Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 03:49
Reklama

VIPY pod sponsorowanymi parasolami

LUBICHOWO. Dożynki Powiatowe – uroczysta msza dziękczynna, 14 wieńców, orkiestra dęta z Piaseczna, lokalne VIP-y pod parasolami sponsorów, tłumy w namiocie ze sponsorowanym bigosem i cygański „Tabor”. Najpiękniejszy wieniec był z KGW Pączewo z gminy Skórcz.
VIPY pod sponsorowanymi parasolami
Kolorowo w strugach deszczu
Dożynki Powiatowe rozpoczęły się na długo przed oficjalnym wymarszem sprzed Urzędu Gminy – wykonawcom wieńców towarzyszyły niemałe emocje przy ocenie ich dzieł przez Komisję. Wieńców w tym roku było 14 – pięć ze Skarszew, cztery wykonały KGW z Koźmina, Obozina, Nowego Wieca i Bączka, jeden przywieźli uczniowie z Bolesławowa. Były wieńce z Koteż, Lubichowa, Pączewa, Starogardu, Kopytkowa, Kalisk, Osieka i Osiecznej.
Komisja za najpiękniejszy wieniec Dożynek Powiatowych 2009 uznała dzieło KGW Pączewo z gminy Skórcz.
Tuż przed 14 sformował się barwny korowód. W bryczce zasiedli wójt gminy Sławomir Bieliński i starostowie dożynek – Anna Jakubowska z Zielonej Góry i Waldemar Ciesielski z Barłożna. Za nimi szła orkiestra dęta z Piaseczna prowadząca osiem pocztów sztandarowych organizacji związanych z rolnictwem, sadownictwem i pszczelarstwem. Na końcu wielobarwne wieńce niesione przez ich wykonawców w kociewskich strojach.

Deszcz nie oszczędził nikogo
Korowód przemaszerował na stadion sportowy, wieńce ustawiono pod sceną. Rozpoczęła się uroczysta msza święta. Pogoda nie dopisała– deszcz padał bardzo mocno. Ksiądz infułat Stanisław Grunt powiedział, że taki deszcz to dar Boży dla upraw ozimych, a uczestnicy kulili się pod parasolami, naciągali na głowę kaptury. Parasole sponsorskie chroniły lokalnych VIP-ów – senatora Andrzeja Grzyba, posła Sławomira Neumanna, starostę Leszka Burczyka, wicestarostę Kazimierza Chyłę, prezydenta Edmunda Stachowicza, wójtów i burmistrzów poszczególnych gmin.
---------------------------------
Dożynkowa msza święta
Chleba naszego powszedniego
Uroczysta polowa msza święta rozpoczęła 6 września Dożynki Powiatowe w Lubichowie. Przed polowym ołtarzem ustawiono 14 dożynkowych wieńców. Delegacje gminne przyniosły dary – chleb, miód, kosze owoców, kwiatów i warzyw. 
- W modlitwie mówimy „Chleba naszego powszedniego” – powiedział na rozpoczęcie mszy św. proboszcz lubichowskiej parafii, ks. prałat Jan Kulas. – Dziś świętujemy dzień tego, co zrodziła ziemia. Proces rodzenia jest bolesny, wymaga wysiłku. Świętujemy wysiłek ludzi, którzy zebrali swoje plony i dziękujemy za łaskę życia, którą ziemi dał Bóg.
Mszę św. koncelebrował ks. infułat Stanisław Grunt.

Człowiek sieje, Bóg daje życie
- Człowiek może wiele – mówił w homilii ksiądz infułat. – Może poświęcić swoją pracę i czas. Może zasiać i dbać o uprawę. Ale bez łaski Boga, Dawcy życia nie zbierze niczego. Widzicie, pada deszcz. I to jest dobry, potrzebny deszcz. Bez tej wody nie urodziłaby ziemia. Bóg, Dawca życia, daje deszcz, aby życie mogło zakiełkować. Niedługo w glebę padnie ozimina. Bóg zsyła na rolę wodę, słońce, ciepło. Z ziemi bierze się życie, to, co jest prawdziwe. Wiele można stworzyć w laboratoriach, wyprodukować w fabrykach. Można tam stworzyć niemal wszystko – oprócz życia. A życie może przekazać tylko to, co samo jest żywe. Jesteśmy natchnieni łaską życia i do życia powołani.

Podziel się
 - Zebraliście piękny, obfity plon. To był rok urodzaju. A przecież codziennie na świecie z głodu umiera 10 tys. osób. Tymczasem są kraje, gdzie pali się zboże. To paradoks, to wielka niesprawiedliwość. Jeśli więc możesz – podziel się tym, co masz. Jeśli możesz, pomóż drugiemu człowiekowi. Nasycisz jego żołądek, a sam nie będziesz głodny duchowo. Bo pomóc drugiemu człowiekowi, to otrzymać łaskę dla siebie.

Zrozumienie dla ciężaru pracy
- To był rok urodzaju i ciężkiej pracy. Za pracę każdy powinien być sprawiedliwie wynagradzany. Tymczasem ceny zboża bardzo spadły. Pomimo dopłat unijnych rolnicy i tak boją się, że nie wyjdą na swoje. Oby rządzili nami sprawiedliwi, uczciwi ludzie, którzy ze zrozumieniem podejdą do ciężaru pracy, tego rolniczego trudu, tej ciągłej niepewności – bo wiele czynników odpowiada za udany plon, często niezależnych od człowieka. Rolnik powinien mieć pewność swojego bytu, w zamian za swoją ciężką pracę.

Waga tożsamości
- Ziemia ma wielką wartość. I nie chodzi tu o wartość materialną. Z ziemią wiąże się tradycja, poczucie tożsamości. Kościół ostatnio odzyskuje utraconą kiedyś ziemię. I tu mogę dać jedną gwarancję – Kościół nigdy tej ziemi nie sprzeda w obce ręce. Ona na zawsze pozostanie polska. Tymczasem są w Unii Europejskiej nurty, które dążą do zatarcia różnic narodowościowych. Musimy bronić swojej tożsamości, także poprzez pokazanie, że jesteśmy przywiązani do swojej ziemi. Nie możemy stać się cząstka „jednego europejskiego narodu” bo to sztuczny twór. Są w nas wartości, są tradycje, jest wiara i o to musimy dbać,  i o to musimy walczyć.
---------------------------------------------
Bigos i zabawa
Było mokro i chłodno. Po mszy uczestnicy imprezy ruszyli tłumnie do namiotów ze sponsorowanym bigosem, kiełbaską i grochówką. – Z Lubichowa nikt głodny nie wyjedzie. – zapewnił proboszcz ks. Jan Kulas. I rzeczywiście – porcje nakładano ogromne i szczerze życzono smacznego. Poza tym można było skorzystać z gościnności stoisk KGW. Panie z Janowa, Zblewa, Mermetu,  Jabłowa, Lubichowa, Koteż i Kalisk kusiły wypiekami, nalewkami, wędlinami. Pomimo deszczu i szarej pogody na stadionie było kolorowo od kociewskich strojów, kompozycji kwiatowych, darów pól, sadów i ogrodów.
Po części oficjalnej zrobiło się muzycznie – najpierw koncert dała Orkiestra Dęta z Piaseczna, później zespół cygański „Tabor” i zespół „Second Heaven” z Lubichowa. Deszcz nie pomógł zabawie, ale i nie popsuł jej do końca. Dożynki to czas „po żniwach” - po ciężkiej pracy - czas odpoczynku i zabawy. I świętujący na Dożynkach Powiatowych w Lubichowie bawili się do końca.

Najpiękniejszy wieniec 2009
Komisja w składzie: Lech Kolaska – przewodniczący, Marzenna Kleinschmidt, Mirosław Kalkowski, Witold Sykutera, Dorota Truszkowska za najpiękniejszy wieniec Dożynek Powiatowych 2009 uznała dzieło KGW Pączewo z gminy Skórcz. Wyróżnienia otrzymały: KGW Lubichowo, KGW Kopytkowo, KGW Koźmin, ZSR Bolesławowo i gmina Osiek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

karen 12.12.2010 00:26
badziewie

lamus 02.10.2009 09:17
komisja super :)

juror 15.09.2009 08:18
tak jest zawsze wiem coś o tym z góry wiadomo jaki wieniec ma wygrać , jakie koło gospodyń ma dostać nagrodę .

pominięci 08.09.2009 19:56
komisja nie była obiektywna ,na niektóre wieńce nawet nie raczyła spojrzeć,czyżby wynik był z góry przesądzony?

OJ 08.09.2009 15:49
ZASTĘPCA WÓJTA TO SYKUTERA A NIE Sykubera

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama