Reklama
środa, 27 listopada 2024 21:32
Reklama
Reklama

Malowane barwy życia. Z milicji na płótno

SKARSZEWY. Starszego pana z analogowym aparatem fotograficznym często można spotkać na różnych imprezach gminnych. Przechadza się nieśpiesznie, uśmiecha do ludzi, czasami do kogoś się przysiądzie, ale mówi mało. Za to chętnie słucha.
Malowane barwy życia. Z milicji na płótno
Wystawa malarstwa Antoniego Kruczkowskiego w Zamku Joannitów
Może Antoni Kruczkowski z zasłyszanych opowieści także czerpie inspiracje do tego, co później, w zaciszu swojego małego mieszkanka przenosi na płótno. Może to ludzkie emocje przekładają się na niesamowite barwy jego obrazów.

Z milicji na płótno
- Jestem poznaniakiem. Pod koniec wojny trafiłem na Pomorze, bo walczyć mi się chciało. W Cytadeli w Poznaniu jeszcze wtedy byli Niemcy, ale to już była ich końcówka i wojować nie bardzo było z kim. Formowała się „nowa władza” i to ta władz zdecydowała, że na Pomorzu bardziej się przydam. Założyłem mundur. Niestety, nie wojskowy a milicyjny. Przez dwa lata pracowałem w zaopatrzeniu. Jakoś nie połapałem się, że samo pracowanie tu nie wystarczy i nieopatrznie pochwaliłem nie tą władzę co trzeba. No i wywalili mnie. Tak zaczęła się moja przygoda z budowlanką.
To była nie lada przygoda – dwa razy Antoni Kruczkowski bił rekord Polski. W 1950 r. w tzw. zespole trójkowym wykonał…1005, 93% normy. Przez 42 minuty młoda trójka zbudowała 3 m sześc. muru piwnicznego. Budowali „Hartwig”. Później w ciągu ośmiu godzin powstało dzięki niemu 126,55 m sześc. ściany liceum technicznego przy Żuławskiej w Gdańsku. Za te wyczyny Antoniego Kruczkowski „namalowano” i portret powieszono na dworcu głównym w Gdańsku. Ot, człowiek na płótnie. Symbol czasów.

Zatęsknił za naturą
Tym „symbolem” został jakby niechcący. Lubił pracować i tyle. Do żadnej partii nie należał. Poza portretem innych awansów nie było. Lata mijały, przyszła pora emerytury i nagle zrozumiał, że nie smakuje mu już miasto. Zatęsknił za przestrzenią, za naturą. Poszukał cichego siedliska. Znalazł na Kociewiu, w Bożympolu Królewskim. Lata tytanicznej pracy pozwoliły na zakup maleńkiego domku. Przy domku powstała pasieka. I zaczęło się malowanie. Najpierw szedł na łąki, na pola, do lasów, szukał czegoś co zachwyci, zatrzyma wzrok. Robił zdjęcia. Z tych zdjęć, przenoszonych na płótno powstawała coraz bogatsza galeria…

Ciągle się uczę
Antoni Kruczkowski z żoną mieszkają w Skarszewach. – Stąd wszędzie bliżej – mówi. – Lata lecą, siły już nie te. Z Bożegopola trudno było wydostać się naszym „maluszkiem”, zwłaszcza zimą.
- Ciągle się uczę – sędziwy pan pokazuje książki o sztuce malarskiej, o fotografii. – Przecież nie jest na to za późno?
Patrzy w oczy, czeka na odpowiedź, na potwierdzenie, że dla swojego tworzenia ma zawsze dobry czas.
Wystawa jego obrazów urzeka – kolorami, formą. Widać w krajobrazach, kwiatach, aktach niezwykłą umiejętność patrzenia, dociekliwość, umiłowanie świata.
– Ja umiem iść daleko. Tam, gdzie nikt nie chodzi. Wiem, gdzie leżą piękne kamienie, gdzie najpiękniej kwitną maki. Chociaż maków w tym roku niewiele…
* * *
Gorąco można polecić odwiedzenie tej wystawy. A jeśli przy odrobinie szczęścia uda się spotkać jej autora – warto posłuchać tego, co ma do powiedzenia.


Gminny Ośrodek Kultury w Skarszewach zaprasza do zwiedzenia Wystawy Malarstwa pana Antoniego Kruczkowskiego, od 20 lipca do 31 sierpnia, w godz. 9 – 19.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama