Odzież chłodząca staje się niezbędnym elementem roboczej odzieży ochronnej w przemyśle ciężkim, budownictwie, rolnictwie, przemyśle naftowym i gazowym, logistyce i magazynowaniu, przemyśle spożywczym oraz służbach ratunkowych i wojskowych. Jakie są najważniejsze właściwości odzieży chłodzącej?
Właściwości odzieży chłodzącej
Odzież chłodząca to innowacyjne produkty, wykonane z lekkich i wygodnych materiałów mających zdolność do odprowadzania wilgoci, chłodzenia i szybkiego schnięcia. Aby aktywować jej działanie, należy namoczyć ubrania w wodzie, wycisnąć z nich jej nadmiar, a następnie założyć. Odzież chłodząca nie przemacza odzieży noszonej pod spodem. Po wyschnięciu, gdy ubranie przestanie chłodzić, wystarczy ponownie je namoczyć, aby zapewnić chłodzenie przez kolejne 8 godzin pracy.
Rodzaje odzieży chłodzącej
Najpopularniejszymi elementami odzieży chłodzącej są:
- Rękawy chłodzące: wykonane z strechu i innowacyjnego połączenia poliestrowego Kingsmilla, poliestru i elastanu (PVA). Lekkie i wygodne w użyciu. Elastyczna tkanina gwarantuje swobodę ruchu. Można je nosić mokre oraz suche. Zapobiegają oparzeniom.
- Kamizelki chłodzące: Lekkie i wygodne kamizelki wykonane z materiału siatkowego, który podwyższa oddychalność. Schładza klatkę piersiową i plecy pracownika przy wysokich temperaturach.
- Chłodzące opaski na głowę: wykonane z innowacyjnego wielowarstwowego PVA. Pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury głowy. Są lekkie i łatwe w użyciu. Mogą być noszone pod hełmami i czapkami albo samodzielnie.
Dodatkowo dostępne na rynku są także: opaski chłodzące na szyję, ręczniki chłodzące, czapki chłodzące zwykłe oraz z osłoną na kark.
Normy i wymagania
Odzież chłodząca nie wymaga certyfikacji, ponieważ jej zadaniem nie jest ochrona przed zagrożeniami takimi jak: płomień, kwas i elektryczność statyczna.
Korzyści odzieży chłodzącej
Wprowadzenie odzieży chłodzącej poprawia bezpieczeństwo i komfort pracowników, umożliwiając im pracę w wysokich temperaturach bez ryzyka przegrzania, a to może przełożyć się na mniejszą absencję chorobową i większą wydajność pracy. Odzież chłodząca zwiększa również efektywność pracy, ponieważ pracownicy mogą skupić się na swoich zadaniach bez odczuwania dyskomfortu związanego z wysoką temperaturą.
źródło: https://rena-pol.sklep.pl/
Napisz komentarz
Komentarze