piątek, 27 września 2024 15:31
Reklama
Reklama
Reklama

Sprawa dla prokuratora. Mandat za trefną ziemię z gdańskiego mogilnika Baltic Arena

KOCIEWIE/WOLNY DWÓR. Sprawa podejrzanej ziemi z Letnicy wywożonej nocami na teren byłej żwirowni w Wolnym Dworze trafiła do prokuratora. Potwierdziły się przypuszczenia mieszkańców i radnych. Z protokołu po kontroli inspektorów WIOŚ wynika, że ziemia ta powinna zostać usunięta. Analizy dwóch prób wykazały bowiem przekroczenia standardów jakości składowanej ziemi dla terenów rolnych (za dużo cynku i sumy węglowodorów). Czy ziemia przywieziona z gdańskiego mogilnika zostanie usunięta?
Sprawa dla prokuratora. Mandat za trefną ziemię z gdańskiego mogilnika Baltic Arena
90 wywrotek ziemi z likwidowanego składowiska odpadów – tzw. górotworu, zlokalizowanego na terenie budowy Balic Arena (od 4 marca) zrzucono w Wolnym Dworze, na teren należący do spółki Kopalnie Kruszywa S.C. W. Jelionek, A. Nosowski.
- Ziemię przywożono nocą – wspomina sołtys wsi Stanisław Bukowski.
Burmistrz Skarszew Skalski 23 marca opublikował komunikat: Pragnę uspokoić i zapewnić, że zdrowiu i życiu mieszkańców naszej gminy nic nie grozi. Nie ma również zagrożenia dla środowiska…
27 marca burmistrz zgodził się na odzysk odpadów na rekultywację złoża „Wolny Dwór”.
Jak się  okazuje, Starosta już 26 lutego wydał decyzję rekultywacyjną dla kopalni żwiru w „Wolnym Dworze”! Natomiast 30 marca wydał pozwolenie na przywóz tej ziemi (a ziemię przywieziono 4 marca!).

Przewodniczący Rady Miejskiej w trybie natychmiastowym skierował wniosek do organów ścigania. Prokurator przyjął sprawę i poprosił o uzupełnienie wniosku do 5 sierpnia.
- Wyniki analiz dwóch prób wykazały przekroczenia standardów jakości dla terenów rolnych – powiedziała Iwona Boruchalska. - Przekroczenia stwierdzono w zakresie: cynku - 2 próby i sumy węglowodorów (1 próba). W związku z powyższym właściciel Kopalni Kruszywa S.C. został ukarany mandatem karnym.
Natomiast ziemia ma zostać usunięta, czego powinni dopilnować zgodnie - starosta i burmistrz.

 * * *
GAZETA KOCIEWSKA nr 32
Trefna ziemia do zwrotu

 

4 marca, po otrzymaniu informacji od policji gminni urzędnicy udali się na działkę 189/2 w Wolnym Dworze. Robili zdjęcia.
„Stwierdzili, że zostały tam dowiezione duże ilości mas ziemnych częściowo już zniwelowane. Ocena ogranoleptyczna gruntu nie wskazywała, aby dowieziona ziemia była skażona lub zanieczyszczona. Tego samego dnia pismem powiadomiono Urząd  Marszałkowski, Starostwo Powiatowe oraz właścicieli nieruchomości o niezgodnym z prawem pracach rekultywacyjnych” – napisał 23 marca burmistrz Skarszew Dariusz Skalski w informacji na urzędowej stronie i skarszewskiej kablówce.

Dezaprobata władz lokalnych
Burmistrz Skarszew wziął udział 19 marca  w spotkaniu zorganizowanym w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Tam burmistrzowie i wójtowie gmin, do których transportowano ziemię wyrazili dezaprobatę dla działań inwestora, który nie powiadomił wcześniej władz gminnych o zamiarze transportu i składowania ziemi na ich terenie. Włodarze otrzymali zapewnienie od inwestora i wykonawcy robót, że ziemia z wykopów pod stadion jest glebą organiczną bez jakichkolwiek zanieczyszczeń. Zostało to potwierdzone wynikami badań laboratoryjnych przedstawionych przez Krzysztofa Golmento.
- Jeżeli okazałoby się, że przywieziona ziemia przekracza choć w niewielkim stopniu normy dopuszczalne, należy ją niezwłocznie wywieźć - stwierdził Ryszard Trykosko prezes spółki BIEG 2012 (to zapisała Karolina Ulińska w notatce ze spotkania w UM Gdańsk).
Burmistrz Skalski w komunikacie do mieszkańców napisał, że służby Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego pobrały dodatkowo próbki ziemi m.in. z Wolnego Dworu i niezwłocznie po otrzymaniu tych wyników zostaną one podane do publicznej wiadomości.
Nie wiadomo co pobrały służby Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Natomiast służby Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku nic nie pobrały.

Burmistrz: nic nam nie grozi
Po tym spotkaniu burmistrz Skalski 23 marca opublikował na stronie skarszewy.pl i kablówce komunikat:
„(…) W ostatnim czasie na terenie naszej gminy miał miejsce wzmożony ruch dużych samochodów ciężarowych wożących ziemię spod budowy stadionu narodowego w Gdańsku. Wzbudziło to zrozumiałe zaniepokojenie części społeczeństwa. Zachodziły obawy, że dowożona ziemia może być zanieczyszczona lub wręcz skażona. Władze gminy zareagowały natychmiast. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Skarszewach pojechali na miejsce składowania ziemi, wyrobisko po żwirowni w Wolnym Dworze. Została wykonana dokumentacja zdjęciowa, powiadomiono Urząd Marszałkowski w Gdańsku oraz Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gd. Policja wszczęła w tej sprawie dochodzenie. Chciałbym Państwa uspokoić i zapewnić, że zdrowiu i życiu mieszkańców naszej gminy nic nie grozi. Nie ma również zagrożenia dla środowiska”.
Parę dni później (27 marca) burmistrz pozytywnie zaopiniował wniosek o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odzysku odpadów na cele rekultywacji, złoża „Wolny Dwór”.

Zapewnienia, że ziemia nie jest szkodliwa
Przewodniczący Rady Miejskiej miał przeczucie.
- Dotarła do mnie informacja, iż w Letniewie stwierdzono, że ta ziemia nie jest bezpieczna. Dalej do nas trafia. Prosiłem panów burmistrzów, aby dopilnowali badań – powiedział 29 kwietnia Andrzej Flis podczas XXXII Sesji RM w Skarszewach. - Czy zbadano tę ziemię? Na czyje pozwolenie ziemia jest dalej wożona do Skarszew?
Zastępca burmistrza Skarszew, Zygmunt Wiecki na sesji zapewnił, że gmina ma dwa badania. Powiedział: „Ta ziemia nie jest szkodliwa. Pozwolenia na wywóz do byłej żwirowni nie daliśmy”.
Warto podkreślić, że 27 marca burmistrz Skalski zgodził się na odzysk odpadów na rekultywację złoża „Wolny Dwór”.

 Starosta dał przyzwolenie!
Na sesji 29 kwietnia przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Flis poprosił o wszczęcie postępowania w sprawie ziemi z mogilnika w Letnicy i zawiadomienie policji. Atmosfera na sali stawała się coraz bardziej gorąca, punkt krytyczny przekroczyła, gdy radnych poinformowano, że... wywożący mają zgodę starosty.
Jak się bowiem okazuje, Starostwo już 26 lutego wydało decyzję rekultywacyjną dla kopalni żwiru w Wolnym Dworze! Natomiast 30 marca wydało decyzję zezwalającą na przywóz tej ziemi (a ziemię przywieziono 4 marca!).
Gminna władza, ustami swoich fachowców, zapewniała radnych na sesji i na komisjach, i społeczeństwo w mediach, że w tej sprawie wie wszystko i zgody na wywóz nikt nie ma…

Sołtys walczy
Zbulwersowany problemem Stanisław Bukowski, sołtys Wolnego Dworu, zaalarmował na sesji, że wznowiono przywóz ziemi. Narzekał, że nie ma zabezpieczenia i oznakowania przy żwirowni. - Widziałem jak kilkanaście łódek ziemi trafiło do żwirowni. Ziemia wysypywana jest do wody i zaraz zasypywana. Nikt z osiedla koło nas nie chce tej ziemi.
Naczelnik WGIiOŚ Ryszard Muchowski od menedżera projektu usłyszał, że do Skarszew wywożone są „grunty rolne przeznaczone do rekultywacji”.
- Wożą nocą, bo jest mniejszy ruch – tłumaczył Muchowski, nie widzący w wywózce nic podejrzanego. - Nie możemy dać się zwariować
- Sypią zgodne z dokumentacją? Sprawdzenie to obowiązek urzędu – przypomniał  A. Flis. - Czy musimy czekać na klęskę, aby podjąć temat?

Próbek nie było!
30 kwietnia burmistrz Skalski wystąpił do Starostwa Powiatowego o przeprowadzenie kontroli robót rekultywacyjnych na działce 189/2. 6 maja napisał do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Chciał wyników badań próbek ziemi z Letnicy pobranych w Wolnym Dworze 10 marca i wyników próbek gruntów wywiezionych na inne tereny.
Piotr Trybaszewski, zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska 12 maja odpowiedział, że w Wolnym Dworze WIOŚ nie dokonał poboru prób do analiz.

Mieszkańcy „czują gniew”
W Polska Dzienniku Bałtyckim red. Dorota Abramowicz napisała, że mieszkańcy Wolnego Dworu, mówiąc "stadion, czują gniew” i przypomniała szczegóły sprawy.
- Szybko wyszło na jaw, że transport odbywa się bez niezbędnych pozwoleń – stwierdziła Abramowicz. - Wezwano policję, a władze gminy powołały specjalną komisję. Zrobiło się naprawdę gorąco. Urzędnicy przyjeżdżali do Wolnego Dworu, robili zdjęcia, rozmawiali z ludźmi. A teraz jest cisza.

Radni do prokuratora
Na sesji Rady Miejskiej w Skarszewach, 3 lipca, Komisja Rolnictwa zawnioskowała o skierowanie sprawy wywozu ziemi do prokuratury, z zaznaczeniem, że zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa. Rada 9 głosami „za” i 4 wstrzymującymi się wniosek przyjęła. Przewodniczący Andrzej Flis  w trybie natychmiastowym skierował wniosek do organów ścigania. Prokurator przyjął sprawę i poprosił o uzupełnienie wniosku do 5 sierpnia. Najważniejsze dla prokuratury jest, czy ta ziemia jest czy nie jest skażona.
- Zawiadomienie nie jest do końca pełne – powiedział nam 29 lipca Jarosław Kembłowski, prokurator rejonowy w Starogardzie Gd. - W pierwszej dekadzie sierpnia zostanie podjęta decyzja procesowa, czy będzie wszczęte postępowanie przygotowawcze, czy będzie odmowa. Aktualnie trwają czynności sprawdzające pod kątem art. 183 par1 Kodeksu Karnego: kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, transportuje odpady lub substancje w takich warunkach i taki sposób, że może to grozić życiu lub zdrowiu dla osób w świecie roślinnym, zwierzęcym podlega karze od 3 miesięcy do lat pięciu.
30 lipca Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska 30 lipca przekazał wyniki kontroli do starosty i burmistrza. Obaj panowie mają „podjąć działania zgodnie z kompetencją”.

 Obowiązek zrekultywowania gruntów
Kontrola w spółce prowadzącej rekultywację części działki nr 189/2 złoże „Wolny Dwór” została zakończona 28 lipca.
- W trakcie kontroli stwierdzono, że firma Kopalnie Kruszywa S.C. W. Jelionek, A. Nosowski  prowadzi rekultywację przedmiotowej działki z wykorzystaniem odpadów przyjętych od Przedsiębiorstwa Transportowo - Handlowego Met - Trans pochodzących z terenu budowy stadionu Baltic Arena w Gdańsku – Letniewie. Firma jest uprawionym odbiorcą odpadów - powiedziała Iwona Boruchalska naczelnik Wydziału Inspekcji WIOŚ w Gdańsku.

Na prace ziemne, z wykorzystaniem odpadów, spółka ma decyzję Starosty Powiatowego w Starogardzie Gdańskim (z 26.02.2009 r.) nakładającą „obowiązek zrekultywowania i zagospodarowania gruntów ze złoża w „Wolnym Dworze” na części działki nr 189/2”. Decyzja potem została częściowo zmieniona (27.04.2009 r.) - kierunek rekultywacji rolny i rolno-wodny.

Odpady z grupy B
Decyzja starosty dopuszcza wykorzystanie odpadów w celu wypełnienia głębokich wykopów i złagodzenia skarp. Spółka ma także kolejną decyzję starosty Leszka Burczyka (z 30.03.2009 r.) zezwalającą na odzysk odpadów do przeprowadzenia całej rekultywacji w łącznej ilości 150 000 Mg/rok. Wniosek o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odzysku odpadów na cele rekultywacji złoża „Wolny Dwór” został pozytywnie zaopiniowany przez Burmistrza Skarszew (postanowienie z  27.03.2009 r.).   
Zgodnie z art. 104 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. „Prawo ochrony środowiska” gleba i ziemia używana do prac ziemnych powinny odpowiadać standardom jakości określonym w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2002 r. w sprawie standardów jakości gleby oraz standardów jakości ziemi. Rozporządzenie określa wartości graniczne w odniesieniu do przeznaczenia terenu zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy. Wobec powyższego gleba i ziemia stosowana do rekultywacji o kierunku rolnym i rolno - wodnym powinna odpowiadać standardom jakości dla gruntów rolnych (grupa B), określonych ww. rozporządzeniem. 

 

Przekroczenia standardów
W ramach czynności kontrolnych WIOŚ zostały pobrane trzy próby gleby z rekultywowanej części działki. Analizy zostały wykonane w Laboratorium WIOŚ w Gdańsku z urzędu.
- Wyniki analiz dwóch prób wykazały przekroczenia standardów jakości dla terenów rolnych – powiedziała Iwona Boruchalska. - Przekroczenia stwierdzono w zakresie: cynku - 2 próby i sumy węglowodorów (1 próba). W związku z powyższym właściciel Kopalni Kruszywa S.C. został ukarany mandatem karnym.
Jednocześnie PWIOŚ wystosował stosowne zarządzenie pokontrolne z terminem wykonalności od dnia otrzymania zarządzenia.

 

Odpady do usunięcia
Właściwym organem do wydania z urzędu decyzji nakazującej usunięcie odpadów jest burmistrz Dariusz Skalski. Ma obowiązek nakazać posiadaczowi odpadów usunięcie odpadów „z miejsc nie przeznaczonych do ich składowania lub magazynowania, wskazując sposób wykonania tej decyzji”.
- Na podstawie art. 379 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, starosta oraz burmistrz sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętych właściwością tych organów, w tym przypadku wydanych przez siebie decyzji administracyjnych – dodaje naczelnik Iwona Boruchalska.

* * *
Gmina Gdańsk, działając poprzez Biuro Inwestycji Euro Gdańsk 2012 (BIEG 2012) Sp. z o.o., umową z dnia 2 grudnia 2008 r. przekazała wykonanie robót budowlanych na terenie inwestycji Baltic Arena w Letniewie firmie WAKOZ Sp. z o.o.  Firma WAKOZ, umową z dnia 12 stycznia 2009 r. wykonanie prac związanych z likwidacją dawnego składowiska odpadów – tzw. górotworu, zlokalizowanego na terenie budowy, przekazała

Przedsiębiorstwu Transportowo – Handlowemu Met - Trans. PTH Met – Trans ziemię wywoził do gmin: Żukowo, Pszczółki (tu zasypano stawek koło ujęcia wody pitnej), Skarszewy i Pruszcz Gd.
(Wykorzystałem materiały od burmistrza i radnych Klubu Radnych RM Skarszewy, WIOŚ,, Polska Dziennik Bałtycki).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
g 10.08.2009 08:28
Komentarz zablokowany

27-28.09.2024 - 18. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim 27-28.09.2024 - 18. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim W Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim cyklicznie od 2007 roku odbywają  się imprezy pod tytułem Pomorskie  Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim. Organizowane są wspólnie z Gdańskim Kołem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. W ramach Pomorskich Dni Chopinowskich zapraszamy na koncerty, które mają upamiętniać pobyt Fryderyka Chopina w posiadłości Sierakowskich w 1827 roku.Wstęp bezpłatny.18. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie WielkimPROGRAM:27.09.2024, godz. 17.00Koncert muzyki klasycznej„Nowe Trio Gdańskie”Anna Prabucka-Firlej – fortepianPaula Preuss – skrzypceJan Lewandowski – wiolonczelaW programie utwory Fryderyka Chopina.Nokturn Es-dur op. 9 nr 2Preludium e-moll op. 28 nr 4Mazurek a-moll op. 67 nr 4Nokturn cis-moll op. posth.Paula Preuss – skrzypce, Anna Prabucka-Firlej – fortepianNokturn c-moll op. 48 nr 1Largo z Sonaty g-moll op. 65Introdukcja i Polonez C-dur op. 3Jan Lewandowski – wiolonczela, Anna Prabucka-Firlej – fortepianTrio g-moll op.8Allegro con fuocoScherzo – Con moto, ma non troppoAdagio sostenutoFinale – AllegrettoAnna Prabucka-Firlej – fortepian, Paula Preuss – skrzypce, Jan Lewandowski – wiolonczelaAnna Prabucka-FirlejProf. dr hab. Anna Prabucka-Firlej jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej. W latach 2003–2020 w tejże uczelni pełniła funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki. Jej działalność artystyczna obejmuje występy solowe oraz kameralne w ośrodkach muzycznych w Polsce, większości państw Europy, a także w Chile, Peru, Iranie i Tajlandii (łącznie w 30 krajach). Jako akompaniator towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego. Jest członkiem Tria Gdańskiego, nagrała szereg audycji radiowych i telewizyjnych w Polsce i za granicą oraz 8 płyt CD. W wielu krajach prowadziła kursy mistrzowskie, seminaria i wykłady, zapraszana także jako juror konkursów kameralnych i pianistycznych. Uznaniem dla jej działalności artystycznej były nagrody Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Gdańska i Rektora AM w Gdańsku oraz odznaki i medale – m.in. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony Kulturze Gloria Artis, czy Krzyż Kawalerski Polonia Restituta.Paula PreussUkończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej oraz kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. W 2017 r. obroniła tytuł doktora sztuki. Jest laureatką wielu konkursów solowych i kameralnych, brała udział w XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego.Prowadzi działalność koncertową na terenie całego kraju, jak też za granicą: w Niemczech, Francji, Estonii, Turcji, Litwie, Łotwie i Czechach. Występowała jako solistka z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Polską Filharmonią Bałtycką oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną, w której od 2015 roku pracuje na stanowisku koncertmistrza.Jan LewandowskiAbsolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie wiolonczeli prof. Marcina Zdunika oraz kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Jest laureatem głównych nagród wielu międzynarodowych konkursów solowych i kameralnych oraz półfinalistą Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Jest liderem wiolonczel orkiestry kameralnej Polish Soloists, którą tworzą muzycy młodego pokolenia. Występował na wielu salach koncertowych w Polsce, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Zamku Królewskim w Warszawie, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Teatrze Wielkim w Warszawie, a także we Włoszech, w Austrii, Szwecji, Bułgarii, Słowenii, Ukrainie, Litwie oraz Białorusi.28.09.2024, godz. 17.00Koncert muzyki jazzowejWojciech Staroniewicz QuartetDominik Bukowski – wibrafonJanusz Mackiewicz – kontrabasPrzemysław Jarosz – perkusjaWojciech Staroniewicz – saksofonProgram:Muzyczne spotkanie czterech wybitnych muzyków, z których każdy prowadzi własny zespół, grając jazz w różnorodnych stylach – takich jak world music, electric jazz, swing, blues, czy bossa nova. Podczas wspólnego występu przedstawią niektóre kompozycje własne oraz improwizacje na ulubione tematy. Cenieni są za wyjątkowo piękny jazz grany na najwyższym artystycznym poziomie.Dominik BukowskiWibrafonista, kompozytor, absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej. Zdobywca wyróżnienia na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni (1999) oraz zwycięzca konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej (2002). Nagrał ponad 30 płyt. Jego album „Projektor” znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, zaś płyta „Vice Versa” została nominowana do nagrody Fryderyki 2010. Nagrywa z takimi muzykami jak Amir ELSaffar, Tim Hagans, Cikada Quartet czy Brian Melvin. Koncertował na festiwalach w Indonezji, Izraelu i w większości krajów europejskich.Janusz MackiewiczJako kontrabasista debiutował w big bandzie jazzowym Jerzego Partyki oraz zespole New Coast. Wraz z Przemkiem Dyakowskim prowadził jeden z najlepszych klubów jazzowych w Polsce – „Sax Club”. Grał z wieloma gwiazdami amerykańskiej sceny jazzowej oraz z czołowymi artystami polskimi – m.in. z Emilem Kowalskim, Piotrem Baronem, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Krystyną Prońko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarkiem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem. Jako leader nagrał płytę z kolędami jazzowymi „W Dzień Bożego Narodzenia”, autorski album „Frogsville” oraz „Electri-City”.Przemysław JaroszPerkusista, absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Laureat wielu konkursów, nagród i wyróżnień. Od wielu lat współpracuje z czołowymi jazzowymi muzykami, nagrywając płyty oraz występując na festiwalach w Polsce i za granicą. Obecnie członek kilku formacji oraz lider własnego tria Yarosz Organ Trio. Od 2005 r. kontynuuje pracę dydaktyczną na rodzimej uczelni, gdzie w 2014 r. uzyskał stopień doktora sztuki. Jego najnowsze nagrania to: Maciej Fortuna – „Jazz from Poland”, Lion Vibrations – „Friends”, Krystyna Stańko – „Snik”, Improvision Quartet – „Free Folk Jazz”, Yarosh Organ Trio feat. Katarzyna Mirowska – „Alterakcje”.Wojciech StaroniewiczSaksofonista i kompozytor, jako jedyny wśród polskich saksofonistów jazzowych został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie (1991), gdzie znalazł się w gronie 21 saksofonistów wybranych z całego świata. Jego dyskografia obejmuje ponad 50 płyt – najnowsze to „Alternations”, „Strange Vacation”, „Tranquillo”. Współpracował z norweską grupą „Loud Jazz Band” i sekstetem Włodzimierza Nahornego. Koncertuje jako solista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot Wojciecha Rajskiego. Grał z takimi muzykami, jak Andrzej Jagodziński, Włodek Pawlik, Cezary Konrad, Adam Cegielski, Erik Johannessen, Brian Melvin oraz praktycznie całą czołówką jazzową Trójmiasta.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.09.2024
Koncert Raz Dwa Trzy „Człowiek czasami serce otworzy” już 29 września w Kinie Sokół! Koncert Raz Dwa Trzy „Człowiek czasami serce otworzy” już 29 września w Kinie Sokół! Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski posiedli unikatową umiejętność obserwacji ludzkiej potrzeby bycia kochanym. Koncert złożony z piosenek ich autorstwa nie ma służyć porównaniu ich talentów. To żywe, muzyczne zestawienie odmiennego podejścia do uczuciowych usiłowań podejmowanych przez poszczególne bohaterki i bohaterów tych małych dzieł sztuki. Często - jak to bywa w życiu - przypadkowych sytuacji prowokujących burzliwy wzrost napięcia emocjonalnego przeradzającego się w nagłe, zaskakujące, acz nieuniknione np. zakochanie. Postaci z piosenek potrafią zapaść na „chorobę” miłości tak samo szybko, jak mozolnie i z trudem się odkochiwać. Opisać ulotną wymianę spojrzeń, albo spór między zimnym intelektem, a nagłym porywem serca. Czy to w ogóle możliwe? A. Osiecka i W. Młynarski prawdopodobnie przypuszczali, że nie. Ale jako twórcy niemogący i nieumiejący uwolnić się od wrodzonych talentów wiedzieli, że usiłować trzeba. Opowieść pozornie stara jak świat. „Człowiek czasami serce otworzy…” i dozgonna miłość, albo pasmo uczuciowych nieszczęść gotowe. Albo jedno i drugie.Zapraszamy Państwa na niezwykłą podróż muzyczną z Zespołem Raz Dwa Trzy.Informacje o wydarzeniu:Data: 29.09.2024Miejsce: Kino SokółStart: 19:00Otwarcie bram: 18:20Bilety na:Eventim.pl: https://www.eventim.pl/.../koncert-raz-dwa-trzy-czlowiek.../KupBilecik.pl: https://www.kupbilecik.pl/.../Starogard+Gda.../Raz+Dwa+Trzy/Zamówienia grupowe:prosimy o maila na [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama