We wtorek, 3 listopada, na sali konferencyjnej starogardzkiego Urzędu Miasta roiło się od gości i telewizyjnych kamer. Uroczyście podpisano umowę o dofinansowanie projektu „Racjonalizacja gospodarki odpadami poprzez budowę Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych „Stary Las”.
W spółce Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych „Stary Las” Sp. z o. o. jest 13 gmin powiatu starogardzkiego, cztery - kościerskiego i jedna z powiatu chojnickiego.
Spółkę 30 czerwca 2003r. założyło jedenaście gmin. Wniosek o dofinansowanie złożono w 2005 r. a preumowę z NFOŚiGW podpisano 28 sierpnia 2008 r.
Lista obecności
We wtorek, 3 listopada, na sali konferencyjnej starogardzkiego Urzędu Miasta roiło się od gości i telewizyjnych kamer. Byli politycy obozu rządzącego, m.in. marszałek senatu Bogdan Borusewicz, wicemarszałek województwa Mieczysław Struk, senator Andrzej Grzyb. NFOŚiGW reprezentowała dyr. Mirosława Skucha.
Spotkanie prowadził Gerard Kuchta przewodniczący Rady Nadzorczej ZUOK.
Prezydent Starogardu Gd. Edmund Stachowicz mówił o dniu szczególnym dla 18 miast i gmin powiatu starogardzkiego, kościerskiego i chojnickiego, o największej inwestycji w historii powiatu. Mówił pierwszy - jako największy partner projektu, bo Gmina Miejska Starogard Gd. ma 88 proc. udziału w spółce.
- Dopiero w maju 2009 r. pojawiła się realna możliwość ubiegania się o środki unijne – przypomniał Stachowicz. - Były dwie pozytywne oceny projektu i dzięki temu jest umowa, którą podpisujemy.
Sygnatariusze umowy
Umowę o dofinansowanie Projektu Racjonalizacja gospodarki odpadami poprzez budowę Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych „Stary Las” uroczyście podpisała zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Małgorzata Skucha, prezes Zarządu Spółki „Stary Las” Piotr Kołakowski, główny księgowy NFOŚiGW Barbara Wiśniewska i członek Zarządu Spółki „Stary Las” Krystian Kamień.
Umowę na roboty budowlano - montażowe pomiędzy ZUOK „Stary Las” a konsorcjum Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o. - ECOSERVICE Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. podpisali: prezes Zarządu Korporacji Budowlanej DORACO- Andżelika Cieślowska i prezes Zarządu Spółki „Stary Las” Piotr Kołakowski. Dokument ten podpisali także wiceprezes Zarządu DORACO Zenon Dąbrowski i Członek Zarządu Spółki „Stary Las” Krystian Kamień.
Senator „dociskał”
- Będziemy wspierać was w każdym dniu. Od jutra do roboty. Czekamy na faktury – mówiła po podpisaniu umowy dyr. Małgorzata Skucha. Nie kryła, że wciąż przypominał jej o tym projekcie senator Grzyb.
Bogdan Borusewicz mówił, że senator Grzyb „dociskał go kolanem” i dociskał innych senatorów.
- Mnie do końca nie przekonał - mówił Borusewicz, co odbiło się na twarzach gości. - Wiem, że ta inwestycje jest potrzebna. W tej spółce jest konkretna treść.
- Jest to partnerstwo kilkunastu gmin, a to jest trudne w warunkach polskich. W tej skali to drugi taki projekt, który rozpoczynamy w woj. pomorskim (pierwszy realizuje Gdańsk) - powiedział wicemarszałek województwa Struk.
To już trzeci projekt, który jest realizowany na Kociewiu. Gmina Tczew i Gmina Starogard otrzymały środki z narodowego funduszu (na mniejsze działania).
- Z niczego nic nie powstaje. Nie szczędźcie wysiłku dla tej ziemi, Ziemi Kociewskiej – apelował wicemarszałek.
Wzrosną opłaty...
Spora część Kociewia dzięki temu projektowi na jakiś czas będzie miała uregulowane sprawy odpadów.
- Warto było być cierpliwym, aby dojść do tego momentu i za dwa lata spotkać się na otwarciu tego obiektu - powiedział senator Grzyb.
Takie obiekty zawsze budzą opory społeczne. Nikt nie chce śmieci na swoim terenie. Gmina Starogard się zgodziła, dlatego były gratulacje dla wójta Stanisława Połoma.
- Cieszymy się z tego nowego składowiska, ale ta miłość... to wzrost opłaty za utylizację odpadów. Ale innej drogi nie ma - powiedział Wójt Kalisk Antoni Cywiński.
Budowa nie łatwa
Inwestycję będzie realizowała Korporacja Budowlana Doraco. Dla tej firmy to już trzeci podobny kontrakt. Pierwsze dwa to: budowa stacji przeładunkowej odpadów wraz z sortownią w Działdowie i Modernizacja Zakładu Utylizacji Odpadów w Gdańsku Szadółkach.
- Myślę, że nauczymy się na tych pierwszych dwóch kontraktach i tu nie będzie błędów – żartowała Andżelika Cieślowska prezes Zarządu Korporacji Budowlanej Doraco.
Wysypiska do 2012
Rekultywacja dotychczasowych wysypisk, które należą do członków spółki, ma kosztować ok. 18,2 mln zł z tego 10,5 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych. Pozostałą kwotę pokryją gminy, na których terenie są składowiska odpadów. Rekultywacją zostanie objętych 11 wysypisk (około 19 ha). Planowany czas rozpoczęcia prac rok 2012. Ten proces może się zacząć po uruchomieniu ZUOK w Starym Lesie.
Napisz komentarz
Komentarze