Ministerstwo Finansów, biorąc pod uwagę odczynniki inflacji oraz prognozy dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0 proc., podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31 marca 2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze.
- Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 1 lutego 2022 roku. Została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 roku na poziomie 9,2 proc. (rok do roku) – przypomina resort finansów.
Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu obniżyła się do 3,9 proc. (rok do roku) i było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 r. Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 4,9 proc. w styczniu tego roku. (tj. najniżej od września 2021 r.).
- Szacuje się, że w lutym i marcu bieżącego roku zarówno inflacja (rok do roku) jak i tempo wzrostu cen żywności (rok do roku) utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem – tłumaczy Ministerstwo Finansów.
Decyzja rządu oznacza, że od kwietnia w górę pójdą ceny produktów takich jak: mleko początkowe i modyfikowane dzieci, miód naturalny, jaja, pieczywa cukiernicze, warzywa i owoce, mięso, tłuszcze, przetwory z mięsa i ryb, napoje bezalkoholowe (z wyłączeniem soków owocowych i warzywnych), wody mineralne itp.
Reklama
Koniec zerowego VAT-u na żywność! Od kwietnia zapłacimy więcej za podstawowe produkty spożywcze
Tylko do 31 marca obowiązywać będzie obniżona stawka VAT na żywność. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie przedłuży zerowej stawki tego podatku. Oznacza to, że wraz z początkiem kwietnia Polacy zapłacą w sklepach więcej za podstawowe produkty spożywcze.
- 24.03.2024 09:00
Napisz komentarz
Komentarze