30 lat temu w 1993 roku z inicjatywy Ryszarda Rebelki odbyło się pierwsze spotkanie, tzw. „otwarta scena” dla osób, którym bliskie były klimaty poezji i muzyki. Od 1996 roku „Noc Bardów” nazywana jest jego imieniem. Podczas wszystkich edycji wystąpiło około 1000 wykonawców piosenki autorskiej i poezji śpiewanej nie tylko ze Starogardu i okolic ale także z zagranicy. Efektem współpracy i wymiany doświadczeń artystycznych było wydanie kilku płyt zawierających utwory poezji śpiewanej, między innymi „Jedno Niebo” (2001 r.) czy „Z gitarą do nieba” (2003 r.).
I właśnie ta druga płyta stała się motywem przewodnim jubileuszowego koncertu. Po dwudziestu latach zapisane na niej utwory Ryszarda Rebelki zaśpiewali ci sami artyści Regina Sikorska, Sławomir Hoduń, Elżbieta Piskorska oraz sam Prezydent Miasta Janusz Stankowiak. Dołączyli do nich Agata Glejt i chór Melo Melody ze Starogardzkiego Centrum Kultury. Wykonany przez Prezydenta utwór „Schodami w górę schodami w dół” spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem zarówno na żywo jak i online. Wszystkie występy były przeplatane wspomnieniami o Ryszardzie Rebelce, którymi dzielili się z publicznością jego przyjaciele.
Wszyscy wykonawcy i instrumentaliści, którzy włożyli swoją pracę i talent w przygotowanie koncertu, otrzymali pamiątkowe statuetki. Wyróżnienia trafiły do Mariusza Pliszki, Piotra Gralewicza, Dariusza Czajki, Roberta Stemplewskiego, Sławomira Nadolskiego oraz kierownika muzycznego jubileuszowego koncertu, Piotra Chrapkowskiego.
Statuetki otrzymały również osoby, które przez te minione 30 lat były związane z organizacją wydarzeń Nocy Bardów oraz przyjaźniły się z Ryszaredem Rebelką. Podziękowano Stefanowi Lubawskiemu, który jest Mecenasem tego wydarzenia od samego początku, Bogdanowi Maliszewskiemu, Henrykowi Sadowskiemu i Edmundowi Konowalczykowi z zespołu „Ciężko było będzie lżej”, księdzu Ireneuszowi Smaglińskiemu, który przez wiele lat promował koncerty na antenie Radia Głos, Józefowi Olszynce, który był autorem dekoracji. Podziękowano Janowi Radzewiczowi, wieloletniemu koordynatorowi wydarzenia, kierownikom ośrodka muzycznego Starogardzkiego centrum Kultury, przy którym to wydarzenie było realizowane: Stefanowi Galińskiemu, Jackowi Sadowskiemu, byłym dyrektorom SCK: Jerzemu Cherkowi Dariuszowi Radtke oraz Tomaszowi Wiczyńskiemu.
Specjalne podziękowania i bukiet kwiatów złożyli na ręce pani Ireny, żony Ryszarda Rebelki prezydent miasta Janusz Stankowiak, Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert oraz dyrektor SCK Ewa Roman.
Na zakończenie odbył się koncert zespołu „Zdążyć przed północą” w składzie: Grzegorz Radtke, Tomasz Wiczyński, Mariusz Wilke, Piotr Chrapkowski. Formacji związanej z nurtem twórczości poetyckiej i folkowej. Wydarzenie poprowadził Łukasz Rocławski.
Napisz komentarz
Komentarze