czwartek, 26 grudnia 2024 09:28
Reklama
Reklama

"Ocypel. Grób 41" - wyjątkowy film o naszej historii

Kociewska Niezależna Formacja Teatralna, której twórcą jest Mirosław Umerski ze Zblewa, zorganizowała właśnie przedpremierowy pokaz swojej najnowszej produkcji. To film „Ocypel. Grób 41”.

Ten piękny i wartościowy projekt kulturalny połączył Gminę Zblewo i Gminę Lubichowo. I nie tylko, bo w realizację projektu włączyło się wiele osób nie tylko z Kociewia. O jaki projekt chodzi? O film. Film o naszej historii.

Po wielkim sukcesie poprzedniej produkcji – filmu „Chata” – Kociewska Niezależna Formacja Teatralna powraca bowiem z nowym projektem. Tym razem twórcy sięgnęli do wydarzeń historycznych – film jest bowiem poświęcony ofiarom rozstrzelanym we wrześniu 1944 r. w Ocyplu. Reżyserem filmu jest Mirosław Umerski, który – wraz z Piotrem Sulewskim – jest również twórcą scenariusza. Prace nad filmem trwały kilka miesięcy. W filmie wystąpili aktorzy amatorzy, mieszkańcy Kociewia - m.in. Zblewa (Mirosław i Regina Umerscy oraz Barbara Wiśniowska), a także mieszkańcy gm.Lubichowo i Starogardu Gdańskiego. W produkcję zaangażowały się również dwie grupy rekonstrukcji historycznych: GRH Wojnowo i GRH Ziemi Krajeńskiej. Film nagrywano w Ocyplu, ale i na terenie gm. Zblewo.

Pokazy przedpremierowe filmu odbyły się w czwartek 23 listopada i dzień później w wyjątkowym miejscu – w „starej” szkole w Ocyplu. Nie mogło być inaczej. Dziś mieści się tu piękna Izba Regionalna, ale 80 lat temu, w czasie wojny to właśnie w tym budynku więzieni byli mieszkańcy Ocypla i okolic, bohaterowie tej opowieści. A jest ona wyjątkowa - zarówno dla historii Ocypla, jak i dla nas wszystkich. Nic więc dziwnego, iż publiczność, która licznie przybyła na pokazy przedpremierowe obejrzała film w wielkim skupieniu i zadumie. Nikt nie krył wzruszenia. Tuż po przedpremierowej projekcji na ręce twórców popłynęły podziękowania i słowa uznania. Złożyli je m.in. sołtys Ocypla Barbara Dittmer, wójt gminy Lubichowo Andrzej Toczek, a wszyscy twórcy filmu otrzymali symboliczną różę od wójta gm. Zblewo. Wójt Artur Herold przesłał też aktorom i autorom filmu wyrazy wielkiego uznania oraz wdzięczności za kolejną, tak cenną inicjatywę. Niezwykle wzruszające było również krótkie wystąpienie Piotra Czapiewskiego, którego wujek Jan Belau został zabity w Ocyplu jako jeden z zakładników.

I jeszcze kilka słów o samym filmie. Twórcy przedstawili w nim wydarzenia historyczne z września 1944 roku. Opowiada o tym reżyser Mirosław Umerski: „Film jest fabularyzowanym ukazaniem tragedii w Ocyplu, która miała miejsce w okresie od 19.09.44 r. do 23.09.1944 r. Oczywiście przedstawiliśmy naszą wizję tych wydarzeń. Wówczas, podczas napadu grupy partyzanckiej na sklep w Ocyplu, jedna z czujek ostrzelała przypadkowo przejeżdżający samochód z trzema niemieckimi żołnierzami. Podczas wymiany ognia jeden z żołnierzy jadących samochodem ginie. Partyzanci po strzelaninie uciekli. Niemiecka, okoliczna żandarmeria i policja kryminalna z Gdańska w następne dni robią łapanki  Polaków z Ocypla i okolicznych miejscowości. Zatrzymanych zakładników umieszczają w piwnicy tamtejszej szkoły. Trzech miejscowych Niemców, wśród których znajdował się także poszkodowany sklepikarz (a zarazem sołtys Ocypla), zwróciło się do przybyłego z Gdańska sędziego z prośbą o zwolnienie chociażby Polaków z Ocypla zaręczając, że nie mieli oni nic wspólnego z napadem i zabójstwem. Sędzia nie był skłonny do zwolnienia zakładników, ale po zapewnieniach i przysiędze na własne życie ocyplańskich Niemców zgodził się i zwolnił pięcioro zakładników mieszkańców Ocypla. W tamtym czasie za jednego zabitego Niemca rozstrzeliwano dwudziestu zakładników. W Ocyplu na miejscu obecnego kościoła rozstrzelano ostatecznie siedemnaścioro osób, w tym dowieziono więźniów z obozu Stutthof i więzienia w Gdańsku”.

Jak mówi Mirosław Umerski, oficjalna premiera planowana jest jeszcze w grudniu w Starogardzie Gdańskim. W styczniu pokaz odbędzie się m.in. w Zblewie. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama