariuszy, którzy swoja codzienną służbę realizują z czworonogiem u boku.
Napisz komentarz
Komentarze