Rosnące koszty ogrzewania i energii, a także silne trendy proekologiczne mobilizują Polaków do poszukiwania nowych, ekonomicznych rozwiązań m.in. w obszarze ogrzewania mieszkań. Dlatego coraz częściej spółdzielnie mieszkaniowe samodzielnie wprowadzają ekologiczne rozwiązania. Jakie? Oto przykłady.
Odnawialne źródła energii na topie
Odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa i geotermalna, znajdują się teraz na szczycie listy priorytetów energetycznych na całym świecie. To rozwiązania, które nie tylko pomagają w redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale także zapewniają trwałe, ekologiczne źródło energii.
Przejście na odnawialne źródła energii to nie tylko inwestycja w przyszłość naszej planety, ale także oszczędność na rachunkach za energię i niezależność energetyczną. Dlatego coraz więcej osób, firm i krajów decyduje się na wykorzystywanie tych ekologicznych i zrównoważonych źródeł energii. Na koniec czerwca 2023 r. moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii w Polsce wzrosła o 5,1 GW w porównaniu do czerwca 2022 r. Nadal najpopularniejsze są instalacje fotowoltaiczne. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych także wybiera takie rozwiązania.
Zmiana źródeł ogrzewania korzyścią dla planety i domowych budżetów
Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem, które pomaga w redukcji rachunków za ogrzewanie, jest zmiana źródeł ogrzewania. Wykorzystanie węgla i innych paliw stałych, których spalanie przyczynia się do emisji netto ditlenku węgla i innych szkodliwych substancji, zostaje sukcesywnie redukowane.
– Osiedla coraz częściej korzystają z nowoczesnych i ekologicznych metod, które umożliwiają im redukcję rachunków za ogrzewanie. Jedną z nich jest rekonstrukcja systemu ciepłowniczego tj. likwidowanie użytkowania paliwa kopalnego – głównie węgla – i podniesienie efektywności wytwarzania i przesyłu ciepła – wyjaśnia Sławomir Madejski, Prezes Zarządu CEDR Energo. – Coraz popularniejsza staje się korzystanie z biomasy. W ten sposób ograniczamy redukcję tlenku węgla o blisko 30 procent, ditlenku węgla o 38 procent, a ditlenku siarki – aż o 96 procent.
Ponadto, likwidacja sieci przesyłowej CWU podnosi sprawność wytwarzania i przesyłu ciepła nawet do 78 proc. z niecałych 50 proc. Skorzystanie z takiego rozwiązania ogranicza także koszty ciepła dla mieszkańców o 1/12 w porównaniu ze starym systemem.
Oprócz ekologicznych kotłowni, ekologiczne osiedla wprowadzają szereg innych innowacyjnych rozwiązań, takich jak recykling wody deszczowej, elektromobilność, czy dodatkowo nasadzoną zieleń miejską. Te wszystkie elementy razem tworzą harmonijne środowisko, w którym mieszkańcy mogą cieszyć się komfortem życia, nie niszcząc przyrody.
Inwestowanie w rozwiązania przyjazne elektromobilności
Inwestowanie w rozwiązania przyjazne elektromobilności na osiedlach to krok w kierunku bardziej zrównoważonych i ekologicznych społeczności. Elektromobilność odgrywa coraz większą rolę w transformacji sektora transportu, a jej wprowadzenie na osiedla ma wiele korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego.
Standardem są ładowarki do samochodów elektrycznych czy preferencyjne miejsca parkingowe dla posiadaczy takich aut. Wybrane spółdzielnie inwestują także w stojaki rowerowe, a niektóre umożliwiają wynajem rowerów. Wszystkie te działania mają doprowadzić do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do powietrza, zredukowania hałasu jednocześnie pomagając realnie zaoszczędzić pieniądze – koszty utrzymania samochodu elektrycznego są niższe niż w przypadku klasycznych pojazdów.
Jakie jeszcze rozwiązania wprowadzają osiedla? Inwestują m.in. w termomodernizację budynków, na którą obecnie można otrzymać dofinansowanie, a także w systemy recyclingu czy kompostownie do śmieci.
Napisz komentarz
Komentarze