Kociewscy spadkobiercy tradycji kawaleryjskiej - szwoleżerowie II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i kawalerzyści z 18 Pułku Ułanów Pomorskich uczestniczyli w dwóch znaczących imprezach kawaleryjskich: zjeździe kawalerzystów II RP w Grudziądzu oraz obchodach 70. rocznicy Szarży pod Krojantami.
22-23 sierpnia w Grudziądzu odbył się XXI zjazd kawalerzystów II RP. Przyjechały rodziny i potomkowie absolwentów, wychowanków Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Są tu co roku aby podtrzymać tradycję CWK i kultywować pamięć swoich bliskich. CWK przed 1939 było uznawane za najnowocześniejszą szkołę kawalerii w Europie. Na spotkanie przyjechało sześciu absolwentów tej szkoły.
Do Grudziądza zjechali przedstawiciele i sympatycy środowiska kawaleryjskiego z całej Polski, zawodowi wojskowi i kawalerzyści ochotnicy oraz żołnierze Reprezentacyjnego Szwadronu Wojska Polskiego. Kociewie reprezentowała kawaleria ochotnicza II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu (dowódca rtm. Krzysztof Landowski) i kawalerzyści z 18 Pułku Ułanów Pomorskich z Mirowa (dowódca por. Sławomir Ziętarski). W części oficjalnej kawalerzyści złożyli kwiaty pod pomnikami na Cmentarzu Garnizonowym w Grudziądzu. Wręczano medale i wyróżnienia, a w części artystycznej wystąpił Centralny Zespól Artystyczny Wojska Polskiego. W niedzielę rano złożono kwiaty pod pomnikiem na grudziądzkim rynku, potem w grudziądzkiej Kolegiacie została odprawiona msza św. Stamtąd kawalerzyści poszli najpierw na wystawę w grudziądzkim muzeum a potem na błonie, na pokazy konne.
Było to ważne spotkanie, integrujące środowisko związane z CWK i sympatyków kawalerii.
Walki w Krojantach
29 sierpnia kawalerzyści ochotnicy z 18 Pułku Ułanów Pomorskich z Mirowa na zaproszenie władz Kwidzyna uczestniczyli w uroczystościach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Szwadron Reprezentacyjny 18 PUP przemaszerował ulicami Kwidzyna, a następnie w Miłosnej zaprezentował pokaz kawaleryjskiej musztry paradnej oraz pokaz kaskaderski.
Dla ułanów z Mirowa najważniejszą doroczną imprezą są obchody szarży pod Krojantami, pierwszej ułańskiej szarży 1939 r.
1 września 1939 r., pierwszy i drugi szwadron 18 Pułku Ułanów Pomorskich zaatakował stacjonującą pod Krojantami jednostkę niemiecką. Szarża trwała niespełna dwie minuty. Zginęło 25 ułanów w tym dowódca I szwadronu, rotmistrz Świeściak i dowódca pułku Kazimierz Mastalerz. Za tą szarżę pułk został odznaczony orderem Virtuti Militari przez dowódcę Pomorskiej Brygady Kawalerii gen. Grzmota Skotnickiego.
Ułani z Mirowa kontynuują chlubną kartę historii 18 PUP. Zrzeszenie Kół Pułkowych kawalerii II RP w Londynie wydało im zgodę na używanie barw i wyróżników 18 PUP tym samym nasi ułani z Mirowa są prawnymi, jedynymi na świecie, spadkobiercami 18 pułku.
Żyje jeszcze czterech ułanów, uczestników tamtych wydarzeń w tym trzech, którzy bezpośrednio brali udział w szarży: Wacław Werenczuk, Bronisław Klicki i Wacław Galas. Warto wspomnieć, że ci, dziś już sędziwi ułani, w doskonałej formie przyjeżdżają co roku do Mirowa, 29 maja, na spotkanie kawaleryjskie w Dniu Pułkowego Święta. Wacław Weremczuk był w szwadronie CKM. Bronisław Klicki w szarzy, którą dowodził Jan Ładoś. został ranny.
Medale od generała
Do Krojant 1 września przyjechało wielu oficjeli, w tym trzech generałów. Wojewoda pomorski Zaborowski i gen. dywizji Andrzej Lelewski wręczyli kilkanaście medali za kultywowanie tradycji kawaleryjskich. W gronie odznaczonych był dowódca Ochotniczego Reprezentacyjnego Szwadronu 18 Pułku Ułanów Pomorskich z Mirowa Sławomir Ziętarski. Otrzymał „Medal za zasługi dla obronności kraju”. Medal otrzymała także pani Kazimiera Szark wieloletnia dyrektorka Szkoły im. 18 PUP. Była inicjatorką i założycielką Szkolnej Izby Pamięci 18 PUP. Mimo emerytury (ma 80 lat) jest nadal całym sercem zaangażowana w kultywowanie patriotycznej, kawalerskiej tradycji wśród młodzieży szkolnej. Medal otrzymała także obecna dyrektor szkoły w Krojantach - Alicja Kamińska.
Ułani z Mirowa utrzymują ścisły kontakt z tą szkołą. Przyjeżdżają na wszystkie ważniejsze szkolne uroczystości.
Atrakcja dla widzów
Po polowej mszy świętej poczty sztandarowe zostały odprowadzone na pole szarży, gdzie odbyła się inscenizacja historycznej Szarzy pod Krojantami. Mimo kiepskiej, deszczowej pogody oglądało ją około 4 tysięcy widzów. W inscenizacji brało udział 120 koni. Nasi ułani z Mirowa, reprezentowali w sile dwóch sekcji (12 koni) barwy 18 PUP. II Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich wystawił jedną sekcję, podobnie jak 8 Pułk Strzelców Konnych z Działowa i XVI Pułk Ułanów z Bydgoszczy. W całości reprezentowana była Pomorska Brygada Kawalerii.
Taka ilość koni na „palcu bitwy” zrobiła wrażenie. Wystąpili także polscy piechurzy i sanitariuszki. Przeciw nim „walczyli” „Niemcy”, członkowie grup rekonstrukcyjnych, których wiele działa w Polsce, m. in. w Trójmieście.
Inscenizacji trwała kilka godzin. Do tego piękna musztra wojskowa, pokazy bryczek, wyścigi konne.
Miłośnicy kawalerii uzupełniali swoje kolekcje.
Plany
11 listopada Ochotniczy Reprezentacyjny Szwadron 18 Pułku Ułanów Pomorskich z Mirowa pojedzie do Gdańska, na uroczystości pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Ułani wezmą także udział w Paradzie Niepodległości na Gdańskiej Starówce.
Od wielu lat zapraszani są przez władze województwa na ważne uroczystości.
- Chwalę sobie taką współpracę z panem wojewodą pomorskim i myślę że odwrotnie jest tak samo – mówi S. Ziętarski.
Reklama
Kawalerzyści ochotniczo promują Kociewie. Patriotyczna lekcja na polu szarży
POMORZE. Szarża trwała niespełna dwie minuty. Zginęło 25 ułanów w tym dowódca I szwadronu. W inscenizacji historycznej Szarży pod Krojantami z 1939 r. brało udział 120 koni. Byli tam także kociewscy ułani w sile dwóch sekcji (12 koni) - szwoleżerowie II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i kawalerzyści z 18 Pułku Ułanów Pomorskich.
- 15.09.2009 00:00 (aktualizacja 31.07.2023 09:27)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze