Metoda weryfikacji
Podstawową różnicą pomiędzy różnego rodzaju certyfikatami SSL jest metoda weryfikacji strony oraz jej właściciela. Wyróżnić możemy następujące sposoby walidacji:
- DV (Domain Validation) – weryfikowana jest jedynie domena. Zaletą dla właściciela strony jest szybkość sprawdzenia przez podmiot certyfikujący, dzięki czemu certyfikat można uzyskać niemal natychmiast. Minusem jest fakt, że użytkownicy witryny nie mogą zobaczyć danych dotyczących jej posiadacza. W związku z tym nie poleca się tego rodzaju certyfikatu np. instytucjom bankowym oraz publicznym, gdzie konieczne jest, aby klient miał stuprocentową pewność, że pod dany podmiot nikt się nie podszywa. Sprawdzone certyfikaty DV dla swojej strony internetowej znajdziesz w ofercie Sprint Data Center https://www.sprintdatacenter.pl/.
- OV (Organization Validation) – certyfikat uzyskiwany po weryfikacji zarówno samej domeny, jak i jej właściciela. Konieczność sprawdzenia podmiotu, który jest właścicielem, powoduje wydłużenie procesu jego uzyskania – może wynieść on kilka dni. Gwarantuje to jednak wyższy poziom zaufania wśród klientów, ponieważ będą mogli oni sprawdzić, kto odpowiada za daną witrynę. Tego rodzaju certyfikatem jest np. Sectigo Instant SSL https://www.sprintdatacenter.pl/produkt/2457/sectigo-instant-ssl.
- EV (Extended Validation) – certyfikat wymagający rozszerzonej weryfikacji podmiotu, np. danych w rejestrze KRS oraz CEIDG. Zamówienie potwierdzane jest też telefonicznie. Użytkownik witryny, która ma tego rodzaju certyfikat, widzi dane właściciela już w pasku adresu w swojej przeglądarce.
Ubezpieczenie
Wystawcy certyfikatów oferują również różne kwoty ubezpieczenia. Jest to forma zabezpieczenia dla właścicieli stron internetowych na wypadek złamania klucza certyfikatu, w wyniku którego doszłoby do wycieku danych. Wówczas dostawca zapewnia odszkodowanie do określonej kwoty na pokrycie ewentualnych szkód, np. poniesionych przez klientów strony. Ten aspekt stanowi istotną różnicę pomiędzy płatnymi a darmowymi certyfikatami SSL, do których z reguły ubezpieczenie nie jest oferowane. Kwoty gwarancji różnią się w zależności od oferty i mogą wynosić od 10 000 USD do nawet kilkuset tysięcy USD.
Napisz komentarz
Komentarze