sobota, 28 grudnia 2024 12:32
Reklama
Reklama

FELIETON: Niepodległość bez gwarancji?

W sobotę 11 listopada mija 105 lat od dnia, gdy Niemcy podpisały akt kapitulacji. W ten sposób zakończyła się I wojna światowa. Straszna wojna, pod wieloma względami gorsza od II wojny światowej, uznawanej powszechnie za najokrutniejsze doświadczenie ludzkości.

Bowiem wojna lat 1914-1918 to nie tylko 10 mln poległych, ale i miliony zmarłych w wyniku światowej pandemii grypy hiszpanki, duru brzusznego, tyfusu – spowodowanych warunkami wywołanymi przez wojnę: nędzą, głodem, nieludzkimi warunkami bytowania, na przykład na ziemiach polskich, przez które przechodziły watahy wrogich armii, a na koniec jeszcze przyszli zdziczali bolszewicy. Do dziś nie wiadomo, ilu ludzi straciło życie w wyniku tej pandemii. Historycy mówią nawet o stu milionach!

Jakby na przekór tym nieszczęściom, I wojna światowa odmieniła Europę w duchu niepodległościowym. Narody walczące niemal przez cały XIX wiek o wybicie się na niepodległość, o własne państwo nagle – od jesieni 1918 roku – mogły po tę niepodległość sięgnąć! Dotyczyło to zwłaszcza narodów żyjących na osi północ – południe, między najbardziej agresywnymi ciemiężycielami Europy: Niemcami i Rosją. Niemcy przegrały wojnę i na powojennej konferencji pokojowej, ustalającej nowy porządek europejski, nie miały nic do powiedzenia! Rosja pogrążyła się w krwawej rewolcie bolszewickiej. Rozpadła się też monarchia austrowęgierska.

Już 16 listopada 1918 roku Józef Piłsudski – jeszcze nie naczelnik państwa (zostanie nim 22 listopada), tylko wódz naczelny „polskiej siły zbrojnej”, ogłosi „urbi et orbi” wskrzeszenie Rzeczypospolitej Polskiej jako państwa! Komunikat o tym wskrzeszeniu wyśle w eter symbolicznie: z wojskowej niemieckiej iskrówki, umieszczonej na stokach warszawskiej Cytadeli, gdzie w sierpniu 1864 roku Moskale mordowali Romualda Traugutta i członków powstańczego Rządu Narodowego!

Gorzka i zarazem pełna radości była ta polska niepodległość. Gorzka, bo naród polski żył w nędzy spowodowanej polityką gospodarczą zaborców na ziemiach polskich i niewyobrażalnymi zniszczeniami i rabunkami wojennymi. Polakom zagrażał głód! Jednocześnie była radość, bo spełniły się marzenia polskich pokoleń, spełnił się sen o niepodległości!

Zakończenie I wojny światowej nie oznaczało zakończenia wojny „polskiej”. Trzeba było odeprzeć jeszcze najazd bolszewicki, co graniczyło z cudem, bo Wojsko Polskie powstawało dosłownie z dnia na dzień. Trzeba było się mobilizować w okresie plebiscytów decydujących o sile odrodzonego państwa. W Wielkopolsce (także w części Pomorza) i na Górnym Śląsku trzeba było niepodległość i sprawiedliwe granice wyrąbać z bronią w ręku.

Na Pomorze Gdańskie Polska przyszła dopiero w styczniu i w lutym 1920 roku, na mocy konferencji pokojowej w Wersalu. Traktat wersalski to najpiękniejsze, co mogło się przydarzyć Europie: Polakom, Czechom i Słowakom, Finom, Litwinom, Łotyszom, Estończykom, Irlandczykom. Rozpadła się Europa jako więzienie narodów.

Zbrodnicze państwa – Rosja bolszewicka i Niemcy Adolfa Hitlera – nie pogodziły się z Europą wolnych narodów. Podpisały tajny pakt i przystąpiły do realizacji zbrodniczych planów, skierowanych przeciwko sąsiadom. Główną ofiarą stała się Polska. Tylko z ręki niemieckiej straciliśmy 5 mln 600 tysięcy obywateli! W Lesie Szpęgawskim i w innych pomorskich lasach zaczęło się pierwsze masowe ludobójstwo podczas II wojny światowej. Poległych i zamordowanych przez Sowiety – nie tylko w Lesie Katyńskim – do dziś nikt nie policzył.

Kidy w roku 1989 nadeszła nowa jesień narodów i rozpadło się imperium zewnętrzne Związku Sowieckiego, wydawało się, że raz na zawsze pożegnaliśmy się z perspektywą nowego aliansu rosyjsko – niemieckiego i nowego zniewolenia Europy. „Wejście” do Europy, czyli do Unii Europejskiej, witaliśmy z entuzjazmem. Zabrakło nam jednak wyobraźni. Unia nie jest już dziś dobrowolnym porozumieniem niepodległych państw, wspierających się gospodarczo. Na naszych oczach zaczyna się zmieniać w jakieś horrendalne państwo niemieckie, w którym nie będziemy mieli nic do powiedzenia, bo już nie będziemy suwerennym podmiotem, z prawem veta w życiowych dla nas sprawach. Koniec roku 2023 i przepychanki związane z formowaniem nowego rządu, z nieustanną niemiecką ingerencją w nasze wewnętrzne sprawy – to najwyższa pora, by sobie odpowiedzieć na pytanie, ile jest warta polska Niepodległość, za którą miliony Polaków oddało życie. 



Nagroda już w grudniu?
Przez wiele miesięcy Oppositionsführer Donald Tusk epatował nas marchewką w postaci mitycznych miliardów z tzw. „funduszu odbudowy”.

„Piniendzy nie ma i nie będzie”, ale jak będziemy posłuszni, to spłyną na nas miliardy euro, niczym złoty deszcz. Od tego niemieckiego dobrodziejstwa zależy, czy Polska w ogóle przetrwa. Propagandyści Tuska pokazali przy tym, jak nisko cenią polski rozum. Pojawił się w sieci filmik, na którym widzieliśmy Tuska, gdy stoi przy paletach pełnych „piniendzy” i pokazuje ręką te palety. Na wierzchu banknoty euro, pod spodem papier powycinany z gazet. Zupełnie jak na amerykańskim filmie gangsterskim, zanim padną pierwsze strzały, gdy oszustwo się wyda. Ten filmik jednak szybko wycofano, bo oszuści zrozumieli, że Polacy są co prawda naiwniakami (co widzieliśmy 1 i 15 października), ale nie durniami i ta paleta ich drażni.

Niemcy – sterujący Tuskiem i jego paletą – okazali się cwansi niż ludzie Tuska. Pokazując typowo niemieckie, obłudne „zatroskanie” o Polskę, wydumali kilkadziesiąt „kamieni milowych”, od których zależy łaska niemiecka i euro z „funduszu odbudowy”. Te kamienie – raczej młyńskie niż milowe! – pokazywały, jakie czynności muszą wykonać polskie władze, by dostać jakiś ochłap z tego „funduszu”. Przede wszystkim muszą sobie kupić niemieckie siedmiomilowe buty. „Pojechał Kaczor na Niemców stronę, tam kupił buty siedmiomilowe. Szedł pełen dumy, szedł pełen buty, w piękne niemieckie buty obuty”…

Nie ma sensu przypominać treści tych wszystkich kamieni, generalnie miały one podporządkować wewnętrzne sprawy państwa polskiego, zwłaszcza sądownictwo, niemieckim dobrodziejom. Rząd Zjednoczonej Prawicy, pod naciskiem Suwerennej Polski, markował wykonanie tych rozkazów, ale nie zamierzał ich wykonywać, narażając się na coraz bardziej bezczelne ataki akolitów Tuska. Niestety, wielu naiwnych poddało się ich strachom i obietnicom niemieckiego, finansowego raju, głosując 15 października na byłą PZPR, były ZSL i „trzecią drogę”, czyli przefarbowany kawałek PO.

W kampanii wyborczej Tusk, zamiast mówić o swoim programie, grzał do granic wytrzymałości „fundusz” i kamienie młyńskie. Tak się podpalił, że na spotkaniu w Sopocie złożył uroczystą przysięgę, że dzień po wygranych wyborach pojedzie do Brukseli i „odblokuje pieniądze dla Polski”! Wielu z nas zaniemówiło na te słowa, bo jasno z nich wynikało, że niemieckie, „praworządne” kamienie młyńskie to lipa! Nie chodzi o zgodę na „praworządność”, tylko o osadzenie przy władzy w Polsce środowisk proniemieckich, planujących likwidację suwerenności Polski – w ramach zaplanowanej „reformy” niemiecko-francuskiej unii. Ilu frajerów uwierzyło w bajkę Tuska o cudownym „odblokowaniu” miliardów dla Polski dzień po wygranych przez Zbieraninę wyborach i oddało głos na tę „koalicję”? Naciskany przez dziennikarzy, Tusk wybrał się po wyborach do Brukseli i przywiózł dobrą nowinę od kuzynki von Ursuli: jak wszystko dobrze pójdzie (jak Freund von Ursuli obejmie na dobre władzę w Polsce), to już w grudniu coś nam skapnie! „Nie musimy czekać na dokończenie procesów legislacyjnych” [!], dodał zadowolony Oppositionsführer . W ten sposób Donald Tusk ostatecznie potwierdził to, o czym wiedzieliśmy od samego początku: sławetna unijna „warunkowość” to lipa. To pejcz w ręku Niemców. Liczy się posłuszeństwo, a wtedy wszystkie kamienie, którymi Niemcy rzucali w demokratyczny polski rząd, pójdą precz. Weg! Przypomniały mi się słowa mojej ś.p. Mamy, wielokrotnie do mnie i do mojego rodzeństwa kierowane, podczas wspólnych lektur pod kaflowym piecem, w długie zimowe, wiejskie wieczory: „Jak świat światem, Niemiec nigdy nie będzie Polakowi bratem”…

 

Piotr Szubarczyk pracował przez 18 lat w IPN Gdańsk, potem w NIK w Warszawie. Autor książek (m.in. Czerwona apokalipsa. Sowiecka agresja na Polskę i jej konsekwencje, Kraków 2014) oraz kilkuset artykułów o historii Polski i Pomorza. Współpracuje z radiem i TV (m.in. konsultant spektaklu TVP Inka 1946, autor cyklu audycji Świadkowie historii w Radio Gdańsk). Od 45 lat w Starogardzie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gdańska Noc Sylwestrowa - Sylwester Miejski Gdańsk 2024/2025 Sylwester Miejski 2024/2025 odbędzie się w Gdańsku w dwóch miejscach - w Jarze Wilanowskim w dzielnicy Chełm oraz przy molo w nadmorskiej dzielnicy Brzeźno - nad samym morzem. Wiemy kto zagra i wystąpi 31 grudnia.Gdańska Noc Sylwestrowa - Sylwester Miejski 2024/2025 - program🎇Gdańsk Brzeźno (Molo) - nad morzem, na plaży - rozpoczęcie o godz. 22.00. Dla miłośników muzyki tanecznej  przygotuje swoje energetyczne , elektroniczne sety DJ Hiena.DJ Hiena –  to znana polska DJ-ka i współzałożycielka projektu "Twin Heart", pasjonatka terrarystyki i tatuażu. Więcej ...🎇Gdańsk Chełm (Jar Wilanowski) - rozpoczęcie o godz. 22.40. Dla fanów alternatywnego popu wystąpi ze swoimi największymi przebojami - Wiktor Dyduła. Wiktor Dyduła - to pochodzący z Przywidza, a urodzony w Gdańsku, znany piosenkarz i kompozytor samouk, który jest także autorem tekstów. Nagrał kilkanaście singli i albumów. Więcej ...Wstęp wolny. Dalsze szczegóły wkrótce ...Planujących zabawę w Gdańsku, a mieszkających poza miastem, zapraszamy do przyjazdu nieco wcześniej. Gdańsk przygotowuje co roku efektowne iluminacje świetlne, które dostarczają unikalnych wrażeń wizualnych. Oprócz przystrojonych lamp i drzew pojawiają się oryginalne akcenty nawiązujące do historii i charakteru Gdańska.Sylwester Gdański - Sylwester miejski pod gołym niebemPo koncertach przedstawiciele władz miasta składają zgromadzonym mieszkańcom i przyjaciołom Gdańska najlepsze życzenia noworoczne.🚌 Nie trzeba martwić się o powrót z zabawy sylwestrowej. Zakład Transportu Miejskiego w Gdańsku uruchamia specjalne, bezpłatne, dodatkowe kursy autobusów i tramwajów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
26.12.2024 - 6.01.2025 - Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne Od 20 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. skwer Kuracyjny w Sopocie zamieni się w miejsce, gdzie każdy poczuje wyjątkową atmosferę świątecznego czasu. W Sopockim Miasteczku Świąteczno-Noworocznym na mieszkańców i gości będzie czekać moc atrakcji.– Serdecznie zapraszam do Sopockiego Miasteczka Świąteczno-Noworocznego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – To wyjątkowe miejsce, gdzie spotkamy się, aby wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które sprawią, że przedświąteczny czas będzie pełen ciepła i radości, a w nowy rok wejdziemy w doskonałych nastrojach. Szczególnie zapraszam na świąteczno-noworoczne spotkanie w sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00. Bądźmy przez chwilę razem, złóżmy sobie życzenia, nacieszmy się świąteczną atmosferą.Świąteczny klimat, koncerty i aktywności sportoweW piątek, 20 grudnia o godz. 14.00 prezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim uroczyście otworzy Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne. Na ustrojonych przez dzieci choinkach zostaną zapalone światełka. Wspólnie zaśpiewamy kolędy.W kolejnych dniach na sopocian i gości czeka mnóstwo atrakcji. Lodowisko, karuzela, wirtualna podróż z Mikołajem oraz magiczne projekcje na latarni to tylko niektóre z atrakcji. Dla miłośników aktywności fizycznych przygotowano “Bieg Renifera” ze świątecznymi przeszkodami oraz zajęcia sportowe. W programie znalazły się także spektakle teatralne, koncerty gwiazd i lokalnych artystów oraz animacje dla dzieci.Smaki świąt i prezenty pod choinkęW miasteczku nie zabraknie pysznych, świątecznych przysmaków, rozgrzewających napojów i słodkości, które będzie można skosztować w stoiskach gastronomicznych. Jeśli ktoś szuka prezentu dla najbliższych, na stoiskach w arkadach będzie można kupić m.in. gustowną biżuterię, pamiątki, wyjątkowe wyroby sopockich artystów i ręcznie robione czapki.Rodzinny sylwesterW sylwestrowe popołudnie na skwerze Kuracyjnym zaplanowano rodzinne pożegnanie 2024 roku. Zacznie się już o godz. 13.00 od przedstawienia „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” oraz bajkowego koncertu dla dzieci. O godz. 14.45 rozpocznie się zabawa dla dzieci. Będą wspólne tańce i animacje w wykonaniu cyrkowej grupy Mosaic. Dorośli będą się bawić przy muszli koncertowej od godz. 17.00 do godz. 21.00.Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne – PROGRAM:28 grudnia (sobota)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie15.00 – Finał rodzinnego konkursu na najładniejszą choineczkę15.00 – pokaz na lodowisku30 grudnia (poniedziałek)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie31 grudnia (wtorek)Scena w muszli koncertowej przy molo13.00-17.00 – Sylwester dla dzieci13.00 – „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” – spektakl dla dzieci Teatru Czwarte Miasto14.00 – Bajkowy koncert dla dzieci – Ewa Walczak i Marcin Słabowski z Teatru Muzycznego14.45 – Sylwester dla dzieci (muzyka i animacje cyrkowej grupy Mosaic)17.00-21.00 – FISZ dj set & ROS addiction (tempoWdół set) & SICCO (perkusjonalia)1 stycznia (środa)WEJŚCIE NA PLAŻĘ NR 2312.00 – Noworoczne morsowanie (zbiórka o 11.30)4 stycznia (sobota)Skwer Kuracyjny (POD ARKADAMI)12.00 – 16.00 Animacje dla dzieci6 stycznia (poniedziałek)14.00 – Warsztaty bębniarskie dla dzieci, pokaz LED – grupa cyrkowa Mosaic16.00 – Świąteczno-noworoczny koncert Piotra KosewskiegoCodziennie od godz. 16.00 świąteczne projekcje na latarni organizowane przez SOT.Oferta handlowo-gastronomicznaStoiska czynne:20-23.12 oraz 25.12-6.01 w godz. 12.00-21.0024.12 w godz. 12.00-14.00Domki i stoiska:Nr 1 – golonka w kapuście, kiełbasa z grilla, ziemniak w przyprawach, czekolada na gorąco, grzaniec;Nr 2 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 3 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 4 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 5 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 6 – oscypki, sery gazdowskie, chleb ze smalcem, wełniane wyroby z PodhalaNr 7 – bigos, pierogi, kiełbasa, kaszanka, frytki, czekolada, grzaniec, kiełbasa i kaszanka z grillaNr 8 – Bar Przystań – zupa rybna, grzanki z serem i łososiem, grzane piwo/winoNr 9 – polskie wina ekologiczne z truskawki, wiśni, aronii, gruszki, porzeczki, bzu, dzikiej róży, jarzębiny, śliwki; grzańceNr 10 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 11 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 12 – wina mołdawskie z brzoskwini, granatu, ananasa, wiśni, gruszki, poziomki, grzane wina z wiśni, brzoskwini, ananasa, poziomki;Nr 13 – domek SOT;Nr 14 – hot dog z oscypkami, drwal z ciągnącym się serem, hot dog z kapustą i boczkiem;Nr 15 – pamiątki z Sopotu, drobna biżuteria;Nr 16 – oryginalne ciepłe czapki;Nr 17 – oryginalna biżuteria;Nr 18 – oryginalna biżuteria;Nr 19 – gorące napoje, grzaniec, pajda;Nr 20 – oryginalne rękodzieło artystyczne, drobne upominki i pamiątki z logo Sopotu;Nr 21 – punkt Sheraton Hotel;Nr 22 – kaszanka duszona na kiszonej kapuście, smażone ziemniaki z sosem czosnkowym, bigos staropolski, żurek na zakwasie, golonka duszona w piwie, pajda ze smalcem, gorąca czekolada z bitą śmietaną, grzaniec z goździkami, churrosy;Nr 23 – Cafe Bike – gorące napoje;Nr 24 – grzane wino, gofry, hot dog, belgijska czekolada, zapiekanki, kawa.Arkady lewe – 7 stoisk z pamiątkami, 7 stoisk z bursztynemOrganizatorami Miasteczka są Miasto Sopot i MOSiR Sopot.Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.12.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama