Do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej. Między innymi: uchwalanie statutu gminy, uchwalanie budżetu gminy, uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, programów gospodarczych, podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w ustawach. Radni są zobowiązani do brania udziału w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których zostali wybrani lub desygnowani. Są zobowiązani kierować się dobrem wspólnoty samorządowej, przyjmować zgłaszane przez jej mieszkańców postulaty i przedstawiać je do rozpatrzenia.
Rada Powiatu jest organem stanowiącym i kontrolnym powiatu. Rada Powiatu rozpatruje na sesjach i rozstrzyga w drodze uchwał wszystkie sprawy należące do jej kompetencji określone w ustawie o samorządzie powiatowym oraz w innych ustawach, a także w przepisach wydanych na podstawie ustaw. W istotnych dla powiatu lub mieszkańców sprawach Rada może wyrażać opinie i zajmować stanowiska w formie rezolucji, apeli oraz oświadczeń. Działalność Rady Powiatu reguluje Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020, poz. 920) oraz Statut Powiatu Starogardzkiego.
Reklama
Nowo wybrani radni miejscy, gminni i powiatowi
W niedzielnych wyborach, oprócz włodarzy poszczególnych gmin i miast, mieszkańcy wybierali także swoich przedstawicieli, którzy reprezentować będą ich interesy w radach gminnych, miejskich oraz powiatowych. To od nich będzie zależało, jakie inwestycje będą prowadzone i na jakie cele będą wydawane publiczne pieniądze. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie wszystkich radnych z trzynastu gmin powiatu starogardzkiego. Sprawdźcie koniecznie kto się dostał, i który radny reprezentować będzie Wasz okręg wyborczy, by w razie problemu wiedzieć, do kogo się zwrócić.
- 10.04.2024 09:30
Napisz komentarz
Komentarze