Biotyna – czym jest i jakie ma działanie?
Biotyna jest heterocyklicznym związkiem chemicznym, powszechnie zaliczanym do witamin z grupy B (choć bywa nazywana nie tylko witaminą B7, ale też witaminą H). Tak jak inne witaminy, biotyna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W jej składzie znajduje się atom siarki, który jest niezbędny do syntezy keratyny będącej z kolei podstawowym budulcem skóry, paznokci i włosów;
To oczywiście tylko podstawowe informacje na temat działania biotyny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z artykułami na blogu www.biotynox.pl/.
Wypadanie włosów jako objaw niedoboru biotyny
Niedobór biotyny może prowadzić do różnych dolegliwości i problemów zdrowotnych. Przede wszystkim zwraca się uwagę na zmęczenie, parestezje, zapalenie skóry wokół delikatnych na podrażnienia miejsc takich jak oczy, nos, usta, uszy, czy pachwiny. Mogą również wystąpić zaburzenia metabolizmu tłuszczów, które mogą powodować zwiększone stężenie cholesterolu we krwi.
Niedobór biotyny może też powodować zwiększone wypadanie włosów. Wynika to z tego, że deficyty „witaminy H” zaburzają syntezę keratyny, co z kolei osłabia włosy. Pamiętaj jednak, że wypadanie włosów podczas kąpieli może być spowodowane innymi czynnikami – więcej dowiesz się na ten temat, ze strony: https://www.biotynox.pl/porady/co-zrobic-gdy-wlosy-wypadaja-podczas-mycia/.
Czy stosowanie biotyny ma skutki uboczne?
Do tej pory nie zaobserwowano szkodliwego oddziaływania nadmiaru biotyny na organizm człowieka. Nie oznacza to jednak, że stosowanie biotyny zawsze jest wskazane. Trzeba pamiętać o tym, że witamina B7 powinna być dostarczana do organizmu przede wszystkim naturalnie, czyli z produktami spożywczymi.
Co więcej, badania pokazują, że stosowanie biotyny może poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci tylko wtedy, gdy ich kiepska kondycja wynika właśnie z potwierdzonego przez lekarza niedoboru biotyny.
Istotne jest też to, że leki z biotyną zawierają również substancje pomocnicze, których nie należy stosować, gdy pacjent jest uczulony na którykolwiek ze składników. Więcej na ten temat przeczytasz na: https://www.biotynox.pl/porady/kiedy-nie-nalezy-przyjmowac-biotyny/.
Napisz komentarz
Komentarze