Przepisy prawne dotyczące wycofania pozwu rozwodowego
Jak wskazuje art. 203 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego, pozew rozwodowy można cofnąć aż do rozpoczęcia rozprawy. Do tego nie jest wymagane pozwolenie pozwanego. Czy można wycofać pozew rozwodowy? Zgodnie z zapisami k.p.c. taka możliwość istnieje w określonych warunkach. Ustawodawca zezwala na podjęcie takiego kroku do momentu wydania przez sąd wyroku. W praktyce oznacza to, że wycofanie pozwu jest możliwe do czasu rozpoczęcia rozprawy rozwodowej. Wniosek można złożyć przed pierwszym posiedzeniem sądu.
Podjęcie decyzji o wycofaniu pozwu może wynikać z chęci naprawy dotychczasowych relacji małżeńskich. Często podyktowana jest zmianą okoliczności życiowych. Zdarza się również, że małżonkowie zmieniają plany dotyczące ich wspólnej przyszłości. W takich przypadkach niezbędne jest wskazanie we wniosku konkretnych motywów, które skłoniły małżonków do decyzji o rezygnacji z dalszego postępowania rozwodowego. Istotne znaczenie mają jasne i klarowne argumenty stanowiące wyjaśnienie zmiany dotychczasowego stanowiska.
Proces wycofania pozwu rozwodowego
Sąd może uznać za niemożliwe cofnięcie pozwu w momencie, gdy jest to sprzeczne z prawem lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Przykład stanowi sytuacja, w której strona powodowa wycofuje go pod wpływem szantażu lub gróźb pozwanego małżonka. Cofnięcie pozwu to proces, który może trwać nawet do kilku miesięcy. Wiele zależy od wyrażenia zgody przez pozwanego. Aby przyspieszyć ten proces, warto skorzystać z pomocy pełnomocnika. Niezbędne bywa wsparcie adwokata doświadczonego w sprawach rodzinnych i rozwodowych. W przygotowaniu wniosku i komunikacji z sądem może np. pomóc Kancelaria Adwokacja Łukasz Domański.
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak i gdzie złożyć wycofanie pozwu rozwodowego. Okazuje się, że można to zrobić pisemnie lub ustnie. Napisany wniosek o cofnięcie pozwu należy złożyć w sądzie właściwym dla sprawy rozwodowej przed jej rozpoczęciem. Można to zrobić osobiście w Biurze Podawczym lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Wniosek należy wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Jeśli chodzi o oświadczenie ustne, trzeba je złożyć na samym początku rozprawy, czyli bezpośrednio po sprawdzeniu obecności. Natomiast pisemne oświadczenie można też doręczyć za pośrednictwem pełnomocnika – adwokata specjalizującego się w sprawach rozwodowych.
Koszty związane z wycofaniem pozwu rozwodowego
Co się dzieje z opłatami sądowymi? Czy można liczyć na zwrot kosztów? Wiele zależy od tego, na jakim etapie postępowania rozwodowego dochodzi do cofnięcia pozwu. Najczęściej występujące przypadki przedstawiamy poniżej.
Wniosek o wycofanie pozwu został złożony przed wysłaniem odpisu pozwanemu małżonkowi – z urzędu zwracana jest opłata sądowa w wysokości 600 zł pomniejszona o minimalną 30 zł.
Pozew o rozwód został wycofany przed rozpoczęciem posiedzenia, na które skierowano sprawę. Oznacza to, że doszło do tego po wysłaniu odpisu pozwanemu małżonkowi. Wówczas sąd zwraca stronie powodowej tylko połowę uiszczonej wcześniej opłaty.
Pozew cofnięto na skutek porozumienia stron, do jakiego doszło przed sądem pierwszej instancji. Wówczas zwracana jest całość poniesionego kosztu. Jeśli dojdzie do pojednania przed postępowaniem apelacyjnym, sąd zwraca połowę uiszczonej opłaty. Dzieje się tak na podstawie art. 79 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 28.07.2005 roku.
Skutki wycofania pozwu rozwodowego
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi konsekwencją cofnięcia pozwu jest umorzenie postępowania rozwodowego. Jak wskazuje art. 332 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego sąd może tego dokonać przed uprawomocnieniem się wyroku o rozwodzie. Postanowienie o umorzeniu postępowania rozwodowego można zaskarżyć zażaleniem do sądu drugiej instancji. Wówczas pierwsza instancja może cofnąć swój wyrok, jeśli tylko uzna to za dopuszczalne. Skuteczne cofnięcie pozwu o rozwód nie wywołuje żadnych skutków. Wspomniana skuteczność zależy od szczegółowych okoliczności.
Jak wycofać pozew rozwodowy?
Istotna jest konieczność świadomego działania na każdym etapie postępowania sądowego. Czy można wycofać pozew o rozwód? Polskie prawo daje małżonkom taką możliwość. O wycofaniu pozwu powinni jednak pomyśleć w momencie, gdy widzą realne szanse na pojednanie. Wcześniej małżonkowie mogą udać się na specjalistyczną terapię oraz skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata. Pełnomocnik jest dużym wsparciem podczas pisania i doręczania różnego rodzaju wniosków oraz pozwów. Z pewnością pomoże w przygotowaniu kompletnej dokumentacji oraz reprezentowaniu stanowiska klienta w postępowaniach.
Napisz komentarz
Komentarze