Certyfikat efektywności energetycznej
Świadectwo energetyczne https://domoweswiadectwo.pl/swiadectwo-energetyczne/ to dokument określający zapotrzebowanie budynku lub mieszkania na energię potrzebną do jego ogrzania, wentylowania, ochłodzenia, a także podgrzania wody użytkowej. Od kwietnia 2024 musi mieć je każdy, kto chce wynająć lub sprzedać nieruchomość. Jest ono wymagane zarówno w bankach przy staraniu o kredyt na mieszkanie, jak też podczas podpisywania dokumentów notarialnych. Sporządzaniem certyfikatów energetycznych zajmują się wykwalifikowani audytorzy, spełniający określone wymogi prawne. Audyt dla swojej nieruchomości możesz zamówić tutaj: https://domoweswiadectwo.pl/audyt-energetyczny.
Gotowi na 55
Na ten moment obowiązkowe jest jedynie posiadanie certyfikatu (zamówisz go w tym miejscu: https://domoweswiadectwo.pl/). W najbliższych latach prawdopodobnie się to jednak zmieni. Unia Europejska opracowała już następne cele, które ujęte zostały w planie „Gotowi na 55”. Jego nazwa wzięła się stąd, że do 2030 roku państwa członkowskie mają za zadanie zredukować emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55% w stosunku do 1990 roku. Wiążą się z tym kolejne zmiany dla właścicieli nieruchomości związane z efektywnością energetyczną budynków.
Według nowych założeń, w 2028 roku bezemisyjne mają być wszystkie nowe budynki organów publicznych, a w 2030 roku już wszystkie nowe budynki, niezależnie od ich przeznaczenia. W lokalach mieszkalnych średnie zużycie energii powinno spaść o co najmniej 16% do roku 2030 oraz 20-22% do 2035. Dodatkowo 55% tych oszczędności będzie musiało być wynikiem renowacji obiektów najmniej energooszczędnych. W praktyce dla właścicieli nieruchomości będzie to więc oznaczać konieczność przeprowadzania termomodernizacji w budynkach najmniej efektywnych. Jeśli Twój obiekt otrzymał zatem klasę energetyczną F lub G, już teraz warto pomyśleć o przeprowadzeniu stosownych prac. Dzięki temu będziesz mógł dostosować się do nowych przepisów stopniowo, rozkładając modernizacje w czasie, co dla wielu posiadaczy nieruchomości może być korzystniejsze finansowo niż jednorazowe wykonanie większych remontów.
Napisz komentarz
Komentarze