Blisko 22 miliony uprawnionych do głosowania Polaków (z ponad 29,5 miliona) oddało głos w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu. Polacy głosowali w Ojczyźnie i poza granicami kraju, a także na statkach. Najwyższą frekwencję w kraju odnotowano w województwie mazowieckim (79,27 proc.), najniższą natomiast w województwie opolskim (66,55 proc.). W województwie pomorskim frekwencja wyniosła 75,29 proc.
We wtorek PKW podała ostateczne wyniki głosowania, zebrane ze 100 proc. komisji wyborczych.
W Sejmie zasiądzie 460 posłów, wśród których najwięcej (194) będzie przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Koalicja Obywatelska uzyskała 157 mandatów, natomiast Trzecia Droga – czarny koń tych wyborów - 65. 26 posłów na ławy poselskie wprowadzi Lewica. Nieco mniej, bo 18 posłów reprezentować będzie wyborców z ramienia Konfederacji. Z danych wynika jasno, że wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość, jednak to opozycja (po zsumowaniu posłów trzech partii: Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy) będzie miała większość, bo aż 248 głosów.
Poseł z powiatu starogardzkiego
W wyborach do sejmu w okręgu 25. (powiaty: starogardzki, tczewski, gdański, malborski, nowodworski, sztumski, kwidzyński oraz miasta: Gdańsk i Sopot) przypadło 12 mandatów.
Do sejmu weszli: Kacper Płażyński (PiS, 100 445 głosów), Kazimierz Smoliński (PiS, 16 177 głosów), Jarosław Sellin (PiS, 7 284 głosy), Agnieszka Pomaska (KO, 83 590 głosów), Jacek Karnowski (KO, 55 069 głosów), Piotr Adamowicz (KO, 23 147 głosów), Jarosław Wałęsa (KO, 17 408 głosów), Magdalena Kołodziejczak (KO, 12 773), Patryk Gabriel (KO, 11 201 głosów), Agnieszka Buczyńska (TD, 35 213 głosów), Magdalena Sroka (TD, 18 348 głosów) oraz Katarzyna Kotula (Lewica, 33 122 głosy). Warto zaznaczyć, że do Sejmu wraca przedstawiciel powiatu starogardzkiego - Patryk Gabriel.
W wyborach do senatu z okręgu 66. (powiaty: starogardzki, gdański i tczewski) startowało 3 kandydatów. Największe poparcie i mandat na kolejną kadencję uzyskał obecny senator Ryszard Świlski (KO), przy którego nazwisku krzyżyk postawiło 104 759 osób.
- Wynik i ponowny wybór to dla mnie ogromne zobowiązanie. Dziękuję wszystkim za wsparcie i pomoc. Tak, jak do tej pory, będę zabiegał o sprawy naszego regionu. Przed nami dużo pracy – powiedział dla Gazety Kociewskiej Ryszard Świlski.
Płażyński: Szanujmy wynik wyborów
Spośród posłów najwięcej głosów uzyskał Kacper Płażyński z Gdańska, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, który powiedział nam: „Jestem zaszczycony wysokim poparciem, jakie uzyskałem od mieszkańców Kociewia. Dziękuję za każdy głos i za wielką pomoc, jaką od Państwa otrzymałem w trakcie kampanii. To dla mnie szczególnie ważny region, świetnie się tu czuję i dostrzegam drzemiący w Kociewiu potencjał. Jako poseł będę robił to, co do tej pory – pracował w interesie mieszkańców, bez względu na to, jakie kto ma poglądy polityczne. I będę to robił niezależnie od tego, czy Prawo i Sprawiedliwość będzie tworzyć rząd, czy przejdzie do opozycji. Możemy być dumni z tego, co udało się zrobić w ciągu ostatnich 8 lat, były one bardzo dobre dla Polski i dla Kociewia. Myślę, że trzeba też już raz na zawsze skończyć ze straszeniem ludzi brakiem demokracji, autorytaryzmem i tak dalej. Były wybory, szanujemy ich wynik i idziemy dalej. Trzeba walczyć o Polskę i jej pomyślność. To są ciężkie czasy, w których szczególnie musimy dbać o silny fundament naszego wspólnego państwa”.
Z prośbą o powyborczy komentarz zwróciliśmy się do wybranych przedstawicieli wszystkich ugrupowań, które weszły do Sejmu. Niestety do dnia publikacji większość osób nie odpowiedziała.
Rozkład głosów w powiecie starogardzkim
W powiecie starogardzkim najwięcej osób (24 295) oddało swój głos na komitet wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Nieco niższe poparcie, bo 18 713 głosów uzyskał koalicyjny komitet wyborczy Koalicji Obywatelskiej. Na Trzecią Drogę oddano 9 059 głosów, natomiast komitet wyborczy Konfederacji Wolność i Niepodległość - 4 506 głosów. KW Nowa Lewica cieszył się poparciem 4 208 wyborców, a na KW Polska Jest Jedna głosowało 1 423 uprawnionych. Podobny wynik – 1 024 głosy – wywalczyli Bezpartyjni Samorządowcy.
Najwyżej miasto Starogard, najniżej gmina Bobowo
Spośród 92 744 uprawnionych do głosowania w powiecie starogardzkim, do lokali wyborczych udało się 64 907 osób, co stanowi 69,99 proc. wszystkich mieszkańców dorosłych.
Największą frekwencją poszczycić może się miasto Starogard, w którym o przyszłości Polski pragnęło zadecydować 73,42 proc. mieszkańców. Najmniej osób głosowało natomiast w gminie Bobowo. Tam do urn udało się zaledwie 65,60 proc. wyborców. W pozostałych gminach wyniki prezentują się następująco: gm. Czarna Woda – 71,40 proc., miasto Skórcz – 71,76 proc., gm. Kaliska – 67,75 proc., gm. Lubichowo – 68,98 proc., gm. Osieczna – 70,57 proc., gm. Osiek – 72,09 proc., gm. Skarszewy – 68,17 proc., gm. Skórcz – 66,03 proc., gm. Smętowo Graniczne - 67,04 proc., gm. Zblewo – 69,97 proc.
Mamy dwóch posłów z Kociewia! Jak głosował powiat starogardzki i która gmina zanotowała najwyższą frekwencję, a która najniższą?
W niedzielę Polacy zadecydowali, kto w najbliższych latach tworzyć będzie rząd. Wybory te były niezwykle ważne, co pokazała najwyższa od 1989 roku frekwencja. Do urn wyborczych poszło 74,38 proc. uprawnionych do głosowania. We wtorek przed południem Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki głosowania. Zgodnie z wcześniejszymi sondażami zwyciężyła partia tworząca dotychczas rząd. Koalicja Obywatelska zajęła drugie miejsce. Czarnym koniem tych wyborów była jednak Trzecia Droga Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Do Sejmu weszli także przedstawiciele Lewicy i Konfederacji. Sprawdziliśmy, jak głosowali mieszkańcy powiatu starogardzkiego, jaka była frekwencja w poszczególnych gminach, a także kto otrzymał mandat i tym samym zdobył największe zaufanie wyborców.
- 18.10.2023 12:51
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze