Koncepcja lifelong learning — czyli dlaczego warto uczyć się przez całe życie
W naukach społecznych obejmujących między innymi zagadnienia rozwoju jednostki (to domena psychologii) i całego społeczeństwa (czyli coś dla socjologów) bardzo popularnym tematem jest koncepcja lifelong learning — uczenia się przez całe życie. I jest to coś więcej, niż dawno już oklepane powiedzenie.
Nasza kultura od dłuższego czasu idzie w stronę skupiania się na całościowym rozwoju każdego z nas — na tym, aby nasza edukacja nie zamykała się w ramach szkoły, studiów i przeprowadzanego raz do roku szkolenia w pracy. Bo człowiek może uczyć się na wiele sposobów — także tych nieformalnych. Co więcej, zmieniająca się rzeczywistość i idąca cały czas naprzód technologia tego po prostu od nas wymaga. Szacuje się, że około 50% zawodów w Polsce może w nie tak odległej przyszłości ulec automatyzacji; jeżeli chcemy się w tej nowym świecie odnaleźć, musimy być na niego gotowi. I przez całe życie się uczyć, oduczać i uczyć od nowa.
Według jednej z popularniejszych koncepcji lifelong learningu opracowanej przez R.J. Kidda kształcenie posiada trzy wymiary:
pionowy — czyli tradycyjna ścieżka edukacji: od żłobka po uczelnię wyższą;
poziomy — związany z rozwojem naszych indywidualnych zainteresowań;
„w głąb” — pielęgnujący „kulturę uczenia się” - naszą motywację do zdobywania nowych umiejętności i życie zgodne z ideą lifelong learning.
O ile wymiarem pionowym zajmuje się sporo instytucji państwowych i prywatnych, tak dwoma pozostałymi — musimy zająć się sami. A możliwości mamy tu ogromne: od uczestnictwa w kursach online, organizowanych zarówno przez uniwersytety, jak i platformy e-learningowe, przez specjalistyczne społeczności w social mediach po lekturę treści edukacyjnych: blogów, e-booków i filmów na YouTubie.
ccFOUND - nowa przestrzeń dla miłośników wiedzy?
Jedną z najciekawszych inicjatyw, które mogą nas zmotywować do nauki „przez całe życie” i uczynić ją dostępną dla każdego jest ccFOUND. To rewolucyjny projekt learningowy, który łączy funkcjonalności platform społecznościowych, portali Q&A oraz internetowych marketplace’ów — oferując tym samym zarówno poszukiwaczom wiedzy, jak i ekspertom z różnych dziedzin możliwości, które dotychczas były rozsiane po innych platformach. Z ccFOUND:
masz dostęp do wiedzy ekspertów z całego świata — im bardziej różnorodne są dostępne nam źródła wiedzy, tym mocniej przyciągają naszą ciekawość. Skoro więc możesz porozmawiać ze specjalistami z drugiego końca świata i to… po polsku (bo każdy wpis na ccFOUND jest na bieżąco tłumaczony z pomocą systemu przekładu maszynowego) - jest szansa, że Twój pęd do wiedzy nie osłabnie. A na pewno nie zatrzymają go językowe bariery;
uczysz się tak, jak chcesz — w dzisiejszym świecie czas to luksus. Dzięki ccFOUND i innym platformom e-learningowym możesz uczyć się czego, kiedy i jak chcesz. Wolisz wziąć udział w ustrukturyzowanym szkoleniu czy przeczytać e-booka? Na ccFOUND znajdziesz oba;
stajesz się członkiem społeczności poszukiwaczy wiedzy — wymiana doświadczeń, zadawanie pytań i wspólne poszukiwanie rozwiązań to zdaniem wielu ekspertów najlepszy sposób na naukę — na ccFOUND możesz znaleźć podobnych sobie pasjonatów w każdym wieku i razem z nimi wyruszyć trwające przez całe życie poszukiwania wiedzy!
Napisz komentarz
Komentarze