Na czym polega wybielanie zębów?
Zabieg wybielania zębów pozwala na uzyskanie idealnie białego uzębienia, nawet jeśli jego naturalna barwa jest od niego daleka. Białe zęby prezentują się niezwykle efektownie. Dodają urody i pewności siebie – zarówno na co dzień, jak i w sytuacjach zawodowych. Nawet jeśli obecnie nie możesz pochwalić się białym uśmiechem, rozważ wybielanie zębów w przyszłości.
Zabiegi tego rodzaju przeprowadzane są z wykorzystaniem różnych metod. W warunkach domowych pacjenci stosują pasty i płyny wybielające, które są one w stanie usunąć lub zniwelować jedynie powierzchowne osady czy przebarwienia.
Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologii estetycznej jest znacznie skuteczniejsze i pozwala na uzyskanie pożądanych efektów. Stomatolodzy posługują się lampami LED, laserem lub wykonują dla swoich pacjentów specjalne nakładki. W wyniku takich zabiegów zęby zmieniają kolor – z kremowego, żółtawego czy nawet lekko brunatnego – na biały odcień, który jest dobierany przez stomatologa w konsultacji z pacjentem.
Jak dbać o zęby po zabiegu wybielania?
Po przeprowadzeniu serii zabiegów wybielania zęby będą prezentować się doskonale. Po wybielaniu należy o nie odpowiednio zadbać, aby efekt pozostał na dłużej.
Przede wszystkim przez pierwszych kilka lub kilkanaście dni pacjent powinien stosować tzw. białą dietę, czyli unikać produktów zdolnych do przebarwiania szkliwa. Polega to właściwie na wyeliminowaniu ze swojego codziennego jadłospisu, na około 1-2 tygodnie produktów takich jak: buraki, czerwone wino, kawa i mocna herbata, wiśnie, jagody czy ciemne winogrona. Ponadto należy wykluczyć czekoladę, ciemne sosy, niektóre wędliny, pasztety, a także ser żółty i topiony, warzywa surowe i gotowane, owoce (z wyjątkiem bananów) oraz przyprawy (kurkuma, curry, papryka czy cynamon). Nie warto pić piwa ciemnego i jasnego oraz kolorowych alkoholi. Tuż po wybielaniu, przez około 2 godziny, stomatolodzy odradzają spożywanie jakichkolwiek produktów. Można jedynie pić wodę mineralną - gazowaną lub niegazowaną.
W ramach białej diety można spożywać: ryż, różne rodzaje kasz i białe sosy, makaron, ziemniaki, banany, jajka, kurczaka i ryby gotowane, jogurty naturalne, pieczywo białe, płatki śniadaniowe kukurydziane czy produkty mleczne i sery. Efekt wybielenia pozostanie z Tobą na dłużej, gdy będziesz używać jedynie białej pasty do zębów. O poradę w tym zakresie można poprosić stomatologa, u którego zęby były wybielane.
W okresie co najmniej kilku dni po przywróceniu zębom idealnego białego odcienia nie należy używać płynów do płukania jamy ustnej.
Z uwagi na to, że zabieg wybielania zębów może spowodować powstanie przejściowej nadwrażliwości, używaj szczoteczek do zębów z miękkim włosiem w parze z pastami przeznaczonymi dla pacjentów z nadwrażliwością uzębienia.
Pamiętaj także o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Przestrzegając tych wszystkich zasad, zatrzymasz piękny i biały uśmiech na długi czas. Pacjent powinien umawiać się przynajmniej raz na rok do stomatologa i wykonywać zalecane mu zabiegi profilaktyczne, w tym fluoryzację czy ściąganie kamienia nazębnego. Zanim zostanie dokonane wybielanie, należy przejść przez etap wywiadu i badania oraz przez profesjonalne oczyszczenie zębów. Bez tych elementów przygotowawczych zabieg wybielania nie przyniesie pożądanych rezultatów, albo będą one utrzymywały się znacznie krócej, niż oczekiwałby tego stomatolog i sam pacjent.
Napisz komentarz
Komentarze