niedziela, 22 września 2024 12:23
Reklama
Reklama

Czy można wycofać pozew rozwodowy?

Decyzja o rozstaniu nie jest łatwa ani przyjemna. Z pewnością nie powinna być podejmowana pod wpływem silnych emocji. W przeciwnym razie może okazać się, że została podjęta zbyt pochopnie. Po dojściu do porozumienia często okazuje się, iż małżonkowie nadal chcą pozostawać w małżeństwie. Czy możliwe jest wycofanie pozwu rozwodowego? Kiedy można to zrobić? Jakie są konsekwencje cofnięcia pozwu? Podpowiadamy.
  • Źródło: Art. sponsorowany
Czy można wycofać pozew rozwodowy?

Przepisy prawne dotyczące wycofania pozwu rozwodowego

Jak wskazuje art. 203 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego, pozew rozwodowy można cofnąć aż do rozpoczęcia rozprawy. Do tego nie jest wymagane pozwolenie pozwanego. Czy można wycofać pozew rozwodowy? Zgodnie z zapisami k.p.c. taka możliwość istnieje w określonych warunkach. Ustawodawca zezwala na podjęcie takiego kroku do momentu wydania przez sąd wyroku. W praktyce oznacza to, że wycofanie pozwu jest możliwe do czasu rozpoczęcia rozprawy rozwodowej. Wniosek można złożyć przed pierwszym posiedzeniem sądu.

Podjęcie decyzji o wycofaniu pozwu może wynikać z chęci naprawy dotychczasowych relacji małżeńskich. Często podyktowana jest zmianą okoliczności życiowych. Zdarza się również, że małżonkowie zmieniają plany dotyczące ich wspólnej przyszłości. W takich przypadkach niezbędne jest wskazanie we wniosku konkretnych motywów, które skłoniły małżonków do decyzji o rezygnacji z dalszego postępowania rozwodowego. Istotne znaczenie mają jasne i klarowne argumenty stanowiące wyjaśnienie zmiany dotychczasowego stanowiska.

Proces wycofania pozwu rozwodowego

Sąd może uznać za niemożliwe cofnięcie pozwu w momencie, gdy jest to sprzeczne z prawem lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Przykład stanowi sytuacja, w której strona powodowa wycofuje go pod wpływem szantażu lub gróźb pozwanego małżonka. Cofnięcie pozwu to proces, który może trwać nawet do kilku miesięcy. Wiele zależy od wyrażenia zgody przez pozwanego. Aby przyspieszyć ten proces, warto skorzystać z pomocy pełnomocnika. Niezbędne bywa wsparcie adwokata doświadczonego w sprawach rodzinnych i rozwodowych. W przygotowaniu wniosku i komunikacji z sądem może np. pomóc Kancelaria Adwokacja Łukasz Domański.

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak i gdzie złożyć wycofanie pozwu rozwodowego. Okazuje się, że można to zrobić pisemnie lub ustnie. Napisany wniosek o cofnięcie pozwu należy złożyć w sądzie właściwym dla sprawy rozwodowej przed jej rozpoczęciem. Można to zrobić osobiście w Biurze Podawczym lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Wniosek należy wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Jeśli chodzi o oświadczenie ustne, trzeba je złożyć na samym początku rozprawy, czyli bezpośrednio po sprawdzeniu obecności. Natomiast pisemne oświadczenie można też doręczyć za pośrednictwem pełnomocnika – adwokata specjalizującego się w sprawach rozwodowych.

Koszty związane z wycofaniem pozwu rozwodowego

Co się dzieje z opłatami sądowymi? Czy można liczyć na zwrot kosztów? Wiele zależy od tego, na jakim etapie postępowania rozwodowego dochodzi do cofnięcia pozwu. Najczęściej występujące przypadki przedstawiamy poniżej.

Wniosek o wycofanie pozwu został złożony przed wysłaniem odpisu pozwanemu małżonkowi – z urzędu zwracana jest opłata sądowa w wysokości 600 zł pomniejszona o minimalną 30 zł.

Pozew o rozwód został wycofany przed rozpoczęciem posiedzenia, na które skierowano sprawę. Oznacza to, że doszło do tego po wysłaniu odpisu pozwanemu małżonkowi. Wówczas sąd zwraca stronie powodowej tylko połowę uiszczonej wcześniej opłaty.

Pozew cofnięto na skutek porozumienia stron, do jakiego doszło przed sądem pierwszej instancji. Wówczas zwracana jest całość poniesionego kosztu. Jeśli dojdzie do pojednania przed postępowaniem apelacyjnym, sąd zwraca połowę uiszczonej opłaty. Dzieje się tak na podstawie art. 79 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 28.07.2005 roku.

Skutki wycofania pozwu rozwodowego

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi konsekwencją cofnięcia pozwu jest umorzenie postępowania rozwodowego. Jak wskazuje art. 332 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego sąd może tego dokonać przed uprawomocnieniem się wyroku o rozwodzie. Postanowienie o umorzeniu postępowania rozwodowego można zaskarżyć zażaleniem do sądu drugiej instancji. Wówczas pierwsza instancja może cofnąć swój wyrok, jeśli tylko uzna to za dopuszczalne. Skuteczne cofnięcie pozwu o rozwód nie wywołuje żadnych skutków. Wspomniana skuteczność zależy od szczegółowych okoliczności.

Jak wycofać pozew rozwodowy?

Istotna jest konieczność świadomego działania na każdym etapie postępowania sądowego. Czy można wycofać pozew o rozwód? Polskie prawo daje małżonkom taką możliwość. O wycofaniu pozwu powinni jednak pomyśleć w momencie, gdy widzą realne szanse na pojednanie. Wcześniej małżonkowie mogą udać się na specjalistyczną terapię oraz skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata. Pełnomocnik jest dużym wsparciem podczas pisania i doręczania różnego rodzaju wniosków oraz pozwów. Z pewnością pomoże w przygotowaniu kompletnej dokumentacji oraz reprezentowaniu stanowiska klienta w postępowaniach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama