niedziela, 22 września 2024 08:41
Reklama
Reklama

Uczą się życia bez miejskich wygód. Obóz harcerski w Skrzyni

Ponad 200 zuchów i harcerzy uczestniczy w obozach harcerskich w Skrzyni. Mieszkają w kilku podobozach, pod namiotami w lesie. Oprócz zajęć rekreacyjnych, zdobywają tropy i sprawności, ucząc się samodzielności, porządku i życia bez miejskich wygód. We wtorek 16 lipca odwiedzili ich Zastępca Prezydenta Miasta oraz wójt Gminy Starogard Gdański. W podarunku przywieźli im owoce i słodkości.
  • Źródło: UM Starogard
Uczą się życia bez miejskich wygód. Obóz harcerski w Skrzyni
fot. M. Dalecka/UM Starogard

W tegorocznym obozie harcerskim w bazie Hufca Starogard Gdański w Skrzyni uczestniczy ponad 200 zuchów i harcerzy. Obozowicze przyjechali z Hufców: Starogard Gdański, Chodzież, Warszawa Praga Południa i Gdańsk Portowa.

Nasze miasto reprezentują cztery drużyny: Pierwsza i Druga Starogardzka Drużyna Harcerska pod opieką drużynowych Zuzanny Weisbrodt (1SDSH) i Oli Folleher (2SDH), 12 Gromada Zuchowa, którą opiekuje się druh Kacper Przybyszewski oraz 7 Gromada Zuchowa drużynowej druhny Przewodniczki Dominiki Kiedrowskiej. Razem czuwają nad blisko 60 osobami.

Obozowy apel w Skrzyni

 

Obozowicze rozlokowani są w kilku podobozach, które samodzielnie wybudowali i urządzili. Mieszkają w lesie pod namiotami, ucząc się samodzielności i życia bez telefonów, odwiedzin rodziców i miejskich wygód. Nie tylko muszą dbać o porządek w namiotach, ale również w całym obozie. Do ich obowiązków należy też pomoc w kuchni, np. przy obieraniu ziemniaków.

Ucza się samodzielności i zdobywają nowe sprawności
Podczas dwutygodniowego pobytu w Skrzyni zuchy zdobywają nowe umiejętności i doświadczenie harcerskie. Harcerze natomiasta walczą o tzw. „tropy”, czyli sprawności potwierdzające ich wiedzę i umiejętności z technik harcerskich.

Zajęcia integracyjne 12 Gromady Zuchowej

 

Przy okazji biorą udział w zajęciach kreatywnych i integracyjnych. Wychodzą na wycieczki leśne, a najstarsi wędrują na tzw. „chatki”, czyli samodzielne nocowanie w lesie poza terenem obozu.

- Wszyscy bawimy się znakomicie. Pogoda jak na razie dopisuje. Co dzień kąpiemy się w jeziorze. Wieczorami organizujemy ogniska. Wczoraj odwiedziliśmy Skautów Europy, którzy obozują 30 minut marszu od nas. Obóz i wszystko co jest z drewna, zbudowaliśmy sami. Zuchy uczą się nowych umiejętności – głównie samodzielności, a harcerze aktualnie zdobywają trop „natura”. M.in. odwiedziliśmy w tym celu rezerwat przyrody – wrażeniami podzieliła się drużynowa 1SDSH druhna Zuza Weisbrodt.

Owoce na pokrzepienie i życzenia dobrej zabawy 
Wszystko to sprawdził zastępca Prezydenta Miasta ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki oraz wójt Gminy Starogard Gdański Artur Osnowski. Odwiedzili obozowiczów we wtorek 16 lipca. Podczas krótkiego apelu życzyli im dobrej zabawy.

Od lewej: wójt Gminy Starogard Gdański Artur Osdnowski, zastepca Prezydenta Miasta Tadeusz Błędzki i harcmistrz Wojciech Mokwa

 

- W imieniu prezydenta Janusza Stankowiaka życzę Wam dużo słońca. Wierzę, że wrócicie do domów bogatsi o wiele nowych umiejętności. Być może zaskoczycie rodziców swoją samodzielnością oraz umiejętnościami radzenia sobie w niecodziennych sytuacjach, wymagających znajomości technik przetrwania. Tego Wam życzę — powiedział wiceprezydent Starogardu.

- Trochę wam zazdroszczę, bo takie obozy są jednymi z najlepszych wspomnień z wakacji. Z drugiej strony cieszę się, młodzież tak aktywnie spędza wolny czas z dala od zasięgu i telefonów komórkowych. Życzę wam bezpiecznego pobytu i również świetnej pogody – dodał wójt Gminy Starogard.

W podarunku przywieźli zuchom i harcerzom świeże owoce i łakocie. Sami nie omieszkali wypróbować przysmaków przygotowanych przez panie kucharki Gabrysię, Teresę i Miecię, których kuchnię wszyscy uczestnicy obozu bardzo chwalili.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama