Rola magnesów w diagnostyce i leczeniu nowotworów
Tryby obrazowania anatomicznego, które wykorzystują magnes neodymowy, są stosowane głównie w warunkach klinicznych do badań przesiewowych, diagnozowania, określania stopnia zaawansowania i doradzania w leczeniu raka. Ponadto odgrywają rolę w monitorowaniu pacjentów pod kątem nawrotów i określaniu skuteczności leczenia. Silny magnes to coś, co jest niezbędne w kierowaniu bieżącym procesem decyzyjnym.
Mają one jednak nie tylko zalety, ale również wady, ponieważ nie można ich używać do podejmowania decyzji terapeutycznych na temat wpływu określonego schematu leczenia w odniesieniu do unikalnej biologii nowotworu pacjenta. Jeżeli chodzi o przyszłe decyzje, wyłącznie biologicznie wrażliwe techniki obrazowania mogą uchwycić fizjologię i geometrię nowotworów.
Techniki obrazowania wykorzystujące magnesy
Technologie obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, takie jak MRI ważony dyfuzyjnie (DW-) i MRI ze wzmocnionym dynamicznym kontrastem (DCE-) mogą umożliwić uzyskanie rozdzielczości migawek trójwymiarowego stanu guza rakowego, często pomijanego w przypadku standardowych technik obrazowania anatomicznego.
DW-MRI może dostarczyć informacji na temat komórkowości nowotworów, podczas gdy DCE-MRI informuje o funkcjonowaniu naczyń; obie techniki mogą korelować z odpowiedzią nowotworu na terapię. W połączeniu z tymi formami MRI pozytonowa tomografia emisyjna ze znacznikami radioaktywnymi może mapować stan receptorów, niedotlenienie i metabolizm glukozy.
Te czułe techniki obrazowania wykorzystujące magnesy uważa się zatem za doskonałych kandydatów do integracji z biofizyką, aby ułatwić spersonalizowane raportowanie medycyny na temat odpowiedzi terapeutycznej poprzez symulacje komputerowe modeli matematycznych. Warto wspomnieć, że techniki obrazowania magnetycznego są wykorzystywane nie tylko przy terapii nowotworów, ale również w innych przypadkach medycznych.
Podsumowanie — magnesy a medycyna
Magnesy mają szerokie i różnorodne zastosowanie w medycynie; Najbardziej ugruntowane zastosowanie magnesów dotyczy różnych metod obrazowania i okazało się przydatne w diagnostyce i leczeniu kilku rodzajów chorób, a najczęściej w przypadku raka. Do bardziej nowatorskich zastosowań magnesów zaliczają się nanocząstki magnetyczne – jako środki kontrastowe w rezonansie magnetycznym, środki koloidalne w hipertermii magnetycznej w nowotworach lub jako aktywne składniki platform dostarczania leków. Chociaż nadal istnieją ograniczenia w stosowaniu MNP, postęp w tej dziedzinie jest ciągły i przewiduje się, że w przyszłości zastosowanie MNP będzie w coraz większym stopniu uwzględniane w leczeniu zarówno chorób zakaźnych, jak i raka.
Napisz komentarz
Komentarze