Blisko trzydzieści tysięcy funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej na co dzień podejmuje wyzwania związane z realizacją niezwykle trudnej, odpowiedzialnej i często niebezpiecznej służby w zakładach karnych i aresztach śledczych polegających na wykonywaniu kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Realizacja statutowych zadań formacji – na czele z ochroną społeczeństwa przed sprawcami przestępstw oraz pracą resocjalizacyjną ukierunkowaną na poprawę funkcjonowania osadzonych opuszczających jednostki penitencjarne to misja, która wyznacza działanie każdego z więzienników.
29 czerwca – kartka z kalendarza
Dzień 29 czerwca, zgodnie ze znowelizowaną Ustawą o Służbie Więziennej jest świętem Służby Więziennej. Jest ono obchodzone w dniu patrona formacji - św. Pawła Apostoła. Uroczystości z okazji Święta Służby Więziennej są dla funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa jedną z okazji do nadania wyższych stopni służbowych, wręczenia wyróżnień i podziękowań.
Przełożeni i przyjaciele starogardzkiego Aresztu Śledczego
W uroczystej odprawie wzięli udział: płk Andrzej Gniot, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Bydgoszczy, ppłk Ireneusz Łepkowski, Dyrektor Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim oraz funkcjonariusze starogardzkiej jednostki penitencjarnej wraz z rodzinami. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili zaproszeni goście m.in. lokalne władze samorządowe, przedstawiciele formacji mundurowych oraz wymiaru sprawiedliwości; reprezentanci stowarzyszeń, instytucji, szkół średnich oraz wyższej, które na co dzień współpracują z Aresztem Śledczym w Starogardzie Gdańskim. Nie mogło zabraknąć kierownictwa związków zawodowych oraz emerytowanych funkcjonariuszy jednostki.
„Najważniejsi”
Podczas tegorocznego Święta Służby Więziennej awansowano 41 funkcjonariuszy starogardzkiej jednostki (2 w korpusie oficerskim, 10 funkcjonariuszy w korpusie chorążych, 11 funkcjonariuszy w korpusie podoficerów oraz 18 szeregowych). Czworo z funkcjonariuszy za bardzo dobre wykonywanie obowiązków służbowych oraz wyróżniających się osiągnięciami w służbie uhonorowano brązową odznaką „Za zasługi dla więziennictwa”. Ponadto wręczono dziewięciu mundurowym wyróżnienia płk. Andrzeja Gniota, Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy oraz ppłk. Ireneusza Łepkowskiego, Dyrektora Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim za sumienne i wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych.
Przyjaciele starogardzkiej jednostki penitencjarnej
Kierownictwo Aresztu Śledczego, w uznaniu zasług i w podziękowaniu za wieloletnią współpracę z Aresztem Śledczym w Starogardzie Gdańskim postanowiło wręczyć okolicznościowe grawertony osobom, które w szczególny sposób wspierają realizację zadań przez funkcjonariuszy jednostki. W tym roku uhonorowano nimi: Inspektora Marcina Malinowskiego, Komendanta Powiatowego Policji w Tczewie, Krzysztofa Reczko, Prezesa Klubu Strzeleckiego ”TARCZA” LOK w Starogardzie Gdańskim, Ramzesa Pawłowskiego, przedsiębiorcę oraz prezesa sp. z o.o. Strzelnica oraz Stowarzyszenie „Kurkowe Bractwo Strzeleckie”.
Chwila zadumy i wspomnienie, tych, których już z nami nie ma...
Kapelani, ks. Dariusz Nenca i ks. Ryszard Wiśniewski odmówili modlitwę w intencji zmarłych funkcjonariuszy starogardzkiej jednostki oraz obfitości łask Bożych dla więzienników, którzy obecnie służą społeczeństwo za wysokim murem.
Czas podziękowań i gratulacji
Płk Andrzej Gniot, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Bydgoszczy w okolicznościowym przemówieniu podziękował funkcjonariuszom starogardzkiej jednostki penitencjarnej za trud włożony w wykonywanie zadań służbowych, doceniając przy tym ich profesjonalizm, rzetelność oraz wysokie zaangażowanie.
Ważne słowa od Gospodarza uroczystości
Ppłk Ireneusz Łepkowski, Dyrektor Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim podczas wystąpienia złożył podziękowania na ręce płk. Andrzeja Gniota za obecność podczas dzisiejszej odprawy, ale przede wszystkim za wsparcie, które czujemy każdego dnia podczas realizowania zadań służbowych. Następnie słowa skierował do władz samorządowych, podkreślając uznanie za poświęcenie i czas w służbie mieszkańców miasta, gminy i powiatu. Szczególnie wyrazy wdzięczności skierował również do przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, służb mundurowych – Policji, Straży Pożarnej, Nadleśnictw, Straży Miejskiej, z którymi aktywnie i w pełni profesjonalnie Areszt Śledczy współpracuje w zakresie przede wszystkim ochrony społeczeństwa przed sprawami przestępstw. Dyrektor starogardzkiej jednostki wyraził głębokie zobowiązanie wobec kapelanów, którzy otaczają duchową opieką funkcjonariuszy. Za kontynuację wielkich polskich tradycji, wyrazy wdzięczności skierował do Szwoleżerów ze Szwadronu Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, braci ze starogardzkiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz przedstawicieli Klubu Sportowego „Tarcza” Ligi Obrony Kraju oraz Muzeum Ziemi Kociewskiej. Następnie ciepłe słowa zostały skierowane wobec przedstawicieli świata nauki, kultury i sportu, a także stowarzyszeń i fundacji. Podkreślono świetną współpracę oraz dalszą gotowość do podejmowania kolejnych inicjatyw i wyzwań.
"Służba Więzienna wychodzi także naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa i bierze aktywny udział w kształceniu młodego pokolenia Polaków w zakresie edukacji proobronnej i prawnej w zakresie prewencji przestępstw. (…) „Placówki kulturalno-oświatowe, na co dzień współpracujące ze starogardzkim aresztem kształcą młodzież, krzewiąc w tych młodych obywatelach właściwe postawy, co (mam nadzieję) przełoży się na dobrze wykształconą kadrę funkcjonariuszy Służby Więziennej w przyszłości”.
Ppłk. Ireneusz Łepkowski podziękowania skierował również do przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy, Starogardzkiego Klubu Biznesu i Kontrahentów, którzy wpierają poprzez swoją aktywność właściwy przebieg procesu resocjalizacji, szczególnie poprzez zatrudnianie osób pozbawionych wolności. Doceniona została również obecność reprezentantów związków zawodowych funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej jak też przedstawicieli emerytów Służby Więziennej.
Dziękując wszystkim za współpracę, życzliwość, zaangażowanie Dyrektor Aresztu Śledczego w Starogardzie Gd. podkreślił, iż „na co dzień może jesteśmy zamknięci za murami więzienia ale nie oznacza to, że jesteśmy zamknięci na drugiego człowieka” podkreślając, iż służba w mundurze funkcjonariusza Służby Więziennej ma na celu przede wszystkim dobro i chęć niesienia pomocy innym.
Najważniejsze słowa podziękowania zostały skierowane do członków rodzin i bliskich starogardzkich więzienników:
"Wiemy, że bezpieczeństwo naszego kraju wymaga ciągłej gotowości do natychmiastowego reagowania i podejmowania działań adekwatnie do zmieniającej się dynamicznie sytuacji (…). Wiem Drodzy Państwo, że Wy to rozumiecie i dzielicie z nami trudy naszej służby a zarazem ponosicie ciężar odpowiedzialności za nasze wspólne dobro. Państwa wsparcie w chwilach szczególnie trudnych jest nieocenione”.
Na zakończenie ppłk Ireneusz Łepkowski zwrócił się do funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Starogardzie Gd. składając gratulacje, życzenia, podziękowania i wyrazy szacunku za profesjonalny sposób wykonywania obowiązków służbowych.
„Wasze silne charaktery, odważne postawy i profesjonalne podejście do obowiązków wyznaczonych miejscem, które zajmujemy w systemie bezpieczeństwa państwa, są dziś potrzebne szczególnie. (…) Zarówno 106 lat temu, jak i dzisiaj, polscy więziennicy dają świadectwo odwagi, uczciwości i pracowitości. To tacy ludzie stanowią o sile polskiego systemu penitencjarnego”.
Napisz komentarz
Komentarze